Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Песнь 9.




Ирмос: Тебе́ све́тлую свещу́, и Ма́терь Бо́жию, / пречу́дную сла́ву, и вы́шшую всех тварей, / пе́сньми велича́ем.

Твой све́тлый день и пресве́тлый, Христе́, всесве́тлую благода́ть, / во́ньже кра́сный добро́тою ученико́м Твои́м предста́л еси́, / в пе́снех велича́ем.

Тебе́, бре́нною дла́нию осяза́ема в ре́бра, / и не опали́вша сию́, огне́м невеще́ственнаго Боже́ственнаго существа́, / в пе́снех велича́ем.

Тя, я́ко Бо́га, из гро́ба воскре́сша Христа́, / не очи́ма ви́девше, но серде́чною любо́вию ве́ровавше, / пе́сньми велича́ем.

Катавасия: Свети́ся, свети́ся:

И поклон. Таже, Свят Госпо́дь Бог наш: на глас 1, трижды.

Ексапостиларий, глас 1.
Подобен: Не́бо звезда́ми:

Мои́х удо́в руко́ю твое́ю испыта́вый я́звы, / не неве́руй Ми, Фомо́, / уя́звленному тебе́ ра́ди: / со ученики́ единому́дрствуй, / и живу́щаго пропове́дуй Бо́га. [Дважды.]

Слава, и ныне:

Днесь весна́ благоуха́ет, / и но́вая тварь лику́ет. / Днесь взима́ются ключи́ двере́й, / и неве́рия Фомы́ дру́га вопию́ща: / Госпо́дь и Бог мой.

На хвалитех стихиры, на 4, глас 1.
Подобен: Прехва́льнии му́ченицы:

По е́же из гро́ба Твое́м стра́шном, Жизнода́вче, воста́нии, / я́коже печа́тей не разруши́л еси́, Христе́, гро́бных, / та́ко заключе́нным две́рем вшел еси́ к пресла́вным апо́столом Твои́м, / радостотворя́ их, и Пра́вый Твой Дух подая́ им, / за безме́рную Твою́ ми́лость.

Фома́ и́же и Близне́ц не бе прише́л, / егда́ Ты ученико́м яви́лся еси́, Го́споди. / Те́мже не ве́рова Твоему́ Воскресе́нию, / и ви́девшим Тя вопия́ше: / а́ще не вложу́ пе́рста в ре́бра Его́ и гвозде́й я́звы, / не ве́рую, я́ко воста́л есть.

Я́коже хо́щеши, осяжи́, Христо́с Фоме́ вопия́ше: / вложи́ ру́ку, и позна́й Мя ко́сти иму́ща и земно́е те́ло, / и не бу́ди неве́рен, ра́вно же со ине́ми уве́рися. / Он же возопи́: / Бог мой и Госпо́дь Ты еси́, / сла́ва воста́нию Твоему́.

Слава, глас 6:

По днех осми́х воста́ния Твоего́, Иису́се Царю́, / единоро́дный Сло́ве О́тчий / яви́лся еси́ ученико́м Твои́м, заключе́нным две́рем, / мир Твой подая́, / и неве́рующему ученику́ зна́мения показа́л еси́: / прииди́ и осяжи́ ру́це и но́зе, и нетле́нная Моя́ ре́бра. / Он же ве́ровав, вопия́ше Тебе́: / Госпо́дь мой и Бог мой, сла́ва Тебе́.

И ныне: Преблагослове́нна еси́:

Славословие великое. И тропарь праздника. Ектении, и отпуст. Начинаются же от днесь литии, сиречь исхождения в притвор. Такожде и оглашения преподобнаго отца нашего Феодора Студита, в нихже поем: Сла́ва, и ны́не,

стихиру евангельскую, глас 1:

На го́ру ученико́м иду́щим, за земно́е Вознесе́ние, / предста́ Госпо́дь: и поклони́вшеся Ему́, / и да́нныя вла́сти везде́ научи́вшеся, / в поднебе́сную посыла́хуся, / пропове́дати е́же из ме́ртвых Воскресе́ние, / и е́же на небеса́ возше́ствие. / И́мже и во ве́ки спребыва́ти нело́жный обеща́ся Христо́с Бог, / и Спас душ на́ших.

Внемли, яко литии в притворе прежде перваго часа бывают и оглашения Студитова. И час 1. И прочее обычное. И совершенный отпуст.

Ведомо буди, яко воследование случившихся святых во всех Неделях святыя Пятдесятницы поем в Повечериях.

Литургиа бывает порану труда ради бденнаго. Часы поются трипсалмнии по Уставу в притворе, на нихже глаголем тропарь и кондак праздника.

Ведомо буди, яко от Недели Новыя и до отдания праздника Пасхи, начало Литургии сице бывает:

По еже рещи диакону: Благослови́ влады́ко: И иерею: Благослове́но Ца́рство: Поет иерей: Христо́с воскре́се: трижды, весь тропарь кроме стихов: Да воскре́снет Бог: Таже, ектениа, и прочая Литургии.

Вместо же Достойно: поем:

А́нгел вопия́ше Благода́тней: / Чи́стая Де́во, ра́дуйся! / И па́ки реку́: ра́дуйся! / Твой Сын воскре́се / тридне́вен от гро́ба, / и ме́ртвыя воздви́гнувый: / лю́дие, весели́теся.

Таже ирмос, глас 1: Свети́ся, свети́ся, / но́вый Иерусали́ме: / сла́ва бо Госпо́дня / на тебе́ возсия́. / Лику́й ны́не / и весели́ся, Сио́не. / Ты же, Чи́стая, красу́йся, Богоро́дице, / о воста́нии Рождества́ Твоего́.

Егда же речет иерей: Со стра́хом Бо́жиим: И мы: Благослове́н гряды́й во и́мя Госпо́дне, Бог Госпо́дь и яви́ся нам. Иерей: Спаси́ Бо́же лю́ди Твоя́: И мы вместо тропаря: Ви́дехом свет и́стинный: поем: Христо́с воскре́се: единожды: и до отдания Пасхи. Бывает же и прочее Литургии по обычаю. Во отпусте же егда речет: Сла́ва Тебе́ Христе́ Бо́же, упова́ние на́ше, сла́ва Тебе́. И мы: Христо́с воскре́се: трижды. Таже отпуст Литургии по обычаю.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 53; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты