КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Тема: Облік інших видів власного капіталу
1. Облік пайового капіталу. 2. Облік додаткового капіталу. 3. Облік резервного капіталу. 4. Облік нерозподіленого прибутку (непокритого убутку).
Мета: вивчити методику обліку пайового, додаткового, резервного капіталу, нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
1. Пайовий капітал – сума пайових внесків членів кооперативу, споживчих суспільств, колективних сільськогосподарських підприємств (КСП), будівельних кооперативів, кредитних союзів. Джерелами формування пайового капіталу є обов'язкові і додаткові внески членів кооперативу. Розмір обов'язкових внесків визначається на зборах пайовиків, виходячи з потреби в оборотних коштах. У разі виходу пайовика з кооперативу йому повертається його обов'язковий пайовий внесок з урахуванням фінансового стану і боргових зобов'язань підприємства. Під час розподілу прибули за рішенням зборів пайовиків на обов'язкові, і додаткові внески нараховуються дивіденди. Для обліку і узагальнення інформації про суми пайових внесків Планом рахунків передбачений пасивний фондовий рахунок 41 «Пайовий капітал».За Кредитом 41 рахунку відображається надходження пайового капіталу, за Дебетом 41 – його зменшення.
2. Додатковий капітал – сума незареєстрованого власного капіталу і до нього відноситься: - сума дооцінки оборотних активів; - сума, на яку вартість реалізованих випущених акцій перевищує їх номінальну вартість; - вартість безкоштовно отриманих необоротних активів. Для обліку додаткового капіталу передбачений пасивний рахунок 42 «Додатковий капітал». За Кредитом 42 рахунку відображається збільшення додаткового капіталу, за Дебетом 42 -– його зменшення. Рахунок 42 має субрахунки: 421 Емісійний дохід; 422 Інший вкладений капітал; 423 Дооцінка активів; 424 Безкоштовно отримані необоротні активи; 425 Інший додатковий капітал. Приклад: номінальна вартість акції 100грн, вона продана за 108грн. Дебет 301 Кредит 46 100грн; Дебет 301 Кредит 421 8грн. Бухгалтерські проводки по рахунку 42 «Додатковий капітал»
3. Резервний капітал – сума резервів, створених згідно чинного законодавства або статутних документів за рахунок нерозподіленого прибутку. Резервний капітал створюється в АТ за рахунок прибутку, що залишився після сплати податків і обов'язкових платежів в розмірі не меншого 25% статутного капіталу, якщо інше не передбачене засновницькими документами. Розмір щорічних відрахувань на поповнення резервного капіталу визначається в статутних документах, але не меншого 5% від суми чистого прибутку. Резервний капітал призначений для покриття збитків, непередбачених витрат, сплати боргів підприємства у разі його ліквідації. Для обліку резервного капіталу передбачений пасивний рахунок 43 «Резервний капітал». За Кредитом 43 рахунку відображається збільшення, створення резервного капіталу, за Дебетом 43 – його використання. Аналітичний облік ведеться по видах, джерелах створення і напрямах використання. Бухгалтерські проводки по рахунку 43 «Резервний капітал»
4. Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) – сума прибули, отримана від всіх видів діяльності або сума непокритого збитку. Нерозподілений прибуток залишається у підприємства після формування резервного капіталу і виплати доходів (дивідендів) учасникам (засновникам). Нерозподілений прибуток на кінець поточного року розраховується: нерозподілений прибуток за минулий рік + чистий прибуток за поточний рік – дивіденди за поточний рік – відрахування до резервного фонду. Якщо у підприємства вийшов непокритий збиток, то він показується в балансі в дужках і віднімається із загальної суми власного капіталу (1 розділ Пасиву балансу). Для обліку використовується пасивно-активний рахунок 44 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)». По кредиту 44 рахунки показується збільшення прибули від всіх видів діяльності, по дебету 44 – збитки і використання прибули. Рахунок 44 має субрахунки: 441 Нерозподілений прибуток; 442 Непокритий збиток; 443 Прибуток, використаний в звітному році. Аналітичний облік по рахунку 44 ведеться по кожному виду прибули. Бухгалтерські проводки по рахунку 44 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)».
|