Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


НА МАЛЕЙ ВЕЧЕРНИ




НЕДЕЛЯ АНТИПАСХИ

Еже есть осязание святаго славнаго апостола Фомы. Ведати подобает, яко в сей святой второй Недели Антипасхи не поются воскресная, но вся праздника.

В субботу вечера клеплет параекклисиарх, и собравшеся в притвор, благословившу иерею, глаголем: Христо́с воскре́се: трижды. И обычный 9-й час трипсалмный, якоже на всяк день. И глаголем тропарь: С высоты́ снизше́л еси́ благоутробне: И кондак: А́ще и во гроб снизше́л еси́ безсме́ртне:

НА МАЛЕЙ ВЕЧЕРНИ

Благословившу иерею, глаголем: Христо́с воскре́се: трижды. Таже псалом: Благослови́ душе моя́ Го́спода:

На Господи воззвах: стихиры на 4. Глас 1.
Подобен: Небе́сных чино́в:

Терпи́т Христо́с человеколю́бно и осяза́ния, / я́коже и Крест пре́жде сего́, / и непра́ведное убие́ние, / из гро́ба тридне́вно воскресы́й, / печа́ти не разруши́, / и две́рем заключе́нным, / ученико́м предста́в я́ко всеси́лен. [Дважды.]

Фомино́ неве́рствие, / мироспаси́тельное Богочелове́ка Сло́ва, / е́же из а́дских преиспо́дних воста́ние уверя́ет, / я́звы рук и ног де́рзостнее осяза́вшее / ко увере́нию мирско́му, / десни́цею любопы́тною.

Собра́нным стра́хом, и́же от стра́сти Твоея́, апо́столом Сло́ве, / и две́рем заключе́нным / внеза́пу совше́л еси́ посреде́ их, мир да́руя, / и Фоме́ протяза́я осяза́ти / честны́я ребр Твои́х я́звы.

Слава, и ныне, глас 2:

По воста́нии Твое́м Го́споди, / собра́нным ученико́м Твои́м, и две́рем заключе́нным, / посреде́ стал еси́, мир подая́ им. / Уве́рився же и Фома́, виде́нием руку́ и ребр Твои́х, / Го́спода и Бо́га Тя испове́да, / спаса́ющаго упова́ющия на Тя Человеколю́бче.

Све́те ти́хий: Прокимен: Госпо́дь воцари́ся:

На стиховне стихиры, глас 2.
Подобен: До́ме Евфра́фов:

Устна́ми чи́стыми / по́йте со а́нгелы челове́цы / Воскре́сшаго тридне́вно из гро́ба, / и мир совоздви́гшаго.

Стих: Похвали́ Иерусали́ме Го́спода, хвали́ Бо́га твоего́ Сио́не.

Яви́лся еси́ свяще́нным Твои́м Спа́се апо́столом, / две́рем заключе́нным, / те́ми обновля́я нам / Боже́ственный Твой Дух.

Стих: Я́ко укрепи́ вереи́ врат твои́х, и благослови́ сы́ны твоя́ в тебе́.

Ны́не Тя Всецарю́, / ви́девше не очи́ма, / но серде́чною любо́вию, / Бо́га ве́ровавше, / в пе́ниих велича́ем.

Слава, и ныне, глас и подобен тойжде:

Дае́ши, о Изба́вителю, / мир лю́дем Твои́м, / и долго́в разреше́ние, / моли́твами Всечи́стыя, / и еди́ныя Богома́тере.

Таже: Ны́не отпуща́еши: Трисвятое. По О́тче наш:

Тропарь, глас 7:

Запеча́тану гро́бу, / Живо́т от гро́ба возсия́л еси́, Христе́ Бо́же, / и две́рем заключе́нным, / ученико́м предста́л еси́, / всех Воскресе́ние, / дух пра́вый те́ми обновля́я нам, / по вели́цей Твое́й ми́лости.

Подобает ведати: Аще ли где несть бдения в Неделю: в субботу вечера на Повечерии по Трисвятом кондак Триоди праздника: Сла́ва, и ны́не: Пасхи: А́ще и во гроб: Сице же глаголем и до отдания Пасхи.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 59; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты