КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Тема 5.2. Призначення вимикачів, їх поділ, характеристики.
1. Загальні відомості про вимикачі Високовольтні вимикачі – використовують у високовольтних розподільних установках для вмикання і вимикання електричних кіл з номінальним струмом і струмом к. з. Позначення в схемах: Q. Вимикач є основним апаратом в електричних установках, яким можна відключити та включити коло в будь-якому режимі: довготривалому, в режимі перевантаження, короткого замикання, холостого ходу, несинхронної роботи. Найбільш тяжкою та відповідальною операцією я відключення струмів короткого замикання - КЗ та включення на режим КЗ. Вимоги до вимикачів високої напруги: 1) Надійне відключення будь-яких струмів ( від десятків ампер до номінального струму відключення); 2) Швидкодія, тобто найменший час відключення; 3) Здатність до швидкодіючого автоматичного повторного включення, тобто швидке включення зразу ж після відключення; 4) Можливість пофазного (однополюсного) керування для вимикачів напругою 110кВ і більше; 5) Легкість виконання ревізії та огляду контактів; 6) Зручність транспортування та експлуатації.
Вимикачі високої напруги повинні довготривало витримувати номінальний струм Іном та номінальну напругу Uном.
2.Характеристики вимикачів. Вимикачі характеризуються: 1) Номінальним струмом відключення Івідкл.ном.- струм КЗ (за діючим значенням), який вимикач здатен відключати при напрузі, яка дорівнює робочій напрузі при заданих умовах відновленої напруги при заданому циклі операцій. Номінальний струми відключення дорівнює діючому значення струму в момент розходження контактів вимикача. 2) Циклом операцій, що виконується вимикачем послідовно із заданим інтервалом між ними. В експлуатації вимикач може не однократно включатись на існуюче КЗ з наступним відключенням, тому передбачені наступні цикли операцій6 О-180с-ВО-180с-ВО; О-tбс-ВО-180с-ВО; Вимикачі з Uном.≤220кВ повинен виконуватись цикл: О-tбс-ВО-20с-ВО; Вимикачі без АПВ повинні витримувати цикл: О-180с-ВО-180с-ВО; Де: О- операція відключення; ВО-операція включення і миттєвого відключення; 20,180с- проміжок часу в секундах; tбс- гарантуюча для вимикачів мінімальна без струмова пауза для гашення дуги при АПВ ( час від погасання дуги до появи струму при наступному включенні). Для вимикачів з АПВ tбс=0,3-1,2с, для вимикачів без АПВ tбс=0,3с. 3) Стійкість при наскрізних струмах, які характеризуються струмом термічної стійкості Ітер. І електродинамічної стійкості Ідин. (діюче значення). Ідин-найбільший струм (амплітудне значення) Дані струми вимикач повинен витримувати без пошкоджень для подальшої роботи. Заводом виробником гарантується : Ідин=2,55Івідкл.ном. 4) Номінальний струм включення - струм КЗ, який вимикач з відповідним приводом здатен вимикати без приварювання контактів та інших пошкоджень при Uном. і заданому циклі. В довідниковій літературі для вимикачів приводяться діюче значення Івідкл.ном. та його амплітудне значення івкл. ном. Вимикачі конструюють так, щоб дотримувалась умова: Івідкл.ном.≥ Івідкл.ном; івкл. ном. ≥1,8√2 Івідкл.ном. 5) Власний час включення - інтервал часу від моменту подачі команди на відключення до моменту припинення доторкування дугогасних контактів. Час відключення tвідкл.- інтервал часу від подачі команди на відключення до моменту погашення дуги у всіх полюсах. Час включення tвкл.- інтервал часу від моменту подачі команди на включення до виникнення струму в колі.
Контрольні запитання. 1. Поясніть вимоги до високовольтних вимикачів. 2. Дайте означення безструмової паузи вимикачів. 3. Як поділяються вимикачі по роду встановлення? 4. Який із струмів більший для вимикача: струм відключення, чи струм включення на режим короткого замикання.
|