КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Економічна теорія як наука. Об’єкт і предмет економічної теорії. Місце економічної теорії в системі медичних наук.Економічна теорія- це суспільна наука, яка вивчає закони розвитку економічних систем, діяльність економічних суб'єктів, спрямовану на ефективне господарювання в умовах обмежених ресурсів з метою задоволення своїх безмежних потреб. Потреби людини дуже різноманітні.Основним джерелом задоволення їх є виробництво, економічна діяльність людей, оскільки саме вони створюють для цього необхідні умови. Поняття «економіка» нині застосовують у чотирьох значеннях: 1) народне господарство певної країни, групи країн або всього світу; 2) сфера господарської діяльності людини, у якій створюються, розподіляються споживаються життєві блага; 3) економічна наука, що вивчає різноманітні економічні явища і процеси, які відбуваються в суспільстві; 4) сукупність економічних відносин між людьми у сфері виробництва, розподілу, обміну і споживання продукції, що утворюють певну економічну систему. Економіка як складна різноманітно структурована система є об'єктом вивчення спеціальної науки - економічної науки. Економічна наука - це сфера розумової діяльності людини, функцією якої є пізнання та систематизація об'єктивних знань про закони і принципи розвитку реальної економічної діяльності. Предмет економічної теорії надзвичайно складний і багатогранний, так само, як складна, багатогранна і динамічна економічна життєдіяльність людини. Цим пояснюється неможливість короткого і всеохоплюючого визначення предмета, яке було б придатне для всіх етапів розвитку людського суспільства. Економічна теорія, вивчаючи реальні економічні процеси, сама перебуває у постійному пошуку і розвитку, предмет її дослідження змінюється й уточнюється. Слово «економіка» - давньогрецького походження («ойкос» - дім, домашнє господарство, «номос» - вчення, закон). В економічній літературі, в тлумачних словниках даний термін в його початковому значенні трактується як «мистецтво ведення домашнього господарства».
Еволюція терміну «економія»
Економія політична економія сучасні назви
економічна теорія економікс
Термін «політична економія» ввів у науковий обіг Антуан де Монкретьє у «Трактаті політичної економії» у 1615р.
Економічна теорія у широкому розумінні включає такі розділи:
Ø -основи економічної теорії (політекономія); Ø -мікроекономіка; Ø -макроекономіка; Ø -мезоекономіка; Ø -мегаекономіка. Основи економічної теорії - це фундаментальна частина економічної науки, яка розкриває сутність економічних категорій, законів та закономірностей функціонування і розвитку економічних систем у різні історичні епохи. Мікроекономіка- вивчає економічні процеси і поведінку економічних суб'єктів первинної ланки - домогосподарства, підприємства, фірми. Вона аналізує ціни окремих товарів, витрати на їхнє виробництво, прибуток, заробітну плату, попит і пропозицію на товари та інше. Макроекономіка- вивчає закономірності функціонування господарства в цілому, тобто на рівні національної економіки. Об'єктом її дослідження є ВНП, національний дохід, національне багатство, рівень життя населення, проблеми безробіття, інфляція та її причини, грошовий обіг, рух процента, податкова політика, кредитно-банківська система та інше. Мезоекономіка- вивчає окремі галузі й підсистеми національної економіки (агропромисловий комплекс, військово-промисловий, торговельно-промисловий, територіально-економічні комплекси, вільні економічні зони та інше.) Мегаекономіка- вивчає закономірності функціонування й розвитку світової економіки в цілому,тобто на глобально-планетарному рівні.
|