КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Тема. Ритмічний поворот елементів у крузі. Візерунок для круглого блюда ⇐ ПредыдущаяСтр 6 из 6 Мета: Продовжити знайомство учнів із традиційним видом українського декоративно-прикладного мистецтва —полтавським розписом. Закріплювати поняття про ритм, симетрію. Розвивати відчуття кольорової гармонії, зорово-рухової координації, уяви, фантазії при створенні декоративної композиції у крузі. Вдосконалювати навички роботи з фарбами. Виховувати любов до мистецтва. Обладнання: гуашеві фарби, пензлики, альбоми, зразки малюнків. Тип уроку - комбінований Хід уроку Організація учнів до уроку Актуалізація опорних знань Вступна бесіда Дітки, а які види образотворчого мистецтва ви знаєте? ( Скульптура, архітектура, графіка, живопис, декоративно-прикладне, театрально-декораційне ) Декоративно-прикладне мистецтво займає чільне місце в житті людини. Народні умільці цього виду мистецтва займалися гончарством, килимарством, ткацтвом. Україна здавна славилася різними ремеслами, зокрема гончарством, центи якого зосередилися в Опішні, Косові, а також і на Закарпатті ( в Берегові, Іршавщині, Хущині ). Людина навчилася здавна обробляти глину. Властивості природного матеріалу людина вміло використовувала для виготовлення виробів різної форми і призначення. Багато майстрів декоративно-прикладного мистецтва не тільки виготовляли, але і розписували тарілки, а також інші предмети природного вжитку. Як ви вже говорили на попередньому уроці, одним із найвідоміших центрів, що здавна уславився своєрідним мистецтвом розпису в Україні, є село Петриківка Дніпропетровської області. Від покоління до покоління тут передавалися основи декоративного розпису господарських і побутових речей. Чим характеризуються полтавські розписи? (Характерною рисою творчості полтавських народних митців було використання для декоративного оздоблення рослинно-квіткового орнаменту. Він відзначався легкістю та виразністю загального композиційного вирішення.) Якими інструментами малювали? (Малюнок наносили за допомогою пензлика, виготовленого з котячої шерсті, а грона калини вимальовували кінчиком пальця.) Що зображали у своїх малюнках? ( Здебільшого рослин) Оголошення теми та завдань уроку Тема нашого уроку «Візерунок для круглого блюда. Ритмічний поворот елементів у крузі ».Роботу будемо виконувати фарбами. Вивчення нового матеріалу Для того, щоб створити візерунок для круглого блюда ми перш за все повинні чітко уявити , що ми будемо малювати і як розмістимо елементи візерунку на тарілці. Це можуть бути багатопелюсткові квіти, стебла та ягідки, які доповнені зображенням листочків. 1. Аналіз зразка Давайте розглянемо малюнок на якому зображена тарілка. Яким візерунком оздоблена тарілка? ( Рослинним ) Зверніть увагу, що малюнок виконаний за мотивами петриківського розпису. Скільки квіточок розміщено на тарілці? ( Три квіточки ) Що ще зображено на візерунку? ( Листочки, пуп’янки ) Зверніть увагу на те, що всі елементи розміщені по колу і ритмічно повторюються. Всі елементи зібрані в пучок. Які кольори підібрані? ( Червоними кольорами зображені квіти, а зеленими листочки. Зверніть увагу, що кольори барвисті, яскраві, що характерно для петриківських розписів. Пояснення послідовності виконання роботи олівцем Полтавські майстри зазвичай працюють без олівця, але ми тільки навчаємось, то деяку роботу виконаємо олівцем. А саме: визначимо з вами середину тарілки і невеликими колами позначимо серединку квіточок. Слідкуємо, щоб трикутник був посередині. Всю іншу роботу будемо виконувати пензлем і фарбами. Пояснення послідовності виконання роботи кольором Роботу розпочинаємо із зображення квіточок. Яким способом ми малювали квіти на попередньому уроці? ( Способом прикладання, застосовуючи мазок гребінчик і зернятко ) Нагадаємо, як виглядає мазок зернятко? Гребінчик? Перехідний? Для зображення квіточки ви можете застосувати той мазок, який вам найбільше до вподоби. Квіточку малюємо в такій послідовності. Спочатку верхній пелюсточок, потім нижній, далі бічні лівий і правий, і поміж ними по одній або два допоміжні. Щоб пелюстки вийшли однаковими, стараємось на пензлик натискати з однаковою силою. Аналогічно малюємо інші квіточки. Коли фарба висохне, подушечку вказівного пальця вмочуємо в жовту фарбу і малюємо серцевинку. Коли всі три квіточки готові , тоненьким пензлем малюємо стебла, для чого набираємо зелений колір. На стеблі малюємо елементи листочка, застосовуючи такий мазок, як гребінчик. Розмір листочка залежить від натиску пензлика. (Демонструю ) Ягідки пуп’янки малюємо подушечками пальця. Розміщуємо їх поміж елементами. На завершення роботи облямівку ( кайму ) малюємо червоним кольором, щоб узагальнити малюнок. Узагальнення і систематизація вивченого метеріалу З чого розпочинаємо роботу? ( Із визначення середини кола ) Яку частину роботи виконуємо олівцем? У якій послідовності малюємо квіточку? ( Спочатку верхній пелюсточок, потім нижній, далі бічні лівий і правий, і поміж ними по одній або два допоміжні. ) Кожен із вас може підійти творчо до малюнку. Проте кожен повинен пам’ятати, що візерунок повинен підкреслювати коло і всі елементи малюнку повинні бути розміщені ритмічно, а не розкидано в будь-якому порядку. Самостійна робота учнів Учитель стежить за правильністю виконання малюнків, допомагає дітям виправити помилки, показує кращий зразок учнівської роботи Підсумки роботи Аналіз учнівських робіт Загальні підсумки роботи
|