КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Соціальний захист людини як система ⇐ ПредыдущаяСтр 3 из 3 Тема 5. План 1.Сутність категорій «соціальний захист», „соціальна безпека”, «соціальне забезпечення», «соціальна допомога», «соціальна підтримка». 2.Соціальний захист як система. Організаційно-правові форми соціального захисту. Характеристика основних елементів системи соціального захисту. 3.Принципи, на яких будується система соціального захисту в умовах соціально орієнтованої ринкової економіки. 4.Характеристика основних елементів системи соціального захисту населення в Україні. 5. Пріоритетні напрямки розвитку соціального захисту в Україні.
1. Соціальний захист — це комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення життя, здоров'я та добробуту населення за конкретних економічних умов. Завдання соціального захисту – Соціальна безпека людини —це певний стан її життєдіяльності, убезпечений комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на реалізацію соціальних інтересів, формування сприятливої демографічної ситуації, збереження генофонду держави і трансформацію трудових ресурсів відповідно до ринкових вимог. Основні об'єкти соціальної безпеки - Функції соціального захисту: 1 – реабілітаційна функція 2 – превентивна функція Соціальне забезпечення: – означає поліпшення умов життя тих груп населення, котрі з різних причин перебувають у гіршому становищі, ніж переважна більшість суспільства. — це створення умов для захисту населення у класичних випадках небезпеки для його життя (хвороби, інвалідність, старість, смерть близьких). Соціальна допомога — це система соціальних заходів у вигляді сприяння, підтримки і послуг, що надаються окремим особам чи групам населення соціальною службою для подолання або пом'якшення життєвих труднощів, підтримки їхнього соціального статусу і повноцінної життєдіяльності, адаптації в суспільстві. Соціальна підтримка —це система заходів по наданню допомоги певним категоріям громадян, які тимчасово опинились у важкому економічному становищі (частково або повністю безробітні, молодь, що навчається, та ін.), шляхом надання їм необхідної інформації, фінансових коштів, кредитів, навчання, права захисту і запровадження інших пільг.
Схематично співвідношення між соціальним захистом, соціальним забезпеченням, соціальною допомогою та соціальною підтримкою зображене на рис. 1. Рис. 1. Співвідношення соціального захисту та його складових
2.Інституціональну структуру соціального захисту в Україні можна зобразити у вигляді схеми. Рис. 2. Організаційно-правова структура системи соціального захисту
Класична система соціального захисту містить три складові: – соціальну допомогу; – соціальне страхування; – соціальну справедливість.
Окрім класичних складових, сучасні системи соціального захисту охоплюють: – захист прав дитини; – ранню імунізацію; – сприяння освіті та підвищенню кваліфікації населення; – соціальну роботу в неблагополучних сім'ях та з обслуговування одиноких літніх та непрацездатних громадян; – активну політику на ринку праці; – тендерну політику; – підготовку кадрів соціальних працівників тощо. Приватні фонди соціального спрямування.
3. Принципи системи соціального захисту в Україні: – диференційований підхід до різних соціально-демографічних прошарків і груп населення – комплексність гарантій (норм) – принцип інтеграції – принцип суттєвої ролі особистих доходів у підвищенні рівня життя населення та його захищеності. Принципи соціального забезпечення: – принцип страхування – принцип допомоги або опікунства – принцип забезпечення 4.Елементами соціального захисту на сучасному етапі є: – державні гарантії в оплаті праці найманих працівників; – утримання непрацездатних і підтримка життєвого рівня малозабезпечених громадян і сімей з дітьми; – державні гарантії у сфері зайнятості, підготовки і перепідготовки кадрів; – компенсація населенню збитків у зв'язку з разовим підвищенням цін на товари і послуги при проведенні комплексної реформи цін; – індексація грошових доходів населення при поточному підвищенні цін на товари і послуги, запровадження механізму перегляду мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій і т. ін.; – індексація внесків населення в Ощадбанку у зв'язку зі зростанням цін і розвитком інфляційних процесів; –захист інтересів споживачів за допомогою різноманітних соціально-економічних інновацій, пов'язаних з переходом від «ринку продавця» до «ринку покупця» (стимулювання розвитку споживчого сектора економіки, антимонопольне регулювання, сприяння діяльності споживчих асоціацій тощо).
|