![]() КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Визначення основних величин та пружність металів.Стр 1 из 2Следующая ⇒
6.1. Визначення основних величин та пружність металів.
Найважливіші положення теорії пружності широко використовуються для проведення розрахунків при конструюванні машин та агрегатів. Для практичного застосування необхідно знати константи пружності, що характеризують той чи інший матеріал. Поряд з цим точне вимірювання цих матеріальних констант дозволяє фізику та металознавцю скласти уяву про міжатомну взаємодію та про фазові перетворення речовини. Пружність, як і всі інші фізичні властивості, може бути використана для дослідження металів та сплавів та розв’язку задач металознавства. Основними величинами, які характеризують пружність, є Е – модуль нормальної пружності ( модуль Юнга); G – модуль зсуву; D – модуль всебічного стиснення (або об’ємної пружності); μ – коефіцієнт Пуассона. Ці чотири величини пов’язані між собою двома співвідношеннями:
Три вказаних модуля (E, G, D) характеризуют пропорційність між напруженністю та пружною деформацією відповідно при розтягуванні, зсуві та всебічному стисненні. Це є наслідком елементарного закону Гука для деформацій в пружній області:
де s, t та p – напруження: нормальне, дотичне та всебічне стиснення; ε, g, Коефіцієнт Пуассона μ характеризує зміну об’єму тіла при пружній деформації: збільшення при розтягненні та зменшення при стисненні. Наприклад, при односторонньому розтягненні збільшення об’єму внаслідок його подовження тільки частково компенсується поперечним звуженням. Аналогічне явище відбувається при однобічному стисненні.
де
Рис. 6.1. – Відношення модуля зсуву до модуля Юнга при 0 К для металів з ОЦК , ГЦК та ГЩУ граткою. Пряма лінія відповідає відношенню
Наслідок близькості значень коефіцієнта Пуассона μ у металів відношення модуля зсуву до модуля нормальної пружності для більшості металів повинно бути близьким. З експериментальних даних видно, що Наведений опис Е та G відноситься до одноосної деформації тіла. Для повного описання закону Гука потрібно розглядати співвідношення між прикладеними силами та деформаціями кристалу при довільній (складній) деформації. Для цього в декартовій системі координат потрібно знайти компоненти деформації та напруження, а тим самим і компоненти модуля пружності тіла. Останні потрібно знати для того, що оцінити анізотропію пружності у кристалі. Розглянемо пружну деформацію куба (рис. 6.2), при якому виключено його обертання навколо будь-якої точки. У відсутності обертання будуть урівноважені всі діючі на куб сили. На рис. 6.2 показані всі можливі сили (Х, Y, Z), прикладені вздовж осей x, y, z. Якщо прийняти площу кожної грані куба рівною 1 см2, то ці сили рівні прикладеним напруженням:
Рис. 6.2. Компоненти напружень в декартовій системі координат. Діагональні величини
та називають компонентами напруження. Аналогічно цьому і деформація тіла, коли воно деформоване без чистого обертання, може бути описана шістьма компонентами, а саме:
Величини Закон Гука полягає в тому, що компоненти напруження є лінійною функцією компонент пружної деформації. В рівняннях (6.2) наведено такі функції для усереднених за всім об’ємом характеристик деформації та напруження. Якщо закон Гука записати за всіма компонентами, в повному вигляді, то потрібно скласти наступні шість рівнянь:
Коефіцієнти Відношення З числа кубічних металів лише хром, ванадій та молібден мають показник анізотропії менше одиниці, відповідно у цих металів модуль Пружні властивості монокристалів та полікристалічних зразків визначаються статичними та динамічними методами. Статичні методи засновані на вимірюванні напруження та деформації; в теперішній час ці методи практично не застосовують внаслідок їх невисокої точності. Динамічні методи поділяють на дві основні групи: резонансні, в яких в зразках збуджують повздовжні або поперечні власні коливання, та імпульсні, в яких пружна деформація збуджується при проходженні через зразок звукової хвилі. В резонансних методах в стержневих зразках довжиною По резонансній частоті крутильних коливань з допомогою аналогічної формули розраховують модуль зсуву G. Резонансні методи використовують, в основному, для визначення пружних характеристик полікристалічних зразків. Точність визначення модулей – десяті долі відсотка. В імпульсних методах вимірюють час проходження звукової хвилі в зразку довжиною Анізотропією пружних властивостей характеризуються не тільки монокристали, але у багатьох випадках полікристалічні текстуровані матеріали. У випадку гострої текстури (наприклад текстура Госа в електротехнічній сталі) анізотропія пружності наближається до анізотропії монокристалу. Згідно Фойгту, модуль зсуву ізотропного полікристалічного металу при постійній деформації в зернах розраховується за формулою:
Значення
Модуль пружності
де В рамках атомістичних уявлень пружна деформація – це необоротний зсув атомів з положень рівноваги. Модулі пружності характеризують сили взаємодії між сусідніми атомами в кристалічній гратці і відповідно електроні конфігурації, що впливають на ці сили. Середня енергія міжатомної взаємодії змінюється з температурою, тому модулі пружності також залежать від температури. В теорії теплоємності Дебая кристалічне тіло розглядається як ізотропний пружний контініум, що здійснює гармонічні коливання. Температурна залежність середньої енергії гармонічного осцилятора визначає температурну залежність модулей пружності. Тому термічний коефіцієнт модулей пружності змінюється з температурою таким же чином, як і теплоємність
З теорії Дебая випливає, що при низьких температурах модуль пружності змінюється пропорційно Тугоплавкі метали мають найбільш низькі температурні коефіцієнти модулей пружності. Температура плавлення, так же як і модулі пружності, характеризують сили зв’язку в металах. Тому між ізотропними (полікристалічними) модулями E, G, D більшості металів та металоподібних карбідів ( ZrC, NbC, WC, TaC, HfC тощо) і відношенням Термічні коефіцієнти модулей пружності E та G монокристалів залежать від кристалографічного напрямку: вони максимальні в напрямках, відповідних мінімуму модулей пружності та навпаки, мінімальні в напрямках, де модулі пружності досягають максимуму. Модулі пружності, рівно як і температура Дебая, помітно зростають при збільшенні тиску Р. Модуль об’ємної пружності дорівнює оберненій величини коефіцієнта всебічного стиснення Залежність
де ізобаричний коефіцієнт модуля Для заліза цей коефіцієнт дорівнює 2,06 Монотонний хід температурної залежності модулей пружності переривається в точках фазових переходів (встановлення феромагнітного або антиферомагнітного порядку, алотропічні перетворення тощо). Так наприклад, було досліджено вплив температури на модулі зсуву та показник анізотропії α-Fe. При температурах від 0 до 700 °С модуль зсуву та показник анізотропії А змінюються лінійно, поблизу точок Кюрі на кривих температурної залежності модулей та А спостерігаються перегини. При низьких температурах нахил кривих зменшується та модулі прямують до постійної величини. Збільшення модуля зсуву, а також модуля пружності Е заліза при переході в феромагнітний стан відповідає зменшенню коефіцієнта термічного розширення, Під впливом наклепу об’ємноцентрованого α-заліза значення Е зменшується. У металів з гранецентрованою кубічною граткою (Al, Ni та Cu) також спостерігається падіння модуля нормальної пружності при наклепі, яке при сильному ступені деформації змінюється збільшенням. Останне пояснюється текстурою протяжки Модуль пружності при кімнатній температурі є періодичною функцією атомного номера (рис.6.2). Серед елементів третього періоду – Na, Mg, Al, Si, та модуль збільшується разом з атомним номером, що пов’язано із збільшенням числа валентних електронів та зменшенням атомного радіуса. Серед елементів однієї групи, наприклад Be, Mg, Ca, Sr, Ba, із збільшенням атомного номера модуль пружності зменшується разом із збільшенням атомного радіуса. Модуль пружності перехідних металів відносно високий, що можна приписати значній силі міжатомного зв’язку, обумовленій
Рис. 6.2. Періодична зміна модуля нормальної пружності.
Модулі пружності сплавів. Невеликі кількості легуючих елементів викликають незначні зміни модулей пружності. Як приклад, вкажемо на близкість значень модулей пружності відпаленого заліза, низьковуглецевої сталі, відпаленої сталі з вмістом 0,75%С. Порівняння значень модулей для відпаленої та загартованої вуглецевої сталі, показують, що гартування дещо зменшує модулі Е та G (на 4 %). Вуглець викликає лінійне зменшення модуля нормальної пружності аустеніта, Па, а саме при 1000 °С.
де При повній розчинності в твердому стані, тобто при однотипних просторових гратках двух металів та близькій їх валентності та атомному радіусу, модуль пружності подвійного твердого розчину змінюється лінійно або майже лінійно (Cu-Ni, Cu-Pt, Cu-Au, Ag-Au) в функції атомної концентрації. Зміна концентрації електронів, тобто числа електронів на атом, при легуванні металу елементом з іншою валентністю змінює число електронів, що беруть участь в утворенні зв’язку, та таким чином. змінюють як модуль пружності, так і атомний об’єм. Згідно Кестеру, зміна атомного об’єму відповідно періоду кристалічної гратки при легуванні Cu, Au, Ag з металами В-груп періодичної системи (Zn, Cd, Ga, In, Tl, Ge, Sn, Pb, As, Sb, Bi), з якими вони утворюють обмежені ряди твердих розчинів
де Перший член в формулі характеризує зміну періода гратки при введенні атома, радіус якого відмінний від радіуса атома розчинника; другий член – зміна періоду внаслідок зміни електронної концентрації. Відповідний вираз для зміни модуля пружності має вигляд:
де З цих формул отримуємо:
Якщо не враховувати члени
і відповідно приріст модуля пружності пропорційний зменшенню періоду гратки. Якщо
Рис.6.4. Зміна модуля Е в залежності від атомного вмісту розчиненого металу в Cu та Ag. При утворенні твердих розчинів елементами з рівними або близькими
|