КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Коротка характеристика теми. Ізолюючі прокладочні матеріали призначені для створення проміжного шару між основним пломбувальним матеріалом і пульпою зубаІзолюючі прокладочні матеріали призначені для створення проміжного шару між основним пломбувальним матеріалом і пульпою зуба. Необхідність створення даного шару зумовлюють біологічні, естетичні, механічні та економічні аспекти. Сама назва „прокладка” говорить про роздільну функцію цих матеріалів. Вони можуть знадобитися й для розподілу несумісних матеріалів, наприклад композитів і евгенолумісних паст для пломбування кореневих каналів тощо. Отже, такий матеріал повинен бути біологічно інертний, простий у застосуванні, мати хорошу адгезію до тканин зуба, герметично закривати дно порожнини і не впливати на властивості основного пломбувального матеріалу. Найчастіше такі варіанти прокладок накладають одним тонким шаром, і тому їх називають ще лінійними. В якості таких прокладок можуть бути використані лаки, полімерні адгезивні системи, евгенольні і безевгенольні тверднучі пасти, цементи, композити, компомери. Особливі варіанти прокладок пов’язані з біомеханікою реставраційної конструкції та її естетичними властивостями. Прокладки часто використовують як основу пломби – це так звані структурні чи базові прокладки. Їхня товщина звичайно більша 1 мм. Такі прокладки не тільки виконують ізолюючу функцію, але впливають також на колір реставрації та її міцність. Для створення структурних прокладок використовуються мінеральні і полімерні цементи, компомери, композити. Лікувальні пломбувальні матеріали містять у своєму складі різні медикаментні засоби. Їх застосовують під інші пломбувальні матеріали під час лікування карієсу, біологічного методу лікування пульпіту. Лікувальні пломбувальні матеріали повинні справляти протизапальну, знеболювальну і пластикостимулюючу дію на пульпу зуба, добре захищати дентин і пульпу від різних подразників (токсичних, температурних тощо), забезпечувати добре крайове прилягання і фіксацію постійних пломб. З цією метою застосовують низку препаратів, які умовно можна поділити на три групи: 1. Матеріали, що містять гідрат кальцію оксиду. 2. Цинк-евгенольні цементи. 3. Комбіновані лікарські пасти.
Контрольні питання поточного матеріалу 1. Які показання до застосування лікувальних прокладок? 2. Які існують групи лікувальних прокладок? 3. У чому полягає дія різних груп лікувальних прокладок? 4. Лікувальні прокладки на основі гідрооксиду кальцію, властивості, представники, їх характеристика. 5. Цинк-оксид-евгеноловий цемент, як лікувальна прокладка. Методика приготування та накладання. 6. Комбіновані лікувальні прокладки, склад, методика приготування. 7. Вимоги до матеріалів для лікувальних прокладок. 8. З якою метою накладають ізолюючі прокладки? 9. В чому полягає різниця між лайнінговими та базово-лайнінговими матеріалами? 10. Позитивні та негативні властивості стоматологічних цементів. 11. Вимоги до матеріалів для ізолюючих прокладок.
|