Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Кондак 4. Акафист Архистратигу Михаилу с молитвой защитника жизни




Акафист Архистратигу Михаилу с молитвой защитника жизни

Кондак 1

Избранный Небесных сил воеводо и рода человеческаго заступниче, сие тебе иже тобою от скорбных избавляеми, благодарственное приносим пение: ты же, яко предстояй Престолу Царя Славы, от всяких нас бед свобождай, да с верою и любовию в похвалу тебе зовем:

Радуйся, Михаиле, великий Архистратиже, со всеми Небесными силами.

Икос 1

Яко ангельских огнезрачных ликов предстоятеля, ангельскими убо и языки подобаше восхвалите тя, Михаиле: но дондеже вразумляеми тобою навыкнем безплотных глаголом, услыши, аще и от человеческих, обаче благодарных устен, сицевая:

Радуйся, звездо мира первообразная; радуйся, свеще истины и правды златозарная.

Радуйся, лучей света несозданнаго первый во ангельских ликостояниях преимниче; радуйся, Ангелов начальниче.

Радуйся, в немже наивящше светлеется слава Творческия Десницы; радуйся, имже красуются соборы всех существ безплотных.

Радуйся, Михаиле, великий Архистратиже, со всеми Небесными силами.

Кондак 2

Провидяще веры очесы величие духовныя красоты и силу молниеносныя десницы твоея, Архангеле Божий, мы, яко земнии и плотию обложеннии, удивлением, радостию и благодарением ко Творцу всяческих исполняемся, зовуще со всеми Небесными силами: Аллилуиа.

Икос 2

Разум чист и свободен от страстей испроси нам, пречудный Михаиле, Небесных чинов начальниче, да, вознесшеся мыслию от земных к Небесным, хвалебную песнь воспоем ти сице:

Радуйся, Божия неизреченныя красоты и доброты ближайший зрителю; радуйся, всеблагих советов Пресвятыя Троицы преискренний таинниче.

Радуйся, превечных судеб Троических верный исполнителю; радуйся, емуже с любовию удивляются Небесная воинства.

Радуйся, егоже с верою прославляют земнороднии; радуйся, егоже трепещут адския силы.

Радуйся, Михаиле, великий Архистратиже, со всеми Небесными силами.

Кондак 3

Силу необоримыя ревности по славе Божией в себе являя, стал еси во главе ликов ангельских, Михаиле, противу дышащаго злобою, прегордаго Денницы, емуже со темными клевреты его с высоты небесныя в преисподнюю низвержену сущу, воинства Небесная, тобою преславне водимая, с веселием, яко едиными усты, пред Престолом Божиим возгласиша: Аллилуиа.

Икос 3

Имать тебе, Архангеле Михаиле, весь род христианский велика заступника и дивна во бранех с противными помощника: сего ради пречуднаго покрова твоего сподобитися желающе, в день торжества твоего взываем ти сице:

Радуйся, имже сатана, яко молния, с Небесе низвержеся; радуйся, имже хранимый род человеческий к Небеси восходит.

Радуйся, всесветлаго мира Горняго предивное украшение; радуйся, падшаго мира дольняго преславное заступление.

Радуйся, николиже силами зла побежденный; радуйся, со всеми Ангелы Божиими в истине и правде на веки благодатию Божиею утвержденный.

Радуйся, Михаиле, великий Архистратиже, со всеми Небесными силами.

Кондак 4

Бури искушений и бед избави нас, Ангелов первопрестольниче, с любовию и радостию пресветлое торжество твое совершающих: ты бо еси в бедах великий помощник и в час смерти от злых духов хранитель и заступник всех вопиющих твоему и нашему Владыце и Богу: Аллилуиа.

Икос 4

Видяще твое противу полчищ сатанинских дерзновение, вси чинове ангельстии с радостию подвигошася во след тебе на брань за имя и славу своего Владыки, вопиюще: кто яко Бог? Мы же, ведуще сатану под ногама твоима повержена, тебе, яко победителю, зовем:

Радуйся, имже мир и тишина на Небеси водворишася; радуйся, от негоже духове злобы даже до ада низложишася.

Радуйся, ангельския воинства и силы мира невидимаго ко истреблению зла направляяй; радуйся, прю и возмущение стихий мира видимаго незримо укрощаяй.

Радуйся, подъемлющих брань к духовом злобы поднебесным дивный споборниче; радуйся, изнемогающих во искушениих и напастех века сего крепкий помощниче.

Радуйся, Михаиле, великий Архистратиже, со всеми Небесными силами.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 115; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.005 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты