КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Екологічна безпека ⇐ ПредыдущаяСтр 7 из 7
1. Стан системи «природа-техніка-людина», яке забезпечує збалансовану взаємодію природних, технічних і соціальних систем, формування природно-культурного середовища, яке відповідає санітарно-гігієнічним, естетичним і матеріальним потребам людей кожного регіону Землі при збереженні природно-ресурсного та екологічного потенціалу природних систем і здатності біосфери в цілому до саморегуляції - це … 1. Екологічна безпека; 2. Безпека життя; 3. Екосистема.
2. Причинами техногенної небезпеки можуть бути: 1. Природні процеси і явища; 2. Елементи техногенного середовища; 3. Кліматичні умови.
3. Критерій Ешбі використовується для оцінки … 1. Допустимих індивідуальних ризиків; 2. Допустимих ризиків травмування; 3. Допустимих ризиків скорочення тривалості життя.
4. Критерій Ешбі - це ... 1. Кількість фатальних випадків за рік; 2. Імовірність одного фатального випадку за рік; 3. Імовірність одного фатального випадку за будь-який період.
5. Фактор екологічного ризику відображає: 1. Рівень реальної екологічної небезпеки; 2. Рівень потенціальної екологічної небезпеки; 3. Рівень як реальної, так і потенціальної екологічної небезпеки;
6. За формулою R = n/N розраховується: 1. Екологічний ризик; 2. Ризик середньої втрати тривалості життя; 3. Кількість негативних наслідків за рік.
7. Вид залежності „доза-ефект” визначається … 1. Природою токсиканта, дозою, захисними реакціями організму; 2. Метеорологічними умовами під час впливу забруднювальної речовини; 3. Механізмом його впливу на живі організми.
8. Конкретний вид залежності „доза-ефект” визначається на основі … 1. Експериментів з людьми, на основі спостережень за наслідками аварій і катастроф; 2. Експериментів з піддослідними тваринами, на основі спостережень за наслідками аварій і катастроф; 3. Моделювання шкідливих впливів на людину та довкілля.
9. Явище, процес, об’єкт, суб’єкт, властивості або їх сукупність, які здатні за певних умов створювати несприятливі наслідки, як для людей, так і для навколишнього середовища, називається 1. Небезпека; 2. Ризик; 3. Безпека.
10. За тривалістю небезпеки розділяють на: 1. Імпульсивні і кумулятивні; 2. Тривалі та нетривалі; 3. Миттєві, годинні, річні, вікові.
11. Евритермні організми спроможні жити в: 1. Вузькому інтервалі температур; 2. Широкому інтервалі температур; 3. Вузькому інтервалі тиску;
12. Екологічний ризик бути травмованим, що дорівнює 2,5·10-2 рік-1, відповідає умовам підприємницької діяльності: 1. Безпечним; 2. Відносно безпечним; 3. Надзвичайно небезпечним.
13. Етапи надзвичайної ситуації: 1. Навчання персоналу; 2. «Гостра фаза»; 3. Руйнувальна фаза.
14. Правило Фармера передбачає розрахунок рівнів ризику на основі: 1. Залежності «доза-ефект»; 2. Рівнів ризику від масштабу НС; 3. Залежності імовірності НС та їх важкості.
15. В якості критерію важкості НС, А і К виступають: 1. Кількість жертв, матеріальні збитки, збитки від забруднення довкілля; 2. Кількість викинутої небезпечної речовини; 3. Кількість сховищ небезпечної речовини.
16. Залежність між важкістю НС та її імовірністю (в якісному вираженні): 1. Чим більше важкість, тим менше імовірність незалежно від природи НС, А і К; 2. Чим більше важкість, тим більше імовірність незалежно від природи НС, А і К; 3. Важкість незалежна від імовірності НС, А і К.
17. Небезпека буває: 1. Реальна; 2. Нереальна; 3. Прогнозована.
18. Групи небезпек за походженням : 1. Природні; соціально-політичні, техногенні; 2. Техногенні; антропогенні, екологічні, токсикологічні; 3. Антропогенні; воєнного характеру, стихійні. 19. Інтервал значень екологічного фактору, який відповідає найбільшому сприянню життєдіяльності організму (популяції), - це … 1. Закон оптимуму; 2. Інтервал значень екологічного фактору; 3. Взаємозалежність між значенням екологічного фактора та ступенем його негативного впливу на організм (популяцію).
20. За умов хімічній галузі ризик пожежі 1,5 · 10-3. Таке значення ризику відповідає умовам: 1. Безпечним; 2. Відносно безпечним; 3. Небезпечним.
21. До державних організацій протидії НС належать: 1. Президент України; Верховна Рада, Кабінет Міністрів; 2. Загальноукраїнська організація «Мама-86»; 3. Верховна Рада; протипожежні загони, СБУ.
22. Формула Rі = W·V·α·τ використовується для розрахунку: 1. Для розрахунку індивідуального ризику методом гранично допустимих величин; 2. Для розрахунку індивідуального ризику за правилом Фармера; 3. Для розрахунку територіального ризику .
23. Основні види розрахунків пов'язаних, з надзвичайними ситуаціями, аваріями та катастрофами - це: 1. Прогнозні; в процесі розвитку НС; розрахунки, пов’язані з об’єктами ВПК та ПЗФ; 2. Метеорологічні; після завершення основного етапу НС; 3. Статистичні; метеорологічні; після завершення основного етапу НС.
24. Розрізняють небезпеки реальні та потенційні в залежності від їх: 1. Реалізації; 2. Тривалості; 3. Можливості. 25. Принципи класифікації небезпек: 1. За джерелами походження, за вартістю; 2. За локалізацією, за масштабами наслідків, за сферою прояву; 3. За кліматом, за технічним апаратом.
26. Еврібатні організми спроможні жити в: 1. Вузькому інтервалі температур; 2. Вузькому інтервалі тиску; 3. Широкому інтервалі тиску.
27. Врахування часу знаходження в небезпечних умовах (Q) ... 1. Збільшує значення ризику; 2. Зменшує значення ризику; 3. Не змінює значення ризику.
28. До найбільш уразливих об’єктів, територій та акваторій належать: 1. Крупні міста, об'єкти та системи життєзабезпечення, об'єкти ПЗФ, об'єкти і комплекси учбових, дячих, оздоровчих, медичних установ; 2. Автотранспортні засоби, місця їх парковкі, підприємства харчової промисловості, водопостачання; 3. Бази складування продуктів харчування, адміністративні установи, житлові будинки..
29. Розрахунки, моделювання і аналіз процесів до початку аварій є: 1. Прогнозними; 2. Метеорологічними; 3. В процесі розвитку НС.
30. Стенотермні організми спроможні жити в: 1. Вузькому інтервалі температур; 2. Широкому інтервалі температур; 3. Вузькому інтервалі тиску.
31. Імовірність загибелі, захворювання людини, збитків для навколишнього середовища внаслідок постійного або періодично діючого шкідливого фактору, - це … 1. Реальна небезпека; 2. Реальний ризик; 3. Потенційна небезпека.
32. Соціально-політичні небезпеки обумовлені: 1. Стихійними лихами; 2. Соціальними конфліктами; 3. Техногенними катастрофами.
33. Еврігалинні гідробіонти спроможні жити в: 1. Вузькому інтервалі температур; 2. Вузькому інтервалі солоності води; 3. Широкому інтервалі солоності води.
34. Ризик середньої втрати тривалості життя розраховується як: 1. Відношення дози опромінення до тривалості опромінення; 2. Відношення середньої втрати тривалості життя до середньої тривалості життя; 3. Відношення дози опромінення до щільності забруднення ґрунтів радіонуклідами.
35. До екологічних факторів належать: 1. Біотичні, техногенні; 2. Антропогенні, біотичні, абіотичні; 3. Техногенні, кліматичні та біологічні.
36. Які з розрахунків уточнюють прогнозні дані, оскільки використовують відомості про конкретні зовнішні умови і надійні дані про характер НС, що відбувається? 1. Прогнозні; 2. Метеорологічні; 3. В процесі розвитку НС. 37. Потенційна небезпека обумовлена: 1. Потенційно можливим НС, А і К; 2. Забрудненням навколишнього середовища; 3. Застарілим обладнанням. 38. Тероризм має свої різновиди: 1. Ядерний, технологічний, біологічний, інформаційний; 2. Техногенний, антропогенний, біогенний; 3. Технологічний, метеорологічний, транспортний.
39. Якщо забруднювальні речовини мають адитивну дію, для розрахунку ризику СВЖ в умовах забрудненого атмосферного повітря … 1. СВЖ речовин не враховують; 2. З більшого значення СВЖ віднімають менше; 3. Значення СВЖ складаються.
40. Основні методи збереження газоподібних небезпечних речовин – це … 1. Під тиском, при низьких температурах; 2. У сховищах, в герметичній упаковці; 3. При низьких температурах, у відкритих ємностях.
41. Сукупність факторів, пов'язаних з функціонуванням технічного об’єкта, обумовлених певними ініціюючими подіями і здібними привести до негативного впливу на людей і довкілля, - це ... 1. Небезпека; 2. Техногенна небезпека; 3. Збої у роботі обладнання.
42. До важливіших передумов аварій і катастроф в Україні належать: 1. Наслідки Чорнобильської катастрофи, недосконала система влади, недостатня нормативна база; 2. Географічне розташування, непрофесійність персоналу, кліматичні умови; 3. Густа мережа потенційно небезпечних об’єктів, наслідки Чорнобильської катастрофи, велика кількість твердих побутових відходів і т.д.
43. Імовірність певної негативної події, що може здійснитися в певний час або у певних обставинах по відношенню до деякого контингенту людей, країни, міста і т.п., - це … 1. Небезпека; 2. Ризик; 3. Прогноз ризику. 44. Ризик, який в конкретній ситуації вважається допустимим до рівня, прийнятного у суспільстві, виходячи із економічних та соціальних факторів, - це ... 1. Прийнятний ризик; 2. Допустимий ризик; 3. Реальний ризик. 45. Суть концепції гранично допустимих значень є у: 1. Порівнянні показників стану природних компонентів між собою; 2. Порівнянні показників стану довкілля з їхнім фоновим значення; 3. Порівнянні показників стану довкілля з їхнім гранично допустимим значенням. 46. Серед переваг концепції гранично допустимих значень (гранично допустимих концентрацій, доз, рівнів тощо) є такі: 1. Універсальність, можливість урахування як реальних, так і потенційних видів небезпеки; 2. Можливість урахування різноманітних за своєю природою негативних екологічних факторів; 3. Простота реалізації. 47. Ситуація, що виникла внаслідок раптових природних лих або техногенних аварій і супроводжуються великими збитками, гостротою виявлення, значними відхиленнями показників навколишнього середовища від норми (перевищення ГДК забруднюючих речовин у сотні, тисячі і навіть десятки тисяч разів) називається ... 1. Екологічна катастрофа; 2. Екологічна криза; 3. Надзвичайна ситуація.
48. Серед недоліків концепції факторів ризику є такі: 1. Вірогідний (середньостатистичний) характер результатів, складний характер практичного використання; 2. Наукова необґрунтованість; 3. Вона є якісною оцінкою.
49. Соціальний ризик – це: 1. Ризик по відношенню до одної людини; 2. Ризик по відношенню до групи людей; 3. Ризик по відношенню до території.
50. Велику аварію чи катастрофу слід розглядати як: 1. Тяжку, але короткочасну подію; 2. Довгострокову подію, яка складається з багатьох етапів; 3. Подію, яка складається з одного або з двох етапів.
51. Комплекс умов навколишнього середовища, що впливають на живий організм (температура, тиск, радіаційний фон, освітленість, вологість, довгота дня, склад атмосфери, ґрунту та ін..), - це … 1. Абіотичний фактор; 2. Біотичний фактор; 3. Техногенний фактор.
52. Систематичне використання інформації про ризик, співставлення його з прийнятним ризиком, обґрунтування раціональних заходів захисту – це ... 1. Аналіз ризику; 2. Прогноз ризику; 3. Процес прийняття рішень і здійснення заходів, спрямованих на забезпечення можливого ризику. 53. Ризик, який не перевищує на території об'єкта та/або за його межами гранично допустимого рівня, - це … 1. Прийнятний ризик; 2. Неприйнятний ризик; 3. Допустимий ризик. 54. Загальні закономірності в характері впливів екологічних факторів на організм – це … 1. Вплив адитивний; 2. Неоднозначність дії фактору на різні функції; 3. Правило Фармера. 55. Чим, у першу чергу, обумовлена уразливість великих міст та мегаполісів? 1. Тим, що всі вони розташовані в узбережжі великих водних об’єктів (море, океан, ріка, озеро тощо); 2. З великою щільністю населення і щільністю інженерних споруд та систем; 3. З низькою свідомістю мешканців міст. 56. Метод факторів ризику оснований на визначенні: 1. Оптимальних умов для виробничої діяльності; 2. Імовірності шкідливих наслідків під впливом реальних або потенційних небезпек; 3. Імовірності шкідливих наслідків тільки під впливом реальних небезпек. 57. Уява про фактори екологічного ризику … 1. Не відображена у чинному законодавстві України; 2. Широко відображена у чинному законодавстві України; 3. Нещодавно з’явилася у законодавчих актах України. 58. Характерні риси цих впливів: немонотонна, нелінійна (полімодальна) залежність «доза-ефект»; зміни чутливості об'єкту до різних факторів; ефект спостерігається навіть на «фоні» впливів значно більших доз; знак спрямованість ефекту залежить від тих характеристик, які мав об'єкт до того, як піддався впливу: 1. Великі дози; 2. Малі дози; 3. Надмалі дози. 59. Поступове зменшення різниці поміж природними (стихійними) лихами та техногенними аваріями та катастрофами пов’язане з: 1. Поширенням природних (стихійних) лих; 2. Поширенням діяльності людини та її впливу на природне середовище; 3. Терористичною діяльністю. 60. Процес прийняття рішень і здійснення заходів, спрямованих на запобігання можливого ризику, - це … 1. Аналіз ризику; 2. Керування ризиком; 3. Прогнозування ризику. 61. Значні зміни ландшафтів, що слабко компенсуються, швидкий ріст загрози виснаження або втрата природних ресурсів, значне погіршення умов мешкання населення – це ... 1. Критичні надзвичайні ситуації; 2. Напружені надзвичайні ситуації; 3. Катастрофічні надзвичайні ситуації. 62. Ділянки території, де в результаті господарської або іншої діяльності відбулися глибокі безповоротні зміни довкілля, які приводять до суттєвого погіршення стану здоров’я населення, порушення природної рівноваги, руйнування природних екосистем, деградацію флори і фауни – це ... 1. Зона екологічного лиха; 2. Зона техногенної катастрофи; 3. Зона ризику. 63. До характерних особливостей сучасних надзвичайних ситуацій належить: 1. Невелика кількість стихійних лих; 2. Є важливими подіями та факторами не тільки в екологічному, економічному і соціальному відношенні, мають велику політичну, воєнну та міжнародну роль; 3. Мають наслідками невеликі матеріальні збитки. 64. Схема, що відображує взаємозв'язок таких елементів і їх груп з урахуванням ймовірностей відказів і форма упорядкованого графічного зображення логико-імовірнісного зв'язку випадкових подій (порушень, відказів, помилок), що має наслідками небажані кінцеві події, - це ... 1. Схема зв’язку імовірності небезпек із масштабами; 2. Дерево «причин»; 3. Дерево «відказів». 65. Дієвим елементом керування екологічною безпекою є проведення: 1. Екологічної експертизи; 2. Моніторингу стану здоров’я населення; 3. Аналіз стану довкілля.
66. Одним з режимів функціонування системи екологічної безпеки є: 1. Аварійний режим; 2. Надзвичайний режим; 3. Підготовчий режим.
67. В режимі надзвичайної ситуації: 1. Визначаються потенційно небезпечні об'єкти; 2. Визначаються території на, яких виникла надзвичайна ситуація; 3. Проводиться навчання персоналу.
68. Оцінка рівня екологічної безпеки здійснюється з метою: 1. Класифікації небезпек; 2. Визначення придатності територіальних утворень для проживання людей; 3. Розвитку загальнонаукових уявлень.
69. Діапазон небезпеки: 1. Незначний; 2. Прийнятний; 3. Неприйнятний.
70. Об'єктами державної екологічної експертизи є: 1. Інвестиційні проекти; 2. Проекти та потенційно небезпечні техногенні, та природні об'єкти; 3. Проекти реконструкції підприємств.
71. До функціональних ланок державної системи екологічної безпеки та запобігання надзвичайним ситуаціям відносяться: 1. Екстреної медичної допомоги у надзвичайних ситуаціях; 2. Санепідемнагляд; 3. Інвестиційна комісія.
72. До основних заходів превентивної діяльності щодо попередження проявів екологічної небезпеки техногенного походження є: 1. Контроль за станом і функціонуванням потенційно небезпечних об'єктів; 2. Контроль за метеорологічними умовами; 3. Навчання населення до дій під час надзвичайної ситуації.
73. Закон України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації»: 1. Визнає право кожного громадянина на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди; 2. Закріплює основні завдання, підстави та порядок оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації, особливості зміни її меж та забезпечення правового режиму; 3. Є базовим законодавчим актом у системі екологічного законодавства і, за своєю суттю, виконує функції основ екологічного права
74. На загальнодержавному рівні системи екологічної безпеки діють: 1. Регіональні кризові центри, що створюються на основі діючих відповідних постійних комісій з питань екологічної безпеки; 2. Урядова інформаційно-аналітична система; 3. Районні і міські підрозділи відповідних міністерств та відомств, які виконують функції управління екологічною безпекою.
75. Основними завданнями Державної комісії з питань екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій є: 1. Організація навчання персоналу об'єктів; 2. Координація діяльності органів державної виконавчої влади з питань розробки та реалізації програм забезпечення екологічної безпеки населення; 3. Проведення контролюючих заходів безпосередньо на потенційно небезпечних об'єктах.
76. Базовим законодавчим актом у системі екологічного законодавства, який за своєю суттю, виконує функції основ екологічного права, є … 1. Конституція України; 2. Закон України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації»; 3. Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища».
77. До соціальних аспектів забезпечення екологічної безпеки належать: 1. Екологічна освіта; 2. Екологічна культура; 3. Контроль стану довкілля.
78. До надзвичайних ситуацій техногенного походження належать: 1. Аварії на підприємствах з викидами отруйних речовин; 2. Катастрофічне затоплення та водопілля; 3. Масове розповсюдження інфекційних захворювань населення.
79. Контроль та передбачення небезпечних процесів і явищ, техногенної і соціальної сфер, динаміки розвитку з метою зменшення негативного впливу – це … 1. Управління ризиком; 2. Аналіз ризику; 3. Моніторинг та прогноз небезпеки.
80. Імовірність деякої негативної події, яка обумовлена наявністю реального безперервного або періодично діючого шкідливого фактора, - це … 1. Ризик потенційний; 2. Ризик реальний; 3. Реальна небезпека.
|