Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Песнь 4




Ирмос: Христос моя сила, Бог и Господь, честная Церковь боголепно поет, взывающи, от смысла чиста о Господе празднующи.

Днесь светло празднует Саровская обитель память твою, преподобне, и молит тя: испроси у Господа вселенней мир и душам нашим велию милость.

Великими подвиги твоими, преподобне, яко финикс, процвел еси, словесы благоплодными и непорочным житием сердца притекающих к тебе услаждая, и ныне убо молися, да обрящем милость от Христа, Спаса нашего.

Твоими молитвами о нас умоли Бога, преподобне Серафиме, и греховный мрак печали нашея разори, безстрастием, верою и любовию украси всех, преславную память твою чтущих.

Богородичен: Радуйся, Владычице Дево, Церквам красото, благочестивым людем державе и похвале, непрестанно молися Христу Богу, да сохранит нас от бед молитвами Твоими.

Ин

Ирмос: Услышах, Господи, смотрения Твоего таинство, разумех дела Твоя и прославих Твое Божество.

Не токмо святая обитель Саровская, но и вся Российская земля имеет тя, блаженне, молитвенника теплаго и скораго помощника, крепкаго и непобедимаго заступника и ходатая о душах наших.

Буди о нас молебник и ходатай ко Пресвятей Троице и подвигни на молитву с тобою лики святых, ихже житию поревновал еси, преподобне, с нимиже купно молися о мире и устроении всего мира, да тихое и безмолвное житие поживем в веце сем и в будущем жизнь вечную наследуем.

Слава: В постницех велик быв, преподобне, тесное иноческое в пустыни житие проходил еси и сие во умиленней молитве скончал еси, Моли спастися нам.

И ныне: Ты еси, Пречистая Богородице, Прибежище наше и Утверждение, моли Сына Твоего и Бога нашего подати нам спасение и грехов оставление.

Песнь 5

Ирмос: Божиим светом Твоим, Блаже, утренюющих Ти души любовию озари, молюся, Тя ведети Слове Божий, истиннаго Бога, от мрака греховнаго взывающа.

Всем приходящим к тебе был еси учитель истинный и к Богородице великий молитвенник, и ныне, преподобне, не престай моляся о чадех твоих, яко имаши дерзновение велие.

Да внидут ныне христоименитии людие во храм обители Саровския, к честным мощем твоим, преподобне Серафиме, припадающе, и да просят от тебе исцеления, здравия и спасения, Христа величающе.

В нощи молящу ти ся Богу, преподобне, враг невидимый хотяше устрашити тя, но, молитвою твоею посрамлен, исчезе вселукавый.

Богородичен: Бога, Егоже родила еси, Пречистая Марие, моли рабом Твоим подати прегрешений оставление.

Ин

Ирмос: Просвети нас повелении Твоими, Господи, и мышцею Твоею высокою Твой мир подаждь нам, Человеколюбче.

Постом и непрестанною молитвою прославил еси, преподобне, обитель Саровскую, елеем от иконы Владычицы помазуя недужныя и тем исцеление неоскудно подавая, и ныне молися спастися душам нашим.

Святителие и священницы, сорадуйтеся иноком Саровским, и простии людие, вкупе воспойте блаженнаго отца, обуреваемых скорбьми тихое пристанище, врача душевным и телесным недугом скораго.

Слава: Принеси молитвы твоя, преподобне, яко жертву благоприятну и непорочну, ко Пресвятей Троице, и не забуди нас, ныне творящих память твою, милость испроси ненавидящим, обидящим и враждующим на нас и избави всех от всякия скорби.

И ныне: Управи ум мой, Владычице, обуреваемый страстьми многими, спаси, Богородице, к Тебе прибегающия, иныя бо помощи, Чистая, разве Тебе, не знаем.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-13; просмотров: 62; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты