КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Позичковий відсоток, його сутність та основні видиВідсоток за кредит або позичковий відсоток означає плату позичальника у боргових (кредитних) відносинах за надані в позику гроші чи матеріальні цінності. Відсоток належить до числа категорій товарного виробництва, яке і визначає суть кредитних відносин. Величина норми відсотка відображає економічні відносини між власником позичкового капіталу і підприємцем, який прибутково використовує у своєму обороті чужу власність, і становить собою ціну капіталу, що взятий у кредит. Норма відсотка (N) розраховується за формулою У ринковій економіці суть показника рівня відсотка тлумачиться як кількісна характеристика плати за кредит, яка показує міру реалізації власності у формі отриманого доходу від її реалізації. Норма відсотка — динамічна величина, що залежить насамперед від середньої в даній країні норми прибутку як міри прибутковості капітальних вкладень у виробництво. Реальна динаміка норми відсотка не перевищує норми прибутку. Зокрема, середня норма прибутку становить максимальну межу норми прибутку. Мінімальної межі норми відсотка не визначають. Водночас її розмір має покривати витрати кредитора, пов’язані з даною кредитною операцією, і приносити йому хоча б мінімальний дохід. Якби мінімальна межа норми відсотка становила 0. то кредитні відносини втратили б свій економічний сенс. Залежність розміру відсоткової ставки за кредит на макро- і мікроекономічному рівнях показано на рис. 3.3. Рис. 3.3. Чинники впливу на розмір ставок за кредит Розрізняють .наступні види ставок позичкового відсотка (рис. 3.4).
Рис. 3.4. Види ставок позичкового відсотка Сума простого процента в процесі нарощування визначається за формулою: І = Р · n · i де: I - сума процента за період у цілому; Р - первісна вартість грошових засобів; п - кількість періодів, за якими відбувається кожна процентна виплата; і - процентна ставка у вигляді десяткового дробу.
Майбутня вартість вкладу за простими процентними визначається за формулою S = P + I = P (l + i· n) З формули (2) виводиться розрахунок первісної вартості вкладу за простими процентами:
Майбутня вартість вкладу за складними процентами визначається за формулою:
З формули (4) виводиться розрахунок первісної вартості вкладу за складними відсотками.
Відсотковий платіж за користування кредитом банку може здійснюватись у помісячному та поденному режимах: > у помісячному режимі:
> поденному режимі:
де: nq, (nм) - термін користування грошима у днях, місяцях; 365 - кількість днів у році, 12 - кількість місяців у році; Iq Iм - розмір плати за користування коштами у поденному та помісячному режимах.
Реальна майбутня вартість вкладу з урахуванням індексу інфляції:
де Sp - реальна майбутня вартість вкладу.
Середня норма прибутку є максимальною межею норми приросту. Мінімальна межа норми процента, повинна покривати витрати кредитора, пов'язані з цієї операцією і приносити йому хоча б мінімальний дохід.
|