КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Нові індустріальні країни: їхнє становлення і економічний розвиток 14 страница
дикат продавав залізо різного гатунку, балки, рейки, бан- дажі, осі в імперії Романових.
У харчовій промисловості найбільшим був синдикат цукрозаводчиків, заснований у 1887 p., бюро якого знахо- дилося в Києві. Найвпливовіша роль у ньому належала цукровим магнатам Бобринським, Браницьким, Береден- кам, Хряковим. Спочатку синдикат об'єднував 78 %, а в 1892—1893 pp. — 91 % усіх цукрових заводів України. Основним його завданням було регулювання цін на цукор і забезпечення підприємцям високого монопольного при- бутку на внутрішньому ринку. Всього в середині 90-х років в Україні діяло 153 цукрових заводи, які виробляли 23,9 млн пудів цукру. Як і в перші роки існування цукро- вого синдикату, підприємці скорочували продаж цукру на внутрішньому ринку і збільшували його експорт. Вивозя- чи частину цукру за кордон, вони штучно підтримували високі ціни на нього в Російській імперії.
Монополії охопили своєю діяльністю й інші галузі на- родного господарства. Напередодні першої світової війни в Україні вже не було жодної важливої галузі промисловості, в якій тією чи іншою мірою виробництво не було б монопо- лізовано. Якщо в 1901 p. працювало лише 17 підприємств, на кожному з яких було зайнято понад 1 тис. робітників, то в 1913 p. їх налічувалося вже 42. У 1900 p. 5 великих металургійних заводів виплавляли 49 % усього чавуну в Україні, забезпечивши понад 25 % його загальноімперсько- го виробництва. В 1913 p. на ці самі підприємства припадало вже 55 % виплавленого чавуну Півдня України і 37 % ви- робництва його у Росії в цілому. Усі монополістичні об'єд- нання, що діяли в Україні, з самого початку мали не регіо- нальне, а загальноімперське значення.
Високий рівень концентрації виробництва не суперечив існуванню великої кількості невеликих підприємств, які, застосовуючи рутинну техніку, виробляли мізерні обсяги продукції.
В умовах економічного прогресу на межі XIX—XX ст.
швидко зростали міста, створювалися нові промислові цен- три. У 1897 p. міські жителі України становили близько 13 % загальної кількості населення. Кількість міст з насе- ленням до 10 тис. чол. скоротилася майже вдвоє. Тут про- живало лише 11,8 % міського населення. При цьому по- двоїлася кількість порівняно великих і середніх міст. У 1897 p. в Україні було 4 великих міста: Одеса (403,8 тис. жителів), Київ (247,7), Харків (173,9), Катеринослав (112,8 тис. жителів). У них сконцентрувалося 35 % міського на- селення. Більше ніж половина міських жителів України, як і раніше, проживали в невеликих містах з населенням до 50 тис. чол. у кожному.
Швидкий промисловий розвиток викликав значний при- плив населення з центральної Росії, насамперед у Донець- ко-Криворізький регіон. За рахунок прибулих робітників бурхливо зростала кількість мешканців таких міст, як Ка- теринослав, Миколаїв, Одеса, Харків, Київ. Внаслідок цього в деяких містах Катеринославської, Херсонської, Київської губерній помітно переважало російське населення. Так, у Миколаєві росіян було 66,3 %, українців — 7,5 %, у Хар- кові — відповідно 62,8 і 26, в Одесі — 47,4 і 9,2, в Києві — 54,5 і 21 % і т. д. У Донбасі приблизно 70 % робітників були вихідцями з великоросійських губерній.
В цілому наприкінці XIX ст. частка росіян серед насе- лення України становила 12 %. Це були переважно робіт- ники-гірники, металурги та адміністративні службовці.
Наприкінці XIX — на початку XX ст. Україна підняла- ся на вищий щабель економічного прогресу. Вона зайняла в монархії Романових одне з перших місць щодо інду- стріального розвитку, випереджала інші регіони імперії за видобутком вугілля, виплавленням чавуну, виробництвом цукру. В усіх провідних галузях української промисловості, у транспорті відбувалися значні технічні та соціальні пере- творення.
Однак для докорінних змін в економіці цього було недо- статньо. Україна, як і раніше, була аграрною країною.
іа*є-<;-х -t0 <
В 1913 p. у сукупній продукції промисловості та сільсько- го господарства України промисловість становила 48,2 %. Частка засобів виробництва у всій промисловій продукції дорівнювала 42 %. На селі проживало більш як 80 % насе- лення України.
До першої світової війни українська промисловість ста- новила 24,3 % загальноімперської, даючи понад 70 % про- дукції всієї видобувної промисловості Росії в цілому. При цьому частка України в обробній промисловості Російської імперії становила тільки 15 %. В результаті цього індуст- рія в Україні розвивалась однобічно. Підприємств текстиль- ної промисловості майже зовсім не було. Слабко розвива- лися хімічна та поліграфічна галузі промисловості. Метало- обробні підприємства, розташовані в Україні, не забезпечу- вали найелементарніших потреб населення. Навіть дріт і цвяхи на Наддніпрянщину завозили з Росії.
Незважаючи на порівняно швидкі темпи промислового розвитку, Україна, як і Російська імперія в цілому, продов- жувала залишатися відсталою в техніко-економічному відношенні. Порівняно з дореформеним періодом розви- ток промисловості в Україні наприкінці XIX — на початку XX ст. слід визнати надзвичайно швидким. Якщо ж вихо- дити з можливостей промислового розвитку, які відкривав тогочасний рівень науки, техніки, культури, то слід визнати, що в українській економіці на початку XX ст. докорінних якісних змін не відбулося. Індустріалізація не була завер- шена, її перервала перша світова війна.
|