Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


З БЛОКУ




ЗАТВЕРДЖУЮ

Перший проректор ЛДФА

______________Ситник Н.С.

Р.

ПРОГРАМА

ДЕРЖАВНОГО ЕКЗАМЕНУ

З БЛОКУ

ДИСЦИПЛІН ФАХОВОЇ ПІДГОТОВКИ:

«ФІНАНСИ»,

«ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВ»,

«ГРОШІ І КРЕДИТ»,

«БЮДЖЕТНА СИСТЕМА»,

«ПОДАТКОВА СИСТЕМА»

підготовки фахівців галузі знань

0305 «Економіка та підприємництво»

за напрямом підготовки

6.030508 «Фінанси і кредит»

освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр»

денної та заочної форм навчання

Львів – 2013


Програма державного екзамену з блоку дисциплін фахової підготовки: «Фінанси», «Фінанси підприємств», «Гроші і кредит», «Бюджетна система», «Податкова система». – Львів, ЛДФА : Видавництво ВТЗНВ, 2013. – 59 с.

 

Розробники:

Буряк П.Ю.,д.е.н., ректор, професор кафедри державних фінансів

Біттер О.А., д.е.н., професор кафедри міжнародної економіки та теорії фінансів

Піхоцька О.М., к.е.н., доцент кафедри державних фінансів

Ярема Б.П., к.е.н., доцент кафедри державних фінансів

Бугіль С.Я., к.е.н., доцент кафедри державних фінансів

Перетятко Л.А., к.е.н., доцент кафедри міжнародної економіки та теорії фінансів

Попович Д.В., к.е.н., доцент кафедри міжнародної економіки та теорії фінансів

Петик Л.О., к.е.н., доцент кафедри міжнародної економіки та теорії фінансів

Маринець В.П., ст. викладач кафедри державних фінансів

Західна О.Р., к.е.н., доцент кафедри державних фінансів

Ярема Я.Р., к.е.н., доцент кафедри державних фінансів

 

Розглянуто і схвалено на засіданні кафедри державних фінансів (протокол № 7 від 28.02.2013 року) як програму державного екзамену з блоку дисциплін фахової підготовки: «Фінанси», «Фінанси підприємств», «Гроші і кредит», «Бюджетна система», «Податкова система» підготовки бакалаврів галузі знань 0305 “Економіка та підприємництво” за напрямом підготовки 6.030508 “Фінанси і кредит”

 

 


ЗМІСТ

1. Загальні положення
2. Методичні рекомендації з організації підготовки студентів до державного екзамену
2.1. Загальні рекомендації
2.2. Рекомендації з організації самостійної роботи при підготовці до державного екзамену
2.3. Рекомендації з організації роботи з літературою
2.4. Рекомендації щодо конспектування навчального та додаткового матеріалів
3. Зміст програм навчальних дисциплін, які виносяться на державний екзамен
3.1. Програма навчальної дисципліни «Фінанси»
3.2. Програма навчальної дисципліни «Фінанси підприємств»
3.3. Програма навчальної дисципліни «Гроші і кредит»
3.4. Програма навчальної дисципліни «Бюджетна система»
3.5. Програма навчальної дисципліни «Податкова система»
4. Перелік питань для підготовки до державного екзамену в розрізі навчальних дисциплін
4.1. Фінанси
4.2. Фінанси підприємств
4.3. Гроші і кредит
4.4. Бюджетна система
4.5. Податкова система
5. Критерії оцінювання рівня знань студентів
6. Список рекомендованої літератури
7. Перелік бланкового матеріалу та іншої наочності
Додатки

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Комплексний державний екзамен є формою проведення державної атестації студентів.

Метою проведення державного екзамену є комплексна перевірка теоретичних знань та практичних навичок студентів із дисциплін професійної підготовки.

 

Комплексний державний екзамен є завершальним етапом навчального процесу випускників освітньо-кваліфікаційного рівня – «бакалавр», який має підтвердити:

- рівень відповідності теоретичної та практичної підготовки вимогам освітньо-кваліфікаційної характеристики бакалавра;

- вміння студентів оперувати знаннями, отриманими з комплексу професійних дисциплін.

 

Вивчення комплексу професійних дисциплін освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» спрямоване на підготовку фахівців для самостійної роботи в державних податкових, фінансових органах, органах державного казначейства, контрольно-ревізійної служби, бюджетних установах та на підприємствах різних організаційно-правових форм і форм власності.

 

Фахівці з фінансів повинні знати:

- механізм функціонування фінансів, їх функцій, теоретичні основи державних, корпоративних і міжнародних фінансів;

- організацію фінансів підприємств та їх функції, джерела формування фінансових ресурсів підприємств;

- механізм функціонування грошової системи, валютного ринку, використання грошово-кредитної політики центрального банку;

- структуру та принципи побудови бюджетної системи, склад і структуру доходів і видатків бюджетів різних рівнів, основи бюджетного планування та кошторисного фінансування бюджетних установ;

- теоретичні та організаційні основи податкової системи та податкової політики, методики розрахунків і порядок сплати податків, а також основи діяльності державної податкової служби.

 

Для підготовки фахівців з фінансів створено навчально-методичний комплекс, що складається з лекцій, планів семінарських занять, завдань для самостійних і практичних робіт, тестових та інших завдань для контролю знань студентів, на базі якого розроблено завдання екзаменаційних білетів для комплексного державного екзамену.

 

Завдання екзаменаційних білетів складені відповідно до програм з навчальних дисциплін: «Фінанси», «Фінанси підприємств», «Гроші і кредит», «Бюджетна система», «Податкова система».

 

Завдання з дисципліни «Фінанси» передбачають розкрити і засвоїти суть та механізм функціонування фінансів, їх функцій; показати рольфінансів у ринковій економіці, закономірності їх еволюційного розвитку; розкрити теоретичні основи державних, корпоративних і міжнародних фінансів; засади функціонування фінансової системи держави; сформувати у студентів теоретичну та методологічну базу, необхідну для наступного оволодіння практикою використання фінансових інструментів. Слід допомогти правильно розуміти закономірності у сфері фінансових відносин держави, господарюючих суб'єктів та населення, розкрити можливості використання цих закономірностей у практиці фінансової роботи.

Завдання з дисципліни «Фінанси підприємств» передбачають: вивчення сутності і функцій фінансів підприємств, фінансових ресурсів та джерел їх формування; організації фінансів підприємств; набуття навичок фінансових розрахунків; оволодіння методами фінансового планування, оцінювання фінансового стану, санації підприємств.

Завдання з дисципліни «Гроші і кредит» передбачать з'ясування сутності, функцій та ролі грошей і кредиту; дослідження механізму і функціонування грошової системи в ритнотвій економіці; визначення закономірностей функціонування валютного ринку, валютної системи, грошового ринку; засвоєння ролі, специфіки та практики використання грошово-кредитної політики центрального банку, напрямів діяльності банків та небанківських фінансових інститутів щодо грошово-кредитного обслуговування суб'єктів господарювання та населення в Україні.

Завдання з дисципліни “Бюджетна система" передбачають вивчення на базі чинного бюджетного законодавства сутності та ролі бюджету держави, бюджетної системи України, її структури та принципів побудови, складу і структури доходів і видатків бюджетів різних рівнів, міжбюджетних відносин, основ бюджетного планування, кошторисного фінансування установ освіти, науки, культури, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, соціального захисту населення, органів управління, а також здійснення контролю фінансовими органами за ефективним і цільовим використанням бюджетних коштів.

Завдання з дисципліни "Податкова система" передбачають вивчення основ податкової системи, принципів її побудови, нормативно-правових актів та інструктивного матеріалу щодо порядку визначення платників податків, об’єктів оподаткування, нарахування і сплати податків та платежів до відповідних бюджетів, проведення невиїзних, планових, позапланових документальних перевірок податкової звітності платників, накладання і стягнення фінансових санкцій за порушення чинного податкового законодавства, а також набуття студентами практичних навичок з перелічених питань.

 

Програмний матеріал в екзаменаційних білетах для комплексного державного екзамену подано в тестових завданнях, теоретичних питаннях і практичних завданнях на основі міжпредметних зв’язків за 3-ма рівнями складності:

1 рівень включає 20 тестових завдань;

2 рівень – 10 завдань із короткою відповіддю;

3 рівень – 4 задачі.

Завдання кожного рівня оцінюються за критеріями, наведеними в додатку 6.

 

Комплексний державний екзамен проводиться у письмовій формі, триває 3 академічні години, з яких 10 хв. – інструктаж. Студенти виконують завдання кульковою ручкою чорного кольору на бланках встановленої форми, зразок яких наведений в додатку 7. На титульному листку студенти вказують своє прізвище, ім’я, по батькові, № екзаменаційного білету, № академічної групи.

 

До здачі державного екзамену допускаються студенти, які виконали всі вимоги навчального плану: мають залікові та екзаменаційні оцінки з усіх дисциплін, захистили курсові роботи та звіти про проходження виробничої практики тощо.

 

За результатами екзамену (у разі одержання позитивної оцінки) студентам присвоюється кваліфікація бакалавра з фінансів. Присвоєння кваліфікації здійснює Державна атестаційна комісія, порядок роботи і функції якої визначаються згідно з рекомендаціями Міністерства освіти і науки України.

 


2. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ З ОРГАНІЗАЦІЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ ДО ДЕРЖАВНОГО ЕКЗАМЕНУ

2.1. Загальні рекомендації

В процесі підготовки до екзамену, слід пам’ятати, що вивчення теоретичного курсу та набуття практичних навичок повинно бути послідовним. Це досягається за допомогою навчальних програм.

З кожної теми програми виділені питання, вивчення яких є обов’язковим етапом підготовки.

Дані методичні рекомендації передбачають конкретизацію питань із зазначенням джерел необхідної літератури, законодавчих та інструктивних матеріалів.

2.2. Рекомендації з організації самостійної роботи при підготовці до державного екзамену

Важливим елементом самостійної роботи є її планування. У процесі підготовки студент не просто повинен керуватися програмними пунктами, а виробити власне розуміння опрацьованої теми чи окремого питання. Для цього необхідно детально планувати свою роботу, розбивши тему на питання, а окремі питання - на підпитання. Вже в ході попереднього вивчення літературних джерел рекомендується скласти для себе, так званий, розгорнутий план, який включає основні питання теми, підпитання окремих питань, виділяти найбільш важливу інформацію, цифровий та статистичний матеріали, посилання на джерела, методи закріплення теоретичних положень на практиці. При цьому має бути забезпечена єдність теми, взаємозв’язок її окремих питань (включаючи й ті, що розглянуті в аудиторії з викладачем) та підпитань, логічність викладення інформації.

Добре організована самостійна робота студента допоможе глибоко осмислити тему, успішно виконати завдання.

2.3. Рекомендації з організації роботи з літературою

Запланувавши роботу, студент приступає до читання і детального вивчення рекомендованої літератури (з тих розділів, що стосуються теми). В процесі вивчення законодавчих, навчальних, інструктивних та інших джерел корисно робити робочі нотатки з кожного пункту плану. Крім цього, на полях конспекту або на окремому аркуші, необхідно виписати незрозумілі слова та питання, щоб надалі уточнити їх значення, використовуючи додаткову літературу або консультацію викладача.

Приступаючи до вивчення літератури, необхідно починати з огляду навчальних посібників, які є в наявності, законодавчих та нормативних актів з питань обліку платників податків, нарахування і сплати їх до бюджету, фінансування видатків бюджету, контролю податкових та фінансових органів, функціонування суб’єктів господарювання, аналізу їхньої економічної та фінансової діяльності тощо. При цьому, студент особливу увагу має звернути на зміни, що відбулися в чинному законодавстві.

При вивченні літератури слід дотримуватись таких правил:

- читати з олівцем в руках, роблячи нотатки;

- обов’язково конспектувати прочитане (конспект зберігається на довго, прочитане – забувається);

- подумати над тим, які нові знання отримано після вивчення законодавчого матеріалу та інших літературних джерел;

- намагатися пов’язати прочитане з досвідом, життям, підкріпити його прикладами;

- читаючи нове, не забувати про раніше вивчене;

- не поспішати звертатися за допомогою до інших, спробувати розібратися самостійно;

- намагатися, щоб кожне рішення, слово, термін були добре зрозумілими.

2.4. Рекомендації щодо конспектування навчального та додаткового матеріалів

Важливим засобом ефективного засвоєння змісту прочитаного матеріалу є конспект. Головною його особливістю має бути короткий огляд, стисле викладення змісту питання, в якому мають місце різні види нотаток (план, тези, виписки, цитати та ін.).

Щоб успішно справитись з конспектуванням, потрібно знати послідовність і техніку ведення конспекту:

- починаючи конспектування, слід прочитати текст, зрозуміти смислове значення прочитаного матеріалу, визначити головне, найбільш суттєве в ньому, підсумки та докази, найбільш значні приклади, що розкривають та обґрунтовують зміст даного питання;

- конспект краще вести в окремому зошиті, чітко, зрозуміло, акуратно;

- усі записи в конспекті розташовують у послідовності, що відповідає логічній структурі теми;

- для уточнення нотаток та доповнення їх з інших джерел в конспекті повинні бути поля, а в необхідному випадку залишаються цілі сторінки.

Прочитавши та законспектувавши літературу, слід перечитати конспекти лекцій та самостійних робіт, приводячи таким чином отримані знання до єдиної системи.

 


3. Зміст Програм навчальних дисциплін, які виносяться на державнИЙ Екзамен

 

3.1. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ФІНАНСИ»

ТЕМА 1. Вступ. Предмет та завдання фінансової науки

Фінанси як наукова дисципліна. Міжгалузевий характер курсу «Фінанси», його зв’язок з іншими теоретичними і прикладними навчальними економічними дисциплінами. Роль курсу “Фінанси” у формуванні професійних навичок висококваліфікованих бакалаврів з економіки. Склад, структура й послідовність викладання курсу. Предмет, завдання і метод фінансової науки.

 

ТЕМА 2. Становлення та розвиток фінансової науки

Історичний аспект становлення та розвиток фінансової науки. Фінанси Київської Русі. Господарський та соціальний устрій Київської Русі. Бюджетні відносини раннього періоду Київської Русі. Грошова система в Давньоруській державі. Внесок київських князів в розвиток фінансових відносин. Історичне значення фінансових відносин Давньоруської держави. Фінансова наука в Україні та внесок українських вчених в її розвиток. Становлення і розвиток фінансової науки у світлі історії економічної думки.

ТЕМА 3. Генезис і еволюція фінансів. Фінансові категорії.

Фінансова система

Історичний характер фінансів, їх генезис. Фінанси – специфічна форма суспільних відносин, підсистема економічного базису. Об’єктивні передумови виникнення фінансів. Специфічні ознаки фінансів, їх суспільне призначення. Необхідність фінансів в умовах товарного господарства. Підвищення ролі фінансів в умовах ринкових відносин.

Фінансові категорії як форма наукового пізнання сутності фінансових відносин. Прості й складні фінансові категорії. Взаємозв’язок фінансів з іншими економічними категоріями.

Фінансові ресурси як матеріальні носії фінансових відносин. Склад і особливості централізованих і децентралізованих фінансових ресурсів.

Поняття фінансової системи. Фінансова система України. Сфери фінансів. Ланки фінансових відносин.

Функції фінансів як виявлення найважливіших суттєвих ознак, властивостей, суспільного призначення фінансів. Розподільна функція та контрольна їх зміст. Об’єкти і суб’єкти розподілу та перерозподілу вартості суспільного продукту. Роль контрольної функції за розподілом фінансових ресурсів.

Фінансове забезпечення відтворювального процесу. Форми фінансового забезпечення: державне фінансування, кредитування, самофінансування.

 

ТЕМА 4. Фінансова політика та фінансовий механізм.

Фінансове право

 

Фінансова політика – складова частина економічної й соціальної політики держави. Взаємозв’язок фінансів і фінансової політики. Стратегія і тактика фінансової політики. Основні напрямки фінансової політики, її завдання. Фінансова політика України на сучасному етапі.

Фінансовий механізм, як сукупність форм і методів організації фінансових відносин. Взаємодія фінансового механізму з господарським механізмом і фінансовою політикою. Складові елементи фінансового механізму.

Фінансове планування: суть, принципи, методи, завдання. Система фінансових планів, їх характеристика. Зведений фінансовий баланс держави. Основні зміни у фінансовому плануванні при переході до ринку.

Управління фінансами. Об’єкти і суб’єкти управління. Функції вищих законодавчих і виконавчих органів державної влади та управління щодо загального управління фінансами.

Права та обов’язки Міністерства фінансів, Головної державної податкової адміністрації та їх структурних підрозділів у регіонах з оперативного управління фінансами. Управління фінансами на рівні міністерств, відомств, підприємств та організацій. Автоматизовані системи управління фінансами.

Фінансовий контроль. Сутність фінансового контролю, його значення. Види, форми й методи фінансового контролю. Фінансовий аудит як незалежний фінансовий контроль. Становлення і розвиток аудиторського контролю. Суб’єкти фінансового контролю в Україні. Шляхи підвищення дієвості фінансового контролю.

Фінансове право. Правове регулювання фінансових відносин. Розвиток фінансового законодавства в Україні.

 

ТЕМА 5. Фінанси суб’єктів господарювання

Фінанси підприємств як основа фінансової системи. Сутність та функції фінансів підприємств. Основи організації фінансів підприємств. Фінансове планування і прогнозування на підприємствах. Грошові фонди та фінансові ресурси підприємств. Виручка від реалізації продукції, робіт та послуг, її розподіл. Фактори, що впливають на її розмір.

Прибуток підприємства: його роль, формування, розподіл та використання в умовах сучасної системи оподаткування. Особливості фінансів підприємств державного сектору. Особливості організації і функціонування фінансів різних форм власності та видів діяльності. Фінансова санація і банкрутство підприємств.

 

ТЕМА 6. Фінанси домогосподарств

Домогосподарство в різні історичні епохи. Особливості вітчизняних домогосподарств. Суть та функції домогосподарства. Розміри домогосподарств та чинники їх впливу. Видатки домогосподарств на особисте споживання та заощадження. Інвестиційний потенціал домашніх господарств.

ТЕМА 7.Податки та податкова система

 

Економічна сутність і функції податків. Класифікація податків. Характеристика основних видів податків податкової системи України. Принципи та методи оподаткування.

Економічна суть податку на додану вартість.

Акцизний збір. Акцизи як форма специфічних податків.

Мито як джерело доходів бюджету. Державне мито.

Оподаткування прибутку підприємств та організацій.

Прибуткове оподаткування населення.

Плата за ресурси. Економічне призначення ресурсних платежів. Види плати за ресурси. Лісовий дохід. Плата за землю. Плата за воду. Плата за відшкодування витрат на геологорозвідувальні роботи. Плата за спеціальне використання природних ресурсів.

Майнове оподаткування. Місцеві податки і збори. Інші платежі до бюджету.

Податкова система і податкова політика держави. Структура та організація роботи державних податкових органів України, їх завдання.

 

ТЕМА 8. Бюджет і бюджетна система. Бюджетний дефіцит

 

Сутність, значення та функції бюджету. Бюджет як економічна та юридична категорія. Місце й значення бюджету в загальній системі фінансових відносин. Розподільна і контрольна функції бюджету. Бюджетний механізм фінансового регулювання в умовах переходу до ринкових відносин. Фінансова програма оздоровлення економіки України та роль бюджету в її здійсненні.

Бюджетний устрій і бюджетна система. Поняття бюджетного устрою й бюджетної системи. Види бюджетів України. Розподіл доходів і витрат між ланками бюджетної системи. Бюджетне регулювання. Поняття закріплених і регулюючих доходів. Субвенції, субсидії, дотації, їх значення в збалансуванні бюджетів різних рівнів.

Бюджетний процес, його поняття, основні елементи. Організація бюджетного планування і прогнозування та його удосконалення.

Касове виконання дохідної та видаткової частини державного бюджету.

Бюджетні права органів законодавчої і виконавчої влади.

Роль державного бюджету у фінансовому забезпеченні економічного і соціального розвитку України.

 

Економічна сутність доходів і видатків бюджету. Форми їх вияву і матеріальне втілення. Джерела формування бюджетних доходів. Форми і методи мобілізації грошових коштів у бюджет.

Класифікація бюджетних доходів і видатків.

Видатки державного бюджету. Основні напрямки використання бюджетних коштів.

Витрати державного бюджету на соціальний захист населення. Склад і структура витрат державного бюджету в соціально-культурній сфері. Фінансування соціального страхування і соціального забезпечення. Фінансування науки. Витрати державного бюджету на народне господарство. Витрати на оборону і державне управління.

Бюджетний дефіцит: причини виникнення, види та методи його фінансування. Вплив бюджетного дефіциту на розвиток економіки. Оптимізація бюджетного дефіциту.

 

ТЕМА 9. Місцеві фінанси. Фінансове вирівнювання та бюджетний федералізм.

 

Етапи розвитку місцевих бюджетів України. Суть місцевих фінансів, їх склад і роль у здійсненні політики зміцнення економічної самостійності адміністративно-територіальних формувань в умовах ринкових відносин.

Фінансові ресурси місцевого самоврядування. Місцеві бюджети, їх доходи і видатки. Загальнодержавні податки і збори, закріплені за місцевими бюджетами. Роль місцевих податків і зборів у формуванні доходів місцевих бюджетів. Види неподаткових надходжень у місцеві бюджети.

Соціальна спрямованість видаткової частини місцевих бюджетів. Фінансування витрат місцевого господарювання. Фінансування адміністративного апарату місцевих органів влади.

Позабюджетні та цільові фонди місцевих бюджетів, їх значення у формуванні фінансових ресурсів регіону. Діючий порядок розрахунку дотацій вирівнювання місцевим бюджетам з Державного бюджету України. Принципи фінансового вирівнювання. Зарубіжний досвіт фінансового вирівнювання. Поняття та види бюджетного федералізму.

 

ТЕМА 10. Соціальні позабюджетні фонди

 

Характеристика позабюджетних соціальних фондів України. Структура Пенсійного фонду України. Джерела формування дохідної частини бюджету Пенсійного фонду. Видатки Пенсійного фонду та їх характеристика. Організаційні засади, принципи та суб’єкти загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. Страхування від нещасного випадку на виробництві: завдання, принципи та особливості. Необхідність, економічний зміст та основні поняття загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

 

ТЕМА 11. Державний кредит і державний борг

 

Економічна суть державного кредиту, його роль у формуванні додаткових фінансових ресурсів держави і покритті бюджетного дефіциту. Відмінність державного кредиту від банківського.

Види та форми державного кредиту. Внутрішній і зовнішній державний

кредит. Розвиток міжнародного й умовного державного кредиту.

Форми внутрішнього державного кредиту. Державні позики, їх види. Класифікація державних внутрішніх позик. Обертання частини вкладів

громадян у державний кредит. Залучення коштів загальнодержавного фонду.

Казначейські позики. Гарантовані позики як форма умовного державного кредиту.

Форми зовнішнього державного кредиту. Державні зовнішні позики. Позики міжнародних фінансових органів. Міжурядові позики, банківські

кредити держави, їх значення у фінансовій підтримці України.

Державний борг, його економічні наслідки. Капітальний і поточний державний борг. Управління державним боргом та його обслуговуванням. Проблеми і напрями вдосконалення управління й обслуговування державного зовнішнього боргу України. Правова природа державного боргу. Джерела погашення державного боргу.

 

ТЕМА 12. Страхування та страховий ринок

 

Економічна необхідність і роль страхування в забезпеченні безперервності суспільного виробництва. Особливості фінансових відносин у сфері страхування.

Форми і методи страхового захисту. Система страхових фондів.

Класифікація страхування за об’єктами та ознакою ризику. Принципи обов’язкового і добровільного страхування.

Страхування майна юридичних і фізичних осіб, його види й форми.

Особисте страхування його суть і значення в забезпеченні соціального захисту громадян. Види особистого обов’язкового і добровільного страхування.

Страхування кредитних і фінансових ризиків, його необхідність, значення та види. Умови страхування кредитних і фінансових ризиків.

Страхування відповідальності.

Перестрахування, його необхідність для забезпечення сталості страхових операцій.

Доходи і витрати страховика. Страхові платежі як основне джерело доходів страховика. Витрати на виплату страхового відшкодування і страхових сум, відрахування до запасних і резервних фондів.

Фінансові результати страхових операцій, їх рентабельність. Прибуток страхових організацій, його розподіл і використання.

Страховий ринок. Поняття страхового ринку. Організаційні форми існування страхових компаній. Учасники страхового ринку. Формування і розвиток страхового ринку в Україні.

Державний нагляд за страховою діяльністю в Україні. Ліцензування страхової діяльності. Роль держави у розвитку страхового ринку в Україні.

 

ТЕМА 13. Фінансовий ринок

 

Суть фінансового ринку, його роль у мобілізації та розподілі фінансових ресурсів. Суб’єкти та об’єкти фінансового ринку.

Класифікація фінансового ринку. Ризикові та без ризикові фінансові ринки. Місцеві, регіональні, національні, міжнародні, всесвітні фінансові ринки. Первинний і вторинний фінансові ринки. Економічні передумови функціонування фінансового ринку в Україні.

Види цінних паперів, які можуть випускатись і обертатись в Україні. Основні характеристики цінних паперів.

Правове регулювання фінансового ринку. Порядок реєстрації і обігу цінних паперів. Діяльність із випуску та з підтримування обігу цінних паперів. Державний контроль за випуском і обігом цінних паперів.

Фондова біржа: правове положення, організація і порядок роботи. Правила торгівлі. Види угод, порядок розрахунків. Порядок допуску цінних паперів до обігу на фондових біржах в Україні.

Перспективи розвитку фінансового ринку в Україні.

 

ТЕМА 14. Міжнародні фінанси

Поняття міжнародних фінансів та фінансового механізму зовнішньоекономічних відносин. Міжнародна фінансова політика, її типи та інструменти.

Валютні відносини та валютні системи, їх еволюція.

Валютне регулювання та валютні обмеження: суть і необхідність.

Валютний курс, його види. Порядок установлення та методологія обчислення валютного курсу національної грошової одиниці України. Механізм регулювання валютного курсу ( девальвація, ревальвація, валютна інтервенція).

Конвертованість валюти та механізм її забезпечення.

Валютні ринки. Поняття і види. Правове регулювання діяльності Української міжбанківської валютної біржі. Організація та порядок роботи біржового валютного ринку. Котирування іноземних валют. Специфічні особливості та проблеми функціонування валютного ринку в Україні.

Валютні операції.

Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Єдиний митний тариф. Митні ставки і пільги. Митна політика України.

Принципи оподаткування суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Оподаткування експортно-імпортних операцій.

Державний контроль за здійсненням валютних операцій і своєчасним надходженням коштів.

 

ТЕМА 15. Фінансовий менеджмент

Сутність фінансового менеджменту. Умови необхідні для функціонування фінансового менеджменту. Фінансовий менеджмент як підсистема управління підприємством.

Функції і принципи фінансового менеджменту. Об’єкти фінансового управління. Організація фінансового менеджменту. Особливості організації фінансового менеджменту в залежності від форм організації бізнесу і сфери діяльності.

 

 

ТЕМА 16.Фінанси країн з розвиненою ринковою економікою

Федеральні фінанси США. Особливості бюджетної та податкової політики. Особливості побудови та функціонування фінансової системи Японії. Державні фінанси Франції та Великобританії

 

ТЕМА 17.Фінанси Європейського Союзу

Кількісний склад країн-учасниць Європейського Союзу. Критерії входження країн до ЄС. Податкова політика в рамках ЄС. Доходи бюджету ЄС. Видатки бюджету ЄС.

 

ТЕМА 18. Фінансова безпека країни

Фінансова безпека країни: суть і структура. Загрози фінансовій безпеці країни. Основні напрямки забезпечення фінансової безпеки України. Необхідність урахування в Україні особливостей фінансової конкуренції серед країн Європейського Союзу.

 


3.2. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВ»

ТЕМА 1. Основи фінансів підприємств

 

Поняття і сутність фінансів підприємств. Функції фінансів як внутрішня властивість і форма вияву їх сутності. Фінанси підприємств за умов формування ринкової економіки.

Сфери фінансових відносин підприємств. Фінансові відносини між підрозділами підприємств, між суб’єктами господарювання, з державою, з банками, страховими компаніями.

Грошові доходи, грошові фонди, фінансові ресурси підприємств. Методи і форми формування фінансових ресурсів. Джерела формування фінансових ресурсів. Внутрішні і зовнішні джерела. Власні, позичені та залучені кошти.

Основи організації фінансів підприємств: самоокупність, самофінансування, саморегулювання.

Особливості організації фінансів підприємств різних форм власності, галузей економіки, організаційно-правових форм та сфер діяльності.

Фінансова діяльність підприємства. Управління фінансовою діяльністю на підприємстві. Зміст, завдання та організація фінансової роботи на підприємствах.

 

ТЕМА 2. Організація грошових розрахунків підприємств

Сутність і значення грошових розрахунків у діяльності підприємств. Принципи організації розрахунків.

Порядок відкриття підприємствами розрахункового, поточного, валютного, позичкового, депозитного та інших рахунків в банку. Використання коштів з розрахункового рахунку.

Форми безготівкових розрахунків. Розрахунки платіжними дорученнями, платіжними вимогами-дорученнями, акредитивами, векселями, платіжними вимогами.

Розрахунки за надання факторингових послуг підприємствам. Вимоги до їх проведення та сфера використання.

Готівково-грошові розрахунки на підприємстві та сфера їх застосування. Організація грошово-готівкових розрахунків.

Розрахунково-платіжна дисципліна, її зміст і значення для забезпечення господарської діяльності. Економічні та фінансові санкції у системі грошових розрахунків і платежів.

 

ТЕМА 3. Грошові надходження підприємств

 

Економічна характеристика, склад і класифікація грошових надходжень підприємств.

Виручка від реалізації продукції (робіт, послуг). Фактори, які впливають на величину виручки. Особливості формування виручки від реалізації продукції на підприємствах різних галузей економіки. Розрахунок та планування виручки.

Встановлення цін на продукцію промислових підприємств та їх вплив на формування виручки від реалізації продукції.

Формування виручки від реалізації продукції в часі. Визначення моменту реалізації.

Розподіл виручки від реалізації продукції. Формування валового і чистого доходу.

Грошові надходження від іншої реалізації: основних засобів, матеріальних ресурсів, нематеріальних активів, інші надходження.

Надходження від фінансових інвестицій: дивіденди від володіння корпоративними правами, від державних цінних паперів. Проценти, нараховані підприємствам за депозитними рахунками.

Надходження коштів від здавання в оренду основних фондів, від застосування фінансових санкцій за господарськими договорами.

Надходження з бюджетів та позабюджетних фондів. Отримання фінансової допомоги. Страхові відшкодування.

 

ТЕМА 4. Формування і розподіл прибутку

Економічний зміст прибутку. Прибуток як результат фінансово-господарської діяльності підприємства. Функції прибутку.

Прибуток від реалізації продукції. Фактори, які впливають на величину прибутку.

Рентабельність продукції. Фактори, які впливають на величину рентабельності.

Планування прибутку. Методи планування прибутку від продажу товарної продукції.

Розрахунок і розподіл прибутку підприємства. Валовий прибуток. Прибуток від операційної діяльності. Прибуток від виробничо-фінансової (звичайної) діяльності.

Підсумковий прибуток підприємства, його формування.

Механізм розподілу прибутку підприємств в ринкових умовах господарювання.

Чистий прибуток, його розподіл.

Виплата дивідендів. Поповнення статутного капіталу. Формування і поповнення резервного капіталу.

Використання прибутку на інші цілі. Нерозподілений прибуток.

 

ТЕМА 5. Оподаткування підприємств

 

Система оподаткування підприємств, її функції та призначення. Види податків, що їх сплачують підприємства. Механізм і напрямки впливу оподаткування на фінансово-господарську діяльність суб’єктів господарювання.

Непрямі податки і особливості їх впливу на фінансово-господарську діяльність суб’єктів господарювання.

Акцизний збір. Об’єкти оподаткування. Ставки акцизного збору. Порядок обчислення акцизного збору.

Податок на додану вартість. Платники податку. Об’єкти оподаткування та порядок визначення оподатковуваного обороту. Пільги щодо податку. Порядок відшкодування сум податку на додану вартість, сплачених підприємством за матеріальні ресурси (роботи, послуги), основні засоби.

Прямі податки. Податок на прибуток підприємств. Порядок визначення оподатковуваного прибутку. Вплив оподатковуваного прибутку на фінансово-господарську та інвестиційну діяльність підприємств.

Податок на нерухомість підприємств у цільові державні фонди та їх вплив на фінансово-господарську діяльність.

Особливості оподаткування суб’єктів господарювання в окремих сферах діяльності: комерційних банків, страхових компаній, інвестиційних компаній.

 

ТЕМА 6. Оборотні кошти та їх організація на підприємстві

Сутність оборотних коштів та їх організація. Склад і розміщення оборотних коштів.

Необхідність та методи визначення потреби в оборотних коштах. Метод прямого розрахунку та сфера його застосування. Поняття норм і нормативів оборотних коштів, їх розрахунок. Економічний метод обчислення потреби в оборотних коштах та його використання.

Джерела формування оборотних коштів. Власні оборотні кошти. Позичені і залучені оборотні кошти.

Показники стану оборотних коштів. Нестача власних оборотних коштів, її визначення, причини виникнення та джерела поповнення.

Показники ефективності використання оборотних коштів. Оборотність оборотних коштів та способи її прискорення. Коефіцієнти, що характеризують ефективність використання оборотних коштів.

 

ТЕМА 7. Кредитування підприємств

 

Індивідуальний кругооборот коштів підприємства, необхідність збалансування матеріальних і фінансових ресурсів – основа залучення кредитів.

Форми кредитів, які використовуються у господарській діяльності підприємств. Банківський, комерційний, лізинговий, іпотечний, бланковий, консорціумний кредити. Різновиди банківських кредитів: за строками користування, за забезпеченням, за ступенем ризику, за методом надання, за строком погашення. Принципи кредитування.

Визначення потреби підприємства в кредитах. Кредитний договір: сутність і порядок укладання. Відповідальність сторін за порушення умов кредитного договору.

Способи отримання кредиту. Оцінка кредитоспроможності підприємства. Порядок погашення кредиту. Позичковий процент, фактори, що на нього впливають, джерела сплати.

Товарний кредит. Умови його отримання та погашення.

 

ТЕМА 8. Фінансове забезпечення відтворення основних фондів

Склад і структура основних фондів підприємства. Показники стану і ефективності використання основних виробничих фондів. Відтворення основних фондів. Знос і амортизація основних фондів. Методи розрахунку амортизаційних відрахувань.

Сутність і склад капітальних вкладень. Джерела фінансування капітальних вкладень. Власні фінансові ресурси підприємств: амортизаційні відрахування, чистий прибуток, інші ресурси.

Залучення коштів від інших суб’єктів господарювання: продаж акцій, пайові внески. Кредитування відтворення основних фондів.

Державне фінансування капітальних вкладень. Ремонт основних фондів та його фінансове забезпечення.

 

ТЕМА 9. Оцінка фінансового стану підприємства

 

Оцінка та основи аналізу фінансового стану на підприємстві, її необхідність та значення. Системи і методи оцінки та аналізу фінансового стану. Інформаційне забезпечення оцінки та аналізу фінансового стану підприємств. Оцінка ліквідності та платоспроможності підприємства. Оцінка фінансової стабільності підприємства. Оцінка оборотності оборотних активів та капіталу підприємства. Оцінка рентабельності діяльності підприємства. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства.

 

ТЕМА 10. Фінансове планування на підприємстві

 

Зміст і завдання фінансового планування. Фінансове планування як процес визначення потреби підприємства у фінансових ресурсах.

Методи фінансового планування. Балансовий метод. Програмно-цільовий метод. Нормативний метод. Метод коефіцієнтів.

Інформаційна база фінансового планування. Аналіз фінансових показників звітного періоду. Показники виробничо-господарської діяльності планового періоду як вихідна база для фінансового планування.

Фінансовий план як складова частина бізнес-плану. Зміст та структура фінансового плану підприємства (баланс доходів та видатків). Розрахунок показників доходної і видаткової частин фінансового плану. Виконання фінансового плану. Зміст і призначення перевірочної (шахової) таблиці до фінансового плану. Порядок її складання.

Зміст оперативного фінансового плану надходження коштів і здійснення платежів, його призначення.

 

ТЕМА 11. Фінансова санація підприємств

 

Фінансова санація підприємств, її економічний зміст та порядок проведення. Економічна сутність санації підприємств. Класична модель фінансової санації. Передумови прийняття рішень щодо проведення фінансової санації підприємств. Економіко-правові аспекти фінансової санації та банкрутства підприємств. Фінансова криза на підприємстві, її симптоми та фактори виникнення. Фінансові джерела фінансової санації підприємств. Внутрішні джерела фінансової стабілізації. Фінансове оздоровлення із залученням ресурсів власників підприємств. Участь кредиторів у фінансовому оздоровленні боржника. Фінансова учать персоналу у санації підприємства. Державна фінансова підтримка санації підприємств.


3.3. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ГРОШІ І КРЕДИТ»

ТЕМА 1. Сутність і функції грошей

 

Походження грошей. Концепції походження грошей. Поява грошей як результат еволюційного розвитку товарного обміну. Роль держави у творенні грошей.

Сутність грошей. Гроші як загальний еквівалент і особливий товар. Гроші як абсолютно ліквідний актив. Функціональний підхід до визначення сутності грошей. Гроші як гроші та гроші як капітал.

Форми грошей та їх еволюція. Повноцінні гроші: сутність, еволюція. Демонетизація золота. Сутність та кредитна природа неповноцінних грошей. Розвиток неповноцінних грошових форм.

Вартість грошей. Вартість грошей як грошей. Вплив зміни вартості грошей на економічні процеси. Ціна грошей як капіталу.

Функції грошей. Поняття функції грошей. Проблема функцій грошей в економічній теорії. Суть, сфера використання та особливості реалізації функцій міри вартості, засобу обігу, засобу платежу, засобу нагромадження, світових грошей. Взаємозв’язок функцій грошей. Вплив на функції грошей зміни вартості грошей. Якісні властивості грошей.

 

ТЕМА 2. Грошовий обіг і грошові потоки

 

Грошовий оборот. Сутність та економічна основа грошового обороту. Модель грошового обороту. Грошові потоки та їх балансування.

Структура грошового обороту за економічним змістом та формою платіжних засобів. Сектор грошового обігу, сектор фіскально-бюджетного обороту, сектор кредитного обороту. Сектори готівкового та безготівкового обороту.

Маса грошей в обороті. Грошова маса: поняття, класифікація. Вплив зміни грошової маси на економічні процеси. Грошові агрегати: поняття, характеристика. Грошова база.

Швидкість обігу грошей: поняття; методи розрахунку; фактори, що її визначають.

Закон грошового обігу: сутність, вимоги та наслідки їх порушення.

Механізм зміни маси грошей в обороті. Первинна емісія центрального банку. Вторинна емісія депозитних грошей комерційними банками.

 

ТЕМА 3. Грошовий ринок

 

Основи функціонування грошового ринку. Суть грошового ринку. Гроші як об’єкт купівлі-продажу. Особливості прояву на грошовому ринку попиту, пропозиції та ціни.

Інституційна модель грошового ринку. Суб’єкти грошового ринку. Сектори прямого й опосередкованого фінансування.

Структура грошового ринку. Ринок позичкових зобов’язань, ринок цінних паперів, валютний ринок. Фондовий ринок, ринок банківських кредитів, ринок послуг небанківських фінансово-кредитних установ. Ринок грошей та ринок капіталів.

Попит на ринку грошей. Поняття попиту на гроші. Цілі та мотиви попиту на гроші. Фактори, що визначають зміну попиту на гроші.

Пропозиція на ринку грошей. Суть та механізм формування пропозиції грошей. Фактори впливу на пропозицію грошей.

Графічна модель грошового ринку. Рівновага на грошовому ринку та процент. Вплив на ринок змін у пропозиції грошей та у попиті на них.

 

ТЕМА 4. Грошові системи

 

Грошова система. Сутність, призначення та структура грошової системи. Елементи національної грошової системи.

Види грошових систем та їх еволюція. Системи металевого та паперово-кредитного обігу. Ринкові та неринкові грошові системи. Відкриті та закриті грошові системи. Регульовані та саморегульовані грошові системи.

Необхідність створення грошової системи. Створення та розвиток грошової системи України. Особливості процесу запровадження національної валюти в Україні.

Платіжні системи. Платіжні інструменти. Організаційна структура платіжної системи. Якісні характеристики платіжної системи.

Монетарна політика – ключовий механізм грошової системи. Методи державного регулювання грошового обороту та грошового ринку.

 

ТЕМА 5. Інфляція та грошові реформи

 

Інфляція. Сутність та форми прояву інфляції. Види інфляції за формою прояву; за темпами знецінення грошей; за чинниками, що спричиняють інфляційний процес. Вимірювання інфляції. Закономірності інфляційного процесу. Причини інфляції. Соціально-економічні наслідки інфляції.

Методи державного регулювання інфляції. Кейнсіанський підхід до регулювання інфляції. Дефляційна політика. Політика доходів. Заходи антиінфляційної політики ринкового спрямування.

Особливості інфляційного процесу в Україні.

Грошова реформа як складовий елемент антиінфляційних заходів. Сутність грошової реформи. Види грошових реформ за глибиною реформаційних заходів, за характером обміну старих грошей на нові, за порядком введення в обіг нових грошей.

Особливості проведення грошової реформи в Україні.

 

ТЕМА 6. Валютний ринок і валютні системи

 

Сутність валюти та валютних відносин. Види валюти. Конвертованість валют.

Основи функціонування валютного ринку. Суть, об’єкти та суб’єкти валютного ринку. Попит, пропозиція та ціна на валютному ринку. Структура та класифікація валютного ринку. Чинники впливу на кон’юнктуру валютного ринку. Функції валютного ринку. Сутність та види валютних операцій. Характеристика конверсійних валютних операцій.

Валютний курс. Сутність та економічна основа валютного курсу. Фактори впливу на валютний курс. Режими валютних курсів. Регулювання валютних курсів.

Валютні системи. Поняття та види валютних систем. Валютна система України: структура, особливості формування. Європейська валютна система. Світова валютна система.

Валютне регулювання як складова валютної політики. Поняття та напрями валютної політики. Сутність та методи валютного регулювання. Валютні обмеження.. Курсова політика. Облікова (дисконтна) політика. Валютні інтервенції (девізна політика). Регулювання сальдо платіжного балансу. Формування та використаннязолотовалютних резервів.

 

ТЕМА 7. Механізм формування пропозиції грошей та грошово – кредитна політика

 

Загальна характеристика формування пропозиції грошей та структури грошової бази. Формування центральним банком грошової бази. Грошово-кредитний мультиплікатор та вплив центрального і комерційних банків на його рівень. Вплив небанківських інституцій на грошовий мультиплікатор. Вплив уряду та державного бюджету на пропозицію грошей. Узагальнення процесу формування пропозиції грошей та роль грошово-кредитної політики.

Суть і цілі грошово-кредитної політики. Цільова спрямованість грошово-кредитної політики. Передавальний механізм та ефективність грошово-кре­дитної політики. Типи грошово-кредитної політики. Місце і роль грошово-кредитної політики в загальній економічній політиці держави. Особливості визначення і формування грошово-кредит­ної політики в Україні. Інструменти реалізації грошово-кредитної політики. Політика рефінансування. Політика обов’язкових резервних вимог. Процентна політика. Політика операцій на відкритому ринку. Монетарні інструменти прямої дії.

 

ТЕМА 8. Роль грошей у ринковій економіці

 

Переваги монетарної економіки перед бартерною. Дискусії щодо нейтральності грошей у процесі відтворення. Передавальний механізм впливу грошей на реальну економіку.

Моделі впливу пропозиції грошей на економіку в короткостроковому періоді. Моделі впливу пропозиції грошей на економіку в довгостроковому періоді.

Якісний та кількісний аспекти впливу грошей на соціально-економічні процеси. Гроші як інструмент регулювання економіки. Еволюція ролі грошей в економіці України.

 

ТЕМА 9. Теорія грошей

 

Загальні основи теорії грошей.

Товарна теорія грошей. Кількісна теорія грошей. Методологічні засади. Економічні причини появи кількісного підходу до вивчення ролі грошей. Розвиток класичної кількісної теорії. Трансакційний варіант І. Фішера.

Неокласичний варіант кількісної теорії грошей. Кон’юнктурна теорія цінності грошей М.І. Тугана-Барановського. Кембриджська версія.

Внесок Дж. М. Кейнса у розвиток кількісної теорії грошей. Передумови виникнення кейнсіанської теорії. Оцінка ролі держави в економічному регулюванні. Передатний механізм впливу грошей на економіку. Аналіз мотивів нагромадження грошей. Інфляційні наслідки реалізації кейнсіанських концепцій.

Сучасний монетаризм як напрям розвитку кількісної теорії. Економічні передумови появи монетаризму. Грошова сфера як головний об’єкт державного регулювання економіки. Внесок М. Фрідмана в розробку монетарної політики.

Сучасний кейнсіансько-неокласичний синтез.

Грошово-кредитна політика України у світлі грошових теорій.

 

ТЕМА 10. Сутність і функції кредиту

Сутність кредиту. Теоретичні концепції кредиту. Натуралістична теорія кредиту. Капіталотворча теорія кредиту.

Об’єкт та суб’єкти кредитних відносин. Загальні передумови та економічні чинники необхідності кредиту. Функції кредиту. Зв’язок кредиту з іншими економічними категоріями.

Стадії та закономірності руху кредиту. Принципи кредитування.

ТЕМА 11. Форми, види і роль кредиту

Критерії класифікації кредиту. Форми кредиту. Види кредиту. Внутрішньоекономічний (національний) кредит. Характеристика міжгосподарського, банківського, державного, споживчого, міжнародного кредиту. Види зовнішньоекономічного (міжнародного) кредиту.

Економічні межі кредиту. Макро- та мікроекономічні межі, кількісна та якісна межі кредиту: сутність і наслідки їх порушення.

Роль кредиту в ринковій економіці. Роль кредиту в розвитку економіки. Розвиток кредитних відносин в економіці України.

 

ТЕМА 12. Теоретичні засади процента

Позичковий процент. Сутність та вимірники процента. Економічні межі руху та фактори зміни ставки процента. Теорія вибору портфеля активів. Поведінка ринкових процентних ставок. Ризикова та строкова структура процентних ставок. Способи нарахування процентів. Функції та роль процента.

ТЕМА 13. Фінансове посередництво грошового ринку

Сутність та види фінансового посередництва. Фінансовий посередник як суб’єкт грошового ринку. Види фінансових посередників. Економічні вигоди фінансового посередництва.

Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Місце банків на грошовому ринку. Правові та економічні аспекти визначення сутності банку. Функції та роль банків.

Банківська система. Поняття банківської системи. Функції банківської системи. Стабільність банківської системи та механізм її забезпечення. Основи організації банківської системи.

Становлення та розвиток банківської системи України.

Роль небанківських фінансово-кредитних установ на грошовому ринку. Економічне призначення та класифікація небанківських фінансово-кредитних установ. Характеристика основних видів договірних та інвестиційних фінансових посередників. Діяльність небанківських фінансово-кредитних установ в Україні.

Державне регулювання діяльності фінансових посередників. Інновації у фінансовому посередництві.

 

ТЕМА 14. Теоретичні засади діяльності комерційних банків

Комерційні банки: поняття, призначення, класифікація.

Походження та розвиток комерційних банків.

Основи організації та особливості діяльності комерційних банків.

Операції та послуги комерційних банків. Сутність та класифікація банківських операцій. Пасивні операції комерційних банків. Активні операції банків. Банківські послуги: поняття, класифікація, характеристика.

Стабільність банків і механізм її забезпечення. Економічні нормативи діяльності комерційних банків. Прибутковість як елемент банківської стабільності.

Становлення та розвиток комерційних банків в Україні.

ТЕМА 15. Центральні банки в системі монетарного та банківського управління

Призначення центрального банку.

Причини створення центральних банків та особливості їх діяльності у сучасних умовах.

Організаційно-правовий статус центральних банків.

Функції та основні напрями діяльності центробанку. Функції центрального банку. Основні напрями діяльності центробанку: емісійний центр держави, банк банків, орган банківського регулювання та нагляду, банкір і фінансовий агент уряду, провідник монетарної політики.

Національний банк України – центральний банк держави. Особливості становлення НБУ. Принципи функціонування НБУ. Функції та операції НБУ.

ТЕМА 16. Міжнародні фінансово - кредитні установи та їх співробітництво з Україною

Інтеграційні процеси та створення міжнародних валютно-кредитних установ.

Міжнародний валютний фонд. Призначення та функції МВФ. Програми МВФ. Співробітництво МВФ з Україною.

Світовий банк. Мета діяльності та структура. Міжнародний банк реконструкції та розвитку: особливості функціонування, проекти в Україні. Міжнародна Асоціація розвитку, Міжнародна фінансова корпорація, Багатостороння агенція гарантування інвестицій, Міжнародний центр урегулювання інвестиційних конфліктів: загальна характеристика, основні напрями діяльності.

Регіональні міжнародні кредитно-фінансові інституції. Міжамериканський банк розвитку, Африканський банк розвитку, Азіатський банк розвитку, Європейський інвестиційний банк, Чорноморський банк торгівлі та розвитку: загальна характеристика, основні напрями діяльності.

Європейський банк реконструкції та розвитку. Мета і специфіка діяльності. Пріоритети діяльності ЄБРР в Україні.

Банк міжнародних розрахунків. Цілі, основи організації та функції БМР. Перспективи співпраці НБУ з БМР.


3.4. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «БЮДЖЕТНА СИСТЕМА»

 

Вступ

 

Предмет, завдання і структура дисципліни та метод її вивчення. Значення дисципліни "Бюджетна система" у підготовці економістів та її взаємозв'язок з іншими дисциплінами навчального плану.

Організація навчання. Використання у навчальному процесі підручників, навчальних посібників, законодавчого, інструктивного та практичного матеріалів.

Організація самостійної роботи студентів.

ТЕМА 1. Сутність, призначення і роль бюджету держави

 

Функції держави як визначальний чинник формування бюджету. Державний бюджет як економічна категорія. Взаємозв'язок бюджету з іншими економічними категоріями. Місце і роль бюджету в системі фінансових відносин. Бюджетна централізація ВВП та її об'єктивні межі. Тенденція зростання бюджетної централізації ВВП, чинники, що протидіють цій тенденції. Забезпечення оптимальних пропорцій розподілу і перерозподілу ВВП. Фінансові протиріччя у суспільстві, пов'язані із суб'єктивним формуванням бюджету та способи їхнього вирішення. Характеристика грошових відносин, що становлять зміст державного бюджету.

Місце і роль бюджету в системі фондів грошових коштів. Державний бюджет як централізований фонд грошових коштів держави, його характерні ознаки.

Місце і роль бюджету у фінансовій системі України. Державний бюджет як центральна ланка фінансової системи. Функції бюджету, їх характеристика.

Бюджетна політика Української держави, її особливості та значення. Бюджетна стратегія і бюджетна тактика держави в ринкових умовах господарювання.

ТЕМА 2. Бюджет як основний фінансовий план держави

Місце і роль державного бюджету в системі фінансових планів. Державний бюджет як основний фінансовий план. Взаємозв'язок державного бюджету з іншими фінансовими планами України. Відмінності між бюджетом як фінансовим планом та бюджетом як економічною категорією.

Правовий характер бюджету, його чинники. Бюджет як віддзеркалення економічної, соціальної і міжнародної політики держави. Поточний бюджет. Бюджет розвитку місцевих бюджетів.

Сутність, принципи і завдання бюджетного планування в сучасних умовах господарювання. Бюджетне планування як складова частина фінансового планування. Місце і роль бюджетного планування у системі соціально-економічного планування в Україні. Етапи та методи бюджетного планування.

Основи побудови Державного бюджету України. Бюджетний період. Баланс бюджету.

ТЕМА 3. Бюджетний устрій і побудова бюджетної системи України

Основи бюджетного устрою: встановлення принципів побудови бюджетної системи; виділення окремих видів бюджетів; розподіл доходів і видатків між окремими ланками бюджетної системи; встановлення характеру взаємовідносин між бюджетами.

Поняття бюджетної системи. Структура бюджетної системи України, взаємозв'язок між окремими ланками бюджетної системи.

Принципи побудови бюджетної системи України та їх характеристика.

Бюджетні повноваження учасників бюджетного процесу. Бюджетні повноваження Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради АРК, Ради Міністрів АРК, обласних та районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських, селищних та сільських рад.

Бюджетна класифікація. Значення бюджетної класифікації для прогнозування доходів і видатків бюджетів та їх виконання. Структура бюджетної класифікації. Класифікація доходів бюджету; класифікація видатків (в тому числі за вирахуванням погашення) бюджету; класифікація фінансування бюджету; класифікація боргу.

ТЕМА 4. Бюджетний дефіцит і джерела його фінансування

Стан бюджету: рівновага доходів і видатків, бюджетний профіцит, бюджетний дефіцит. Фактори, що впливають на стан бюджету. Бюджетний дефіцит, його сутність, причини виникнення, соціально-економічні наслідки, джерела фінансування, шляхи та методи подолання.

 

ТЕМА 5. Міжбюджетні відносини і система бюджетного вирівнювання

Засади розмежування доходів і видатків між окремими бюджетами. Фактори, що визначають порядок і пропорції розподілу доходів між бюджетами. Власні та закріплені доходи місцевих бюджетів. Чинники і порядок закріплення доходів. Види регулюючих доходів і порядок бюджетного регулювання.

Склад доходів, що закріплюються за місцевими бюджетами та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів. Доходи місцевих бюджетів, що не враховуються при обсягу міжбюджетних трансфертів.

Поняття та мета регулювання міжбюджетних відносин. Критерії розмежування видів видатків між місцевими бюджетами.

Видатки, що здійснюються з Державного бюджету України.

Місцеві бюджети, їх місце у бюджетній системі України та роль у соціально-економічному розвитку регіонів і адміністративно-територіальних утворень. Видатки, що здійснюються з місцевих бюджетів та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів. Видатки місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів.

Види міжбюджетних трансфертів: дотація вирівнювання, субвенція, кошти, що передаються до Державного бюджету України та місцевих бюджетів з інших місцевих бюджетів, інші дотації. Трансферти, які надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам. Дотація вирівнювання місцевим бюджетам. Кошти, що передаються до Державного бюджету України з бюджету АРК, обласних і районних бюджетів, міських (міст Києва і Севастополя, міст республіканського підпорядкування АРК та міст обласного значення) бюджетів. Міжбюджетні трансферти між місцевими бюджетами. Субвенція з Державного бюджету України місцевим бюджетам на здійснення програм соціального захисту, на виконання інвестиційних проектів. Субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок наданих державою податкових пільг. Порядок надання міжбюджетних трансфертів.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 90; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты