КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Розрахунок матеріального балансуМатеріальний баланс має велике значення для: – аналізу ефективності виробничих процесів; – встановлення фактичного виходу продуктів і витратних коефіцієнтів; – ухвалення організаційних і технічних рішень з удосконалення роботи устаткування; – встановлення оптимальних потужностей і продуктивності устаткування; – проектування нових підприємств і поліпшення роботи вже наявних. Під технологічним (матеріальним) балансом приймають результати розрахунків, подані у вигляді таблиці, що відображає кількість уведених і отриманих у виробничому процесі матеріалів. В основі складання матеріального балансу лежить закон збереження маси: маса введених у виробничий процес речовин рівна масі отриманих цільових продуктів, проміжних сполук і відходів реакції. Величини вхідного потоку (витрата речовин в одиницю часу) можуть бути подані в мольних (моль/год), об’ємних (м3/год) та масових (кг/год) одиницях. Витрата потоку – це швидкість проходження речовин через трубу заданого діаметра в одиницю часу. Інакше кажучи, це кількість (або маса, або об'єм) речовин, що надходять через заданий трубопровід до реактора в одиницю часу. Матеріальний баланс хіміко-технологічного процесу можна представити у вигляді діаграми (рис. 1.). Дані діаграми свідчать про те, що маси речовин перерозподіляються між сполуками А, В, D, С, але сума мас залишається величиною незмінною.
Речовина А Речовина В
Хімічна реакція
А Речовина D Речовина С В
Рис.1. Діаграма матеріального балансу
Матеріальний баланс складається за рівнянням основної сумарної реакції з урахуванням паралельних і побічних реакцій. На практиці доводиться мати справу не з чистими речовинами, а з сировиною складного хімічного і механічного складу, тому для складання матеріального балансу доводиться враховувати масу всіх компонентів. Матеріальний баланс відбиває всі кількісні зміни маси речовини, що супроводжують перебіг процесу. Складати його можна у вигляді таблиць. Матеріальний баланс встановлює зв`язок між речовинними потоками на вході та виході ХТП. Критерієм правильності вирішення завдання є співвідношення прибуткової та витратної частини балансу за масою вихідних речовин та продуктів: Σ mвитр. = Σ mприб. Припустимо, що протікає реакція А + В = D + С. У момент рівноваги (закінчення процесу) кількість її учасників відповідно ν 'А, ν 'В, ν D, ν С; представимо матеріальний баланс процесу в загальному вигляді (табл. 2.1).
Таблиця 2.1 – Загальний вид матеріального балансу
Прибуткова частина матеріального балансу розраховується на базі вхідного потоку. Графа «Хімічна реакція» заповнюється з урахуванням стехіометричних співвідношень, які визначають мольні відношення між початковими речовинами і продуктами ХТП. Витратна частина матеріального балансу розраховується на базі різниці між кількістю речовини, що надходить до реактора, та кількості речовини, яка витрачається в хімічному перетворенні. Задача на складання матеріального балансу вирішується в три етапи: – розрахунок вхідного потоку (складання прибуткової частини балансу); – розрахунок мольної витрати речовин, які вступають у перетворення (за хімічним рівнянням); – розрахунок вихідного потоку (складання витратної частини балансу). Важливим критерієм ефективності роботи окремих апаратів, цехів або заводів у цілому є продуктивність. Тому є задачі, які вирішують з урахуванням продуктивності цільового продукту. Продуктивність – це кількість продукту, отримана в одиницю часу:
П = Q / t, (22)
де Q – кількість виробленої продукції у натуральних одиницях; t – тривалість періоду виробництва. Продуктивність вимірюється в кг/год, т/добу, т/рік. Іноді продуктивність оцінюється за кількістю переробленої сировини. Максимально можлива продуктивність називається потужністю. У ході вирішення завдань необхідно дотримуватися єдності одиниць виміру. Так, якщо вхідний потік задано в масових одиницях, то його склад необхідно виражати в масових одиницях; якщо вхідний потік задано в мольних чи об’ємних одиницях, то його склад необхідно перевести в мольні частки. Формули перерахунків наведено в розділі 1.3.
|