Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Основні зміни в економіці, політичній системі та державному устрої у першій половині ХХ ст.




Тема 4.4. Держава і право Англії нового часу

План лекції

1. Основні зміни в економіці, політичній системі та державному устрої у першій половині ХХ ст.

2. Судова система Великобританії.

3. Основні джерела та риси права.

4. Податкова система.

Самостійна робота

1. Зміни в апараті державного управління та у соціальній структурі Англії на протязі другої половини ХХ ст.

2. Характерні риси англійської парламентської демократії.

3. Основні напрями державно-правового розвитку Англії у кінці ХХ – на початку ХХІ ст.

 

Основні зміни в економіці, політичній системі та державному устрої у першій половині ХХ ст.

На початку століття Британська імперія була одним з найпотужніших держав у світі. Британські домініони з'явилися постачальниками сировини і людських ресурсів. За міру розвитку промислового виробництва в домініонах виріс чисельні пролетаріат, зміцніла місцева буржуазія, широко розгорнулося національно-визвольний рух в Індії, Єгипті, Нігерії, на Кіпрі та ін країнах. Англійська буржуазія була змушена йти на поступки представляючи домініону все більшу самостійність.

У 1917 р. на черговій імперської конференції за домініонами був визнанийстатус автономних держав в Британській імперії, домініони отримали право самостійно підписувати договори, мати окреме від Англії представництво в Лізі націй, було створено Ірландська вільна держава. Але згідно з англо-ірландського договору від 6 грудня 1921 шість північно-східних графств (Ольстер) відторгалися від Ірландії і залишалися в межах Великобританії. У 30-ті роки загострилися протиріччя змусили англійський уряд піти на нові поступки залежним країнам.

У 1931 р. був прийнятийВестмінстарскій статус, який закріпив об'єднання англійських домініонів в "Британська співдружність націй", згідно з якому домініони отримали право самостійно вирішувати питання внутрішньої і зовнішньої політики, брати участь в міжнародних угодах, творити закони. Акти парламенту сполученого королівства перестали бути обов'язковими, а закони домініонів були дійсними незалежно від того, суперечили вони праву Англії чи ні. Генерал-губернатор став призначатися тільки за рекомендацією уряду домініону.

Після II-ї світової війни, хоча й обмежену, отримали незалежність Індійський Союз, Пакистан і Цейлон.

Щоб відкрити можливість вступу до Співдружності для тих колоній, які взяли статус домініонів, не встановили у себе республіканську форму правління, конференція прем'єр-міністрів країн Співдружності в квітні 1949 р. прийняла рішення скасувати формулу Вестмінстарского статусу 1931 р., яка твердила, що "члени Співдружності об'єднані загальною вірністю короні", і вважати англійського короля тільки "символом вільної асоціацій незалежних націй - Членів Співдружності й у якості такого главою Співдружності ".

У 1948 р. проголошена незалежна Ірландська республіка, в 1957 р. незалежність придбали Гана Малайська федерація, в 1960 р. Кіпр і Нігерія.

До 80-х років, крім Великобританії, членами Співдружності є Австрія, Бангладеш, Мальта, Нова Зеландія, Гана, Кенія, Шрі-Ланка і інші.

Великобританія (терр. - 244,1 тис. кв. км, населення - 57 млн. чол.) - унітарна держава. Історично сформовані частини сполученого королівства -- Англія, Шотландія, Уельс і Північна Ірландія. Різні їхні адміністративний поділ: в Англії і Уельсі - графства, які діляться на округи. Самостійної адміністративною одиницею є Великий Лондон, що включає 32 міських району та Сіті. Північна Ірландія ділиться на округи, Шотландія на області.

Криза Британської імперії в XX столітті була викликана політико-економічними причинами. Англія належала до числа держав-переможниць у I-ї світової війні, але її фінансово-економічне становище серйозно ослабло, промислове виробництво скоротилося на 20%, було втрачено третину національного багатства, погіршилося матеріальне становище всіх верств населення.

Так, в результатівиборчої реформи в 1918-1919 рр. право голосу отримали всі особи чоловічої статі, які досягли 21 року і задовольняють вимогам цензу осілості (6 місяців), або володіють приміщенням для ділових занять.

Жінки мали право голосу, якщо досягали віку 30 років і володіли нерухомістю, річним доходом не нижче 5 фунтів стерлінгів. У 1929 році жінкам були надані рівні з чоловіками права.Акт про народне представництві 1948вніс зміну в розподіл виборчих округів скасував подвійний вотум (можливість голосувати більш ніж в одному окрузі). У 1969 р. віковий ценз знижується з 21 року до 18 років. Що лежить в основі виборчої системи. Принцип обрання одного депутата від одного округу ускладнює можливість представникам малих партій отримати місця в парламенті.

У XX столітті в Англії зберігаєтьсядвопартійна система. До 1923 р. це були консерватори і ліберали, з 1923 р. (після провалу на виборах лібералів) - консерватори і лейбористи.

За формою державного правління Великобританія -конституційна монархія. Королева (король) є главою держави.Формально зберігаються багато королівські прерогативи:

- призначення прем'єр-міністра і членів уряду, інших посадових осіб (суддів, офіцерів армії, дипломатів, вищих церковних службовців),

- скликання і розпуск парламенту,

- накладення вето на законопроект, прийнятий парламентом.

Саме монарх звичайно відкриває сесії парламенту, виступає з промовою, в якій проголошуються основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики.

Монарх є головнокомандувачем збройними силами, представляє країну в міжнародних відносинах, укладає і ратифікує договори з іноземними державами, має право оголошувати війну і укладати мир, здійснює право помилування.

Всі ці повноваження вважаються простою формальністю, оскільки, відповідно до англійської конституційної доктрини, глава держави повинен діяти за порадою своїх міністрів. Саме вони підписують акти, що видаються монархом, і несуть за них відповідальність. Одночасно встановлено, що монарх не зобов'язаний слідувати всім рекомендаціям радників.

У зв'язку з цим корона може відправити кабінет міністрів у відставку, розпустити парламент, відмовити у затвердженні білля і т.д.

Щоправда, більшість своїх повноважень монархи не реалізовували протягом століть. Таким чином, влада корони носить прихований характер, і в разі необхідності, завдяки своїм конституційним правам, монархія може з'явитися серйозною резервної силою пануючого класу.

Законодавча влада

Законодавча влада належитьдвопалатного парламенту з терміном повноважень 5 років. Палата громад (нижня) обирається шляхом загальних і прямих виборів за мажоритарною системою відносної більшості. В її складі 650 депутатів.Палата лордів жне обирається, право засідати в ній набувається або у спадщину, або за призначенням монарха. В даний час в палаті більше 1100 осіб. Нащадки стародавньої земельної аристократії складають меншість. Приблизно половина членів палати - пери, що мають титули, подаровані в XX столітті. Третя частина членів палати лордів складають директори компаній.

Закон 1949р. про зміну акта про парламент 1911 р., що зберіг до одного року термін можливого вето палати лордів щодо нефінансових біллей, мав на меті послабити владу верхньої палати. Але і зараз палата лордів володіє достатніми повноваженнями. У 1956 р. лорди провалили законопроект про скасування смертної кари. Верхня палата робить і сильний політичний вплив.

Серед найбільш важливих функцій парламенту -прийняття законів і контроль за діяльністю уряду. Прав законодавчої ініціативи користуються члени парламенту, а відповідно і члени уряду, тому що міністри обов'язково повинні бути депутатами однієї з палат.

Обговорення законопроектівпроходить, як правило, спочатку в нижній палаті - Палаті громад, а потім в Палаті Лордів. У ході першого читання оголошується тільки найменування та мета білля, у другому - розглядаються в цілому і передається в один з комітетів для постатейного обговорення, внесення поправок і доповнень, в третьому читанні законопроект обговорюється в цілому і по ньому проводиться голосування. Законопроект, схвалений Палатою громад, направляється до Палати лордів. Фінансові законопроекти повинні бути розглянуті та схвалені не пізніше ніж через один місяць з моменту надходження у верхню палату, інакше білль підписується монархом без схвалення Палати лордів. Біллі надсилаються на підпис монарху тільки після схвалення їх верхньої палати. Депутати направляють запитання членам уряду, на які міністри дають усні пояснення на засіданнях палат і готують письмові відповіді, що публікуються у парламентських звітах.

Виконавча влада

Уряд формується після парламентських виборів. Прем'єр-міністромпризначається лідер партії, який отримав більшість місць у Палаті громад. Якщо ж лідер партії більшості не займає досить міцного положення, слово правлячого монарха має вирішальне значення.

У Великобританії розрізняють поняття "уряд" та "кабінет".Кабінетдіє всередині уряду, в його складу входить прем'єр-міністр, основні міністри та особи, що займають т.зв. традиційні посади - лорд-голова ради, лорд-охоронець друку, головний скарбник та ін

Склад урядунабагато більший (якщо число членів Кабінету 18-25 чол., то в уряді близько 100 чол.). Уряд у повному складі ніколи не збирається на засіданні, і фактично всі питання внутрішньої і зовнішньої політики країни вирішуються на засіданнях Кабінету, який на ділі здійснює вищу виконавчу владу.

Уряд відповідальний перед нижньою палатою парламенту: у випадку винесення Палатою громад вотуму недовіри він повинен подати у відставку.

Однак треба врахувати, що за допомогою нормативної системи уряд сам контролює Палату громад.

Місцеве самоврядування

Органи місцевого управліннядіють в графствах та округах, з 1985 р. скасовані муніципалітети великих промислових міст. Через фінансування і контроль за використанням відпущених коштів, центральні органи влади контролюють діяльність органів місцевого управління.

Рядфункцій від місцевих органів перейшов до центральних. Сильна централізована влада в особі уряду Великобританії дозволила послідовно проводити і обраний економічний курс. Лейбористи, здійснюючи контроль над урядом, в 1946 р. було прийнято закон про націоналізації англійського банку, потім була проведена націоналізація вугільної та газової промисловості, внутрішнього транспорту, цивільної авіації, телеграфної і радіозв'язку. У сфері трудових відносин були прийняті закони, що регулюють зайнятість, впроваджено системи державного страхування та охорони здоров'я.

Консерватори, особливо в 80-ті роки, здійснювали деценаціоналізацію ряду підприємств, взяли орієнтир на скорочення втручання в економіку, тому в ці роки частка державно-монополістичного сектора в англійській промисловості значно скоротилася, і в результаті продажу акцій державних підприємств збільшилося число дрібних акціонерів.

Англійська армія

Будується на добровільних засадах, хоча в травні 1916 р. і в квітні 1939 р. були видані (потім скасовано) закони, вводили загальну військову повинність.

Поліцейські сили

В роки першої світової війни в Англії була вперше створена постійна армія і введена загальна військова повинність, пізніше скасована.

Хоча поліція як і раніше складається з окремих місцевих формувань, що перебувають у віданні місцевих виборних органів, фактичне керівництво поліцейськими силами здійснює міністр внутрішніх справ. Таке положення було зафіксовано у Законі про поліцію 1964 р., за яким міністр внутрішніх справ наділявся правом проводити злиття поліцейських формувань, визначати розмір субсидій місцевим виборним органам для утримання місцевої поліції.

Особливе положення військово-поліцейського апарату характерно для Північної Ірландії, де тривалий час відбувався збройний конфлікт між двома релігійними громадами. У 1969 р. в провінцію були введені британські війська, а в 1972 р. встановлений режим "прямого управління" з Лондона.

Паралельно з централізацією управління поліцією неухильно зростали повноваження поліцейських служб. Закон про порушення невдоволення 1934 р. і Закон про правопорядок 1936 р., формально спрямовані проти фашистського руху, значно розширили можливості поліції в плані проведення обшуків, застосування сили і за сваріння маніфестацій. Велика кількість надзвичайних законів було прийнято в 70-80-х рр.. після загострення ситуації в Північній Ірландії. Так, серія актів про запобігання тероризму (1974, 1975, 1979 рр. та ін.), А також Закон про поліцію 1986 надали поліції майже необмежене право довільних арештів "зацікавлених в тероризмі" і "підозрілих" осіб. Закони 1986 р. про поліції і про проведення громадських зборів дали в руки поліції додаткові повноваження з питань проведення мітингів і демонстрацій. Вона може висувати попередні умови проведення маніфестацій, в тому числі щодо кількості учасників, місця і тривалості зборів під відкритим небом. Це аргументується необхідністю попередження серйозних правопорушень або насильства.

 


Поделиться:

Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 192; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.005 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты