Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаCo se nedá koupit za peníze ?
 

Čekal před obchodním domem. V davu zahlédl její tvář. “ To je dost, že už jdeš,” řekl místo pozdravu a tlačil ji k výtahu. Prodírali se k pultům, prohlíželi si zboží, vybírali, dohadovali se.

“Jak se ti líbí tahle kabelka? Hodila by se mi k těm novým botám”.

“Tuhle košili bych si měl koupit, takovou ještě nemám”.

Neposlouchali se. Čekali, až jeden přestane

mluvit, aby druhý začal. Vyšli z obchodního

domu a šli kolem výkladních skříní, a zastavo-

vali se tam, kde aranžérky připravovaly nové

kolekce. Neviděli náměstí zalité jarním slun-

cem, necitili probouzející na jaře život.

“To je dneska nepříjemné horko”, řekl

a ona si rozepla kožich.

“Musíme ještě do parfumerie, chci si

koupit nějaký pěkný pleťový krém”.

“Potřebujeme jít do Mototechny, jestli

už jim přišla ta německá leštěnka na auta”.

Unavení došli k zaparkovanému fiatu,

uložili tašky na zadní sedadlo, on si svlékl

semišový kabát a nasadil zrcadlové brýle

proti slunci. Před kapotou jejich vozu nabízela paní v šatku sněženky. U pultu se zastavil chlapec s dívkou. Ta chvíli vybírala, a chlapec přepočitával drobné v dlaní. Dívka oběma rukama přitiskla bílé kvítky na tvář.

Chlapec ji objal a ona ho polibila.

“ Martine, počkej, kup mi také kytičku”, řekla žena.

“Nezdá se ti, že to je vyhazování peněz”, zabručel muž a nastartoval. Fiat zmizel v proudu vozidel.

Ženě na tvář ukápla slza. Na rtu citila její slanou chuť. Obrázek dívky v kabatu s kapučí a chlapce v odřené bundě v ní vyvolal davno zapomenutou něhu. Nemohla jej vymazat z oči ani kupa nových věci na zadním sedadle. Uvědomila si, že něco propasla. Něco, co se nedá koupit za peníze.(Ivana Zagorová)

Slovníček: Словарик:

Dav m. давка, zahlednout увидеть, tlačit толкать, výtah m. лифт, dohadovat se договариваться, rozepnout расстегнуть, leštěnka f. полирующее средство, unavení n. уставшие, sedadlo n. сиденье, svléknout снять, nasadit надеть на нос, přitisknout прижать, objat обнять, polibit поцеловать, kytička f. букетик, vyhazování выбрасывание, zabručet заворчать, nastartovat завести, zmizet исчезнуть, proud m. поток , vozidlo n. транспортное средство, kapuče f. капюшон , odřený потёртый,vyvolat вызвать, vymazat стереть, propasnout прозевать, проворонить


Дата добавления: 2015-09-13; просмотров: 4; Нарушение авторских прав

lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2020 год. (0.005 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты