КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
PODNEBÍ ČECH.Česká republika leží v mírném pásu, kde se střídají čtyři roční období: jaro, léto, podzim, zima. V západní části státu se projevuje působení oceánu (Golfského proudu), který mírní mrazy v zimních měsících. Vliv větší vzdalenosti od oceánu na východě republiky se jeví hlavně zvýšením letní teploty. Tepelné rozdíly jsou závislé také na výškové různosti území. Západní větry přinášejí deště nebo sníh. V zimních měsicích je srážek méně, než v létě. Prudké letní deště (lijáky) dají za kratkou dobu mnohem více vody než dlouhotrvající slabé podzimní deště nebo zimní sníh. Teplotu vzuchu měříme teploměrem nebo lihem. Průměrná teplota vzduchu v Praze v lednu je - 1,5°C, v červenci přes 19°C. Tlak vzduchu měříme obvykle tlakoměrem. Změny tlaku a teploty vzduchu mají za následek vítr. Vítr je důležitým klimatickým činitelem. Větry, vanoucí z jihu a jiho-východu jsou teplé, ale velmi suché, takže vysušují půdu. Stromy, vysázené v rovinách, zpomalují rychlost větru. Vysvětlivky: Пояснения: podnebí= klima, mirný pas = část zemského pobrchu, charakterizovaná čtyřmi ročnimí dobami, srážky= dešť a sníh, nadmořská výška= nad hladinou moře, pohybovat se = (zde) měnit se, tlakoměr= barometr, vanout = foukat, vysušovat= zbavovat vody, rovina= rovná krajina
4. POČASÍ (rozhovor)
A.: Tak co, jaké jste měli včera na vyletě počasí ? B.: Nemůžeme si stěžovat, vydařilo se nám to. Ráno, když jsme vyjížděli, byla síce hustá mlha a zima, ale později se vyjasnilo. Před obědem dokonce začalo svítit slunce a trochu se oteplilo. A.: Na horách je vždycky chladněji než v Praze. Tady bylo spiš vlhko a dopoledne pršelo. Celý den bylo zataženo a taky foukal vítr. B.: To my jsme měli opravdu hezky. Ve vyšších polohách však bylo chladno a místy ležel na vrcholech hor sníh. Letos začne zima velmi brzo. A.: Máš pravdu, už teď bývá občas v noci mráz a teplota klesne pod nulu. B.: Nevíš náhodou jaká je předpověď na zítra ? A.: Slyšel jsem z rádia, že bude polojasno, bude foukat silný vítr a na horách budou sněhové přehaňky. B.: To je dobře, hlavně, že nebude pršet. Užili jsme deště až dost.
5. PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
I. Předpověd na dnešek: Oblačno, občas sněhové přeháňky. Odpoledne od jihozápadu ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty: nula až minus 3 stupně, denní nula až plus 4 stupně Celsia. Úterý a středa: V útery oblačno, postupně místy dešť, později i na horách. Rozptylové podmínky: Rozptylové podmínky pro zněčišťující látky v ovzduší budou dobré. Slunce: Erupční aktivita slabá, geomagnetické pole slabě porušené. II. Dnes: bude polojasno až oblačno, přehaňky a bouřky jen ojediněle. Nejvyšší denní teloty 25 až 29 °C. Ranní mininalní teploty budou 15 až 11°C. Vát bude severní vítr 4 až 7 m/sec. Koncentrace ozónu v ozonové vrstvě nad naším územím je 9,3 procenta nad dlouhodobým normálem. Slovníček: Словарик: Postupně постепенно, rozptylový рассеивательный, zněčišťujicí загрязняющий, ovzduší n. вздушная среда, erupční aktivita f. активность выброса , porušený повреждённый, ojedinělý отдельный, vát дуть, vrstva f. слой, území n. территория, dlouhodobý долговременный
6. ROZHOVORY
1. - Ty jdeš ven? Obleč se pořádně: na teploměru je patnáct stupňu pod nulou. - Nedá se nic dělát, před devátou hodinou musím být ve škole. Vezmu si kožich. Letos je krutá zima. - V úterý se má oteplit, bude asi zase padat snih.
2. - Kolikáteho je dnes ? - Dnes je pátek devatenáctého března. - Tak přiští týden nastane podle kalendáře jaro, ale počasí na to nevypadá. - Ano, pozitří v neděli bude první jarní den. Cvičení: Упражнения: 1.Utvořte adjektiva, vyjadřující charakteristickou vlastnost: Образуйте прилагательные, отражающие характерное качество: např.: Počasí, při kterém je mráz, je mrazivé.
Ráno, kdy je mlha, je..........................................................…………….. Noc, kdy fouká vítr, je........................................................…………….. Den, kdy svítí slunce, je .....................................................……………… Období, kdy je častý dešť, je..............................................…………….. Počasí, které se stále mění, je.............................................………………. Ulice, na kterých je hodně bláta, jsou................................………………
2.Uveďte antonyma: Подберите антонимы: např.: vysoká teplota - nízká teplota
Jasná obloha,hezký den, studený vítr, je vlhko, mokré ulice, oteplovat se, slunce vychází, teplota stoupá
3.Uveďte slovesa: Образуйте глаголы: např.: tma - smívat se
hrom, blesk, mráz, sníh, východ, západ, záplava
4.Vyberte si odpověď: Выберите ответ: Na výlet půjdeme, jen když - bude ráno hezky, bude pršet, začne svítít slunce, bude chladněji než dneska Nemám ráda, když - v tom horku se potím, je tma a nic nevidím, celý den prší, je mi moc horko Zůstanu doma, protože - nikam nechcí jít v tom horku, venku je hezky, venku hodně prší, venku je pěkná zima Mám ráda, když - je mi zima, na jaře začíná být teplo, na obloze není vidět hvězdy, v zimě nesněží, v letě koušou komáři 6.Ve kterém ročním období a měsíci řekněte:
Záse přicházejí mraky, bude pršet. Našla jsem sněženku. Každý den je počasí horší a horší. Letos byly vánoce záse bez sněhu. Dokonce začal školní rok! V tom horku by byl přijemný vítr. Je moc horko, jdu do stínu.
7.Doplňte vhodná slova:Добавьте подходящие слова:
Dnes prší a na silnici je ..................... . Včera .................... slunce a bylo .................... . Četl jste ...................... počasí na zítra? Bude ....................... a od severu ................... . Ranní .......................8 až 10, bude slabý …………. .................... . Jaké je počasí podle .........................?
8.Slova v závorkách dejte do správného tvaru:Слова в скобках поставьте в нужную форму:
Před (týden) ještě byla zima, dnes je opravdu teplo. Koncem (červen) se vrátím zpatky. V (listopad) obyčejně hodně prší. Jaro začíná koncem (březen). Dovolenou budu mít až v (prosinec). Na jihu zustanu až do (říjen). Stalo se to začátkem (únor) (tento rok).
Téma kompozice: Тема сочинения:
1. Vliv počasí na člověka. 2. Jak podnebí ovlivňuje charakter a fyziognomii člověka. 3. Co by bylo, kdyby v Minsku bylo tropické počasí. 4. Má oblíbená roční doba.
|