КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Визначення надійності системи в ціломуСтр 1 из 2Следующая ⇒ ________________________________
________ ___________________ (підпис) (ініціали і прізвище) ___ ___ 20__ р.
20_ Вступ……………………………………………………………..…………..……3 1. Побудова системи за заданими компонентами, визначення її структури та зв’язків між елементами………………..……………..……4 2. Визначення показників надійності елемента системи ……….……..…....8 3. Визначення надійності системи в цілому………………......………..……10 Висновки………………………………………………………..……………….13 Список використаних джерел………………………………………………….14
Вступ
У вступі необхідно вказати основні положення щодо використання теорії систем на залізничному транспорті, а також основні методи, які використовуються при аналізі складних систем.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ . 1 Побудова системи за заданими компонентами, визначення її структури та зв'язків між елементами.
Система – це ________________________________________. Якщо кожна частина системи зв’язана з іншою частиною таким чином, що зміна в одній частині викликає змінe у всіх інших частинах і у всій системі, то система поводиться ______________, або як ціле. Якщо частини зовсім не зв'язані між собою, то зміна в кожній частині залежить винятково від цієї частини. Таке поводження системи називається ____________, або фізично __________. Цілісність системи оцінюється мірою системності: (1) де - безліч необхідних станів; - безліч можливих функціональних станів; - операція перетинання множин; - операція об'єднання множин. Можна навести 4 основні схеми взаємодії: 1)
2)
3)
4)
Елементи і компоненти, входи і виходи по різному зв'язані між собою. Існують такі види зв'язків: ________________________________.
________________ зв'язки формуються за допомогою зворотнього зв'язку: тобто зв'язок між входом і виходом того ж самого елемента системи. Зворотній зв'язок, що зменшує вплив вхідного сигналу на вихідний, називається ____________, а той, що збільшує цей вплив, називається ____________. _____________ зворотній зв'язок сприяє відновленню рівноваги в системі, що порушена зовнішнім впливом. _______________ зворотній зв'язок підсилює відхилення від стану рівноваги в системі. Замкнуті зв'язки бувають наступних типів:
а).
б).
в).
1)
2)
Складні зв'язки. У складних системах виникає безліч комбінацій зв'язків між окремими елементами і підсистемами. Найбільш поширені:
1).
2).
3).
Найбільш важливим питанням при аналізі складної системи є визначення її структури. Можна виділити наступні структури:
1). _____________________:
2).______________________: 3). ___________________:
4). ___________________: У роботі 1 необхідно побудувати структурну схему залізничної станції або її інформаційної системи відповідно до завдання (додаток 1, завдання 1).
Рис. 1 - Структурна схема системи.
2 Визначення показників надійності елемента системи
Кожна окремо взята система характеризується надійністю. Надійність системи – це її здатність до безвідмовної роботи протягом заданого проміжку часу у визначених умовах. У теорії надійності розрізняють два типи відмов – раптова та поступова відмова. Раптова відмова – це миттєвий вихід з ладу у випадковий момент часу. Поступова відмова пов'язана з поступовим погіршенням характеристик системи, і як тільки параметри системи виходять за визначені межі, система вважається такою, що відмовила. У даній роботі розглядається раптова відмова системи. Для її описання використовується експоненційний закон
,
де – імовірність безвідмовної роботи елемента; – інтенсивність потоку відмов, яка є єдиним параметром потоку відмов для експоненційного закону надійності. Середній час безвідмовної роботи елемента визначається як: Також можна сказати, що це час, за який імовірність безвідмовної роботи елемента зменшується в разів. Для визначення параметру проведемо тест за планом випробувань (N=12, U, r=10). Цей план означає, що загальна кількість елементів, які будуть використані під час тесту дорівнює N=12, після відмови будь якого елемента він не замінюється новим, умовою завершення тесту є відмова r=10 елементів. Для даного плану тесту параметр визначається за формулою:
де - час, протягом якого відмовили елементів.
Згідно завдання необхідно визначити інтенсивність потоку відмов і середній час безвідмовної роботи елемента, побудувати графіки емпіричної функції надійності і емпіричної функції ненадійності елемента, графік теоретичної функції надійності і теоретичної функції ненадійності елемента. Вихідними даними для виконання завдання є таблиця часів відмов елементів при виконанні тесту, яка наведена у додатку 1.
l = ------------- =
T0 = -------- =
Рисунок 2. - Графік емпіричної функції надійності і емпіричної функції ненадійності елемента. Рисунок 3. - Графік теоретичної функції надійності і теоретичної функції ненадійності елемента. Визначення надійності системи в цілому
Нехай система S складається з n елементів, показники надійності яких відомі. Визначимо надійність системи. Вона залежить від того, як елементи об'єднані в систему, тобто від її структури. Розглянемо систему без резервування, тобто відмова будь-якого елемента призводить до відмовлення системи в цілому. Щодо надійності така структура рівносильна послідовному з'єднанню елементів. Нехай P – надійність системи S, а Pi – надійності елементів Эi (рисунок 3)
Рисунок 4 – Послідовне з’єднання елементів
Нехай елементи відмовляють незалежно один від одного, тоді за правилом множення імовірностей незалежних подій маємо:
, або . (5) Якщо , то .
Резервні елементи включаються в систему паралельно тим, надійність яких недостатня. Нехай елементи Э1 і Э2 незалежні по відмовах, а відповідні надійності (імовірності безвідмовної роботи) дорівнюють Р1 і Р2, знайдемо (рисунок 4). Рисунок 5 – Паралельне з’єднання елементів
Розглянемо імовірність відмови системи . Щоб подія (відмова всієї системи) відбулася, необхідно, щоб відмовили обидва елементи, тобто за правилом множення імовірностей незалежних подій маємо: , (6) використовуючи поняття ненадійності системи і ненадійності елементів маємо: , (7) де – відповідні ненадійності елементів (імовірність того, що елемент відмовить), які визначаються як . Тоді маємо: ; . (8) Якщо число дублюючих один одного незалежних елементів дорівнює n, то надійність системи , якщо , то . Для оцінки надійності складної структури, що включає в себе послідовні та паралельні об’єднання елементів, доцільно поділити систему на ряд підсистем, що не мають загальних елементів. На рисунку 5 наведений приклад розподілення складної системи семи елементів. Тут підсистема І містить два елементи, що пов’язані послідовно, підсистема ІІ – два паралельно зв’язаних елементи, підсистема ІІІ об’єднує послідовно І та ІІ підсистеми, IV підсистема – два паралельно зв’язаних елементи, V підсистема послідовно поєднує IV підсистему з п’ятим елементом.
Рисунок 6 – Складна система з паралельними та послідовними зв’язками між елементами
Відповідно до формул (5,8) отримуємо
(9)
Вихідними даними є структурна схема, що наведена на рисунку 6 і значення надійності елементів, що наведені в таблиці 3. Потрібно розрахувати надійність системи.
Рис. 7 – Структурна схема.
Таблиця 3 – Надійність елементів системи
Розрахуємо надійність системи за формулами 5 та 8:
|