Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Полтавська обл..




М. Червонозаводське

Лохвицький р- н

Полтавська обл..

2008 рік

 

 

У даній розробці пропонується один із можливих варіантів проведення уроків з теми «Світлові явища (ІІ – частина)», який побудовано згідно з новою програмою 12-річної школи з фізики, розрахованою на 1 годину в тиждень, відповідно до підручника «Фізика 7 клас» В.Р. Ільченко.

 

 


Урок 9 (25)

Тема. Лінзи, їх характеристики. Побудова зображень, які дає тонка лінза.

Мета уроку. Формування уявлень про лінзу. Вивчити особливості ходу променів у лінзах. Навчити учнів будувати зображення утворені за допомогою лінз. Розвивати графічну грамотність учнів. Виховувати практичні навички в одержанні зображень у лінзах.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Унаочнення. 1. Лінзи розсіювальні та збиральні, екран, набір з геометричної оптики.

2. Таблиця “Лінзи. Побудова зображень у лінзах”.

3.Креслярські приладдя.

План уроку: І. Підбиття підсумків попередньої теми.

ІІ. Викладання нового матеріалу.

1. Лінзи, їх характеристики.

2. Побудова зображень, які дає тонка лінза.

ІІІ. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Підбиття підсумків попередньої теми

Перед початком вивчення нової теми необхідно проаналізувати тематичне оцінювання з теми “Світлові явища (І частина)”. Нагадати структуру нової теми (кількість годин, дати проведення лабораторних робіт та тематичного оцінювання

ІІ. Викладення нового матеріалу

1.На практиці часто користуються прилади в яких використовується заломлення світла на сферичних поверхнях ( лінзах): окуляри, мікроскоп, об'єктив фотоапарата, телескопи і т.д.. Такі поверхні найпростіше виготовити. Прозоре тіло, обмежене двома сферичними поверхнями, називають лінзою. Одна з поверхонь може бути плоскою. Звичайно лінзи виготовляють із скла.

Показуємо на таблиці різні типи лінз та самі лінзи. Пропонується учням розділити показані лінзи на дві групи за якоюсь спільною ознакою. Вводимо означення і позначення збиральної і опуклої лінзи

Лінзи, в яких середина товстіша за краї, називають збиральними.

 

Лінзи, в яких середина тонша за краї, називають розсіювальними.

Ми розглядатимемо найпростіший випадок, коли товщина лінзи така мала порівняно з радіусами кривизни поверхонь, що нею можна знехтувати. Такі лінзу називають тонкою.

Введемо деякі характеристики лінз (з демонстрацією на таблиці).

Головна оптична вісь — лінія, що проходить через центри сферичних поверхонь лінз (вона одна).

(Можна ввести поняття побічної оптичної вісі.)

Центр лінзи—точка в якій головна оптична вісь перетинає площину лінзи.

Демонстрація дослідів з одночасним показом на відповідних рисунках таблиці.

Дослід 1.Демонстрування ходу променів, що падають на лінзу паралельно до головної оптичної осі.

Дослід 2.Демонстрування ходу променя, що проходить через оптичний центр лінзи.

Заломившись на поверхні збиральної лінзи, промені перетнуться в деякій точці F, що називається головним фокусом лінзи.

Дійсний фокус збиральної лінзи. Фокус розсіювальної лінзи уявний. У кожної лінзи є два фокуси—по одному з кожного боку лінзи.

Уявний фокус розсіювальної лінзи.

Дослід 3.Демонстрування ходу променя, що проходить через фокус і падає на лінзу (пригадати властивість оборотності променів).Відстань від оптичного центра лінзи до головного фокуса називають головною фокусною відстанню ( її також позначають літерою F).

2. Для побудови зображень у збиральних лінзах слід підготувати дошку. На ній зробити 5 паралельних ліній на однаковій відстані одна від одної. Посередині кожної лінії накреслити однакового розміру двоопуклі лінзи, потім у якомусь масштабі від кожної лінзи позначити фокусні і подвійні фокусні відстані. Два рисунки повинні зробити в зошитах і учні.

Для побудов зображення точки, яка утворюється за допомогою лінзи, достатньо знайти точку перетину будь—яких двох промені, що виходять із точки і проходять крізь лінзу.

 
 

Розбираємо приклад побудови зображення у тонкій збиральній лінзі, якщо предмет знаходиться на відстані більшій за подвійну фокусну відстань.

 

Один учень біля дошки інші у зошитах під контролем учителя будують зображення предмета, що міститься між фокусом і лінзою. Робиться характеристика зображення для обох випадків.

Пропонується учням самостійно в зошиті побудувати одне із зображень предметів, що лишилися, а троє учнів вибраних учителем виконують побудови на дошці.

Розберемо побудову зображень у тонкій розсіювальній лінзі з використанням таблиці.

Розглянемо порядок розв'язування задач на лінзи:

Вивчити умову задачі, запам'ятати її, проаналізувати умову ( встановити, який тип лінзи використовується; її розміщення відносно оптичної осі; як розміщені фокуси лінзи; як розміщено предмет відносно лінзи; який характер матиме зображення; його розміри порівняно з розміром предмета; де саме зображення повинно бути розміщене).

2. Записати умову задачі і зробити малюнок за умовою.

3. Зробити потрібну побудову променів для одержання зображення, використавши не менш як два промені для одержання зображення кожної точки.

4. Перевірити правильність побудови згідно з попереднім аналізом умови задачі

Висновок. На уроці ми з вами отримали уявлення про лінзи і їх основні характеристики. Повторимо їх .

Навчилися будувати зображення в лінзах. Слід звернути увагу :

що дійсні зображення обернені;

в міру наближення до фокуса предмета збільшуються зображення і відстань до нього;

при розміщенні предмета у фокусі зображення не буде, бо промені після заломлення в лінзі будуть паралельними;

після розміщення предмета у фокусі на екрані зображень не буде;

при наближенні предмета до лінзи ( між фокусом і лінзою), дістанемо уявне зображення.

Закріплення проводити непотрібно, оскільки під час побудови зображень окремі питання повторювались.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 63; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.021 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты