КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Розрахунок молекулярної маси суміші
Сировина, яка використовується в хімічній технології, складається як з основних компонентів, так і з домішок. Суміш – це сукупність газів або рідин, або сипких твердих речовин, що характеризується рівномірним розподілом їх за об'ємом. Для суміші речовин кількість кожної з них виражається у відсотках по відношенню до всієї суміші або в долях одиниці. Для цього використовується масова, мольна і об'ємна частки. Масова частка компонента суміші (gi) – це число, що показує, яку частину складає маса компонента від загальної маси суміші. Тобто це відношення маси i-го компонента (mi) до маси всієї суміші ( ): . (10) Мольна частка (ni) – це відношення кількості i-го компонента (ni) до кількості всіх речовин суміші ( ): . (11) Об'ємна частка речовини (ui) – це число, що показує, яку частину складає об'єм даного газу (або рідини) від загального об'єму суміші. Тобто це відношення об'єму i-го компонента (Vi) до об'єму всієї суміші ( ): . (12) Оскільки всі ідеальні гази в однакових умовах мають однаковий об'єм і однакову кількість речовини, то значення мольної і об'ємної частки співпадатимуть: ni=ui. (13)
Мольні, об’ємні та масові часки можуть бути представлені у відсотках. Для переходу від об'ємної частки до масової потрібно визначити масу через щільність: r = m / V Þ m = r V
З іншого боку молярний об'єм – це величина, що визначається відношенням молярної маси газу до його щільності, тому щільність газоподібної речовини при н.у. визначають як: , (14)
де М – молекулярна маса речовини; Vm – молярний об’єм газу. Підставимо ці дані в формулу для масової частки:
gi = . (15)
Формула для переходу від масової частки до об'ємної (мольної) має такий вигляд:
. (16)
У хімічному виробництві газоподібні маси надходять до реакційного апарату у вигляді суміші речовин, тому для технологічних розрахунків необхідно враховувати не молярну масу окремо узятої речовини, а масу суміші в цілому з урахуванням частки вмісту кожної з речовин. Формула для розрахунку молярної маси газоподібних (або рідких) речовин, що утворюють суміш, наступна:
, (17)
де Vi – об'єм або об'ємна частка речовини; Мi – молярна маса відповідної речовини; k – кількість компонентів у суміші.
|