Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Операції з дорожніми чеками




Дорожній чек — грошове зобов'язання виплатити зазначену в чеку суму власнику, чий зразок підпису проставляється на ньому в момент його продажу.

Емітентами дорожніх чеків можуть бути банки, інші кредитні та фінансові інститути, а також туристичні організації. Дорожні чеки емітуються в іноземній валюті різних номіналів і являють собою платіжні документи, що використовуються головним чином як засіб забезпечення валютою туристів. Тобто вони можуть бути використані як засоби платежу за товари та отримані послуги або обміняні на готівкову валюту. На відміну від іменних чеків, дорожні чеки не мають обмежень за строком дії.

Механізм проведення операцій з дорожніми чеками

Покупець дорожнього чека ставить свій підпис на ньому. При пред'явленні до сплати власник повинен удруге поставити свій підпис на чеку, оскільки його сплата провадиться за умови ідентичності двох підписів. Рекомендується не провадити прийом дорожніх чеків, якщо виявлено невідповідність підписів або особи пред'явника та власника чека. У тих випадках, коли касиру пред'явлено чистий (без підпису власника) або заповнений (з двома підписами) дорожній чек, касир має право попросити його власника пред'явити квитанцію про купівлю дорожніх чеків, де чітко вказано їх кількість, серії, номери, номінал, загальна сума, а також є оригінал підпису клієнта. З підписом на квитанції можна провести звірку підписів, що вже стоять на самому чеку. Цю квитанцію радять зберігати окремо від чеків, оскільки у разі втрати або викрадення чеків вона дає можливість клієнту повернути власні кошти та разом з оригіналом підпису є єдиним доказом, що саме він — власник чеків. Якщо виникає така необхідність, протягом доби необхідно повідомити про це організацію емітента з подробицями того, що сталося. Наявність посвідчення особи та квитанції при цьому необов'язкова.

Порядок роботи банку з дорожніми чеками .

Дорожні чеки, що не мають відповідних вказівок щодо строку їх дії, є безстроковими.

При здійсненні операцій з дорожніми чеками банк повинен стежити за будь-якими змінами у формі та реквізитах дорожніх чеків, а також порядком їх сплати. Контрольні матеріали з приводу сплати дорожніх чеків та зразки самих чеків зберігаються в окремому досьє. Керівник і головний бухгалтер банку несуть відповідальність за правильну організацію роботи з дорожніми чеками. Вони зобов'язані ретельно проінструктувати працівників банку про порядок здійснення операцій.

Порядок сплати дорожніх чеків та оформлення документів.

За виконання операцій по сплаті дорожніх чеків банк бере з клієнта комісійний збір згідно з його тарифами. Дорожні чеки сплачуються лише початковому власнику, зразок підпису якого проставлено на чеку. Часткова сплата дорожнього чека не допускається. Сплата може бути зроблена в валюті, вказаній на дорожньому чеку, або ж, за бажанням його власника, у валюті України за курсом обміну іноземної валюти, встановленому банком у момент сплати.

Дорожні чеки сплачуються касовими працівниками. При сплаті дорожнього чека іноземного банку касові працівники зобов'язані перевірити: ідентичність представленого чека зразкам, що маються в банку; наявність зразка підпису власника (або його прізвища, імені, номера паспорта, проставлених у момент продажу чека); чи не значиться цей чек у списку втрачених або підроблених бланків дорожніх чеків.

Після встановлення платіжності чека працівник банку пропонує клієнту в своїй присутності поставити підпис на чеку в спеціально відведеному місці. У разі ідентичності підпису клієнта заявленому на чеку зразку працівник банку реєструє операцію в реєстрі сплачених чеків, визначає суму комісії та провадить сплату.

Якщо підпис клієнта виявиться неідентичним зразку підпису на чеку, працівник банку пропонує розписатися клієнтові на зворотному боці чека. Якщо ж і цей підпис не відповідатиме зразку, то тоді зразок підпису звіряється з підписом у паспорті або повідомленням про продаж чека. Працівник банку перевіряє особу пред'явника чека за паспортом, занотовує реквізити паспорта на зворотному боці чека, завіряє цей запис своїм підписом.

В інших випадках чек до сплати не приймається. Якщо на дорожньому чеку замість зразка підпису власника вказані його прізвище, ім'я, номер паспорта, тоді після перевірки особи клієнта за паспортом працівник банку занотовує паспортні дані на звороті чека та завіряє їх своїм підписом. При пред'явленні клієнтом не одного, а одночасно певної кількості чеків відмітка щодо пред'явлення паспорта проставляється на одному з чеків.

При сплаті дорожніх чеків працівник банку оформляє та надає клієнту перший примірник довідки сертифіката незалежно від реєстрації чеків у митному документі (у графі довідки «Найменування валюти» вказується найменування платіжного документа та валюти, в якій він виписаний).

На сплачених дорожніх чеках іноземних банків за погодженням з банком, що здійснює цю операцію, та іноземним банком, з яким встановлено кореспондентські відносини, працівники банку, що приймають дорожні чеки до сплати, проставляють індосамент англійською мовою. Сплачені дорожні чеки відсилаються структурному підрозділу, що відповідає за операції з дорожніми чеками в порядку та за угодою, погодженою з іноземними банками.

Дорожні чеки, сплачені у філіях банку, один раз на тиждень надсилаються в головну контору банку рекомендованою поштою разом із супроводжуючими документами. Повідомлення про суму надісланих чеків дублюється ключованим телексом у день відправки їх поштою.

Порядок продажу дорожніх чеків.

Банк провадить продаж дорожніх чеків за вільно конвертовану та національну валюти. За виконання операцій з продажу дорожніх чеків банк утримує комісійний збір згідно з тарифами банку.

Дорожні чеки можуть бути продані фізичним та юридичним особам. Фізичні особи сплачують вартість чека в касі банку шляхом готівкового розрахунку. Юридичні особи можуть зробити сплату як шляхом готівкового, так і безготівкового розрахунку.

Операцію з продажу дорожніх чеків здійснюють: працівник, уповноважений на здійснення даної операції, та касир.

 

 


Поделиться:

Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 150; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты