КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ ТА ДІАЛОЗІПрочитати речення, правильно їх інтонуючи. Дати визначення прямій мові. У кожній з конструкцій вказати пряму мову та слова автора. Пояснити вживання розділових знаків. Лис Куріпку заспокоїв: «Що – розбійник я хіба?» (Г.Єлишевич.)«Пес, сторож сплять. Одній мені не спиться», - в турботах про курник пережива Лисиця. (С.Коваль.)
Переписати, розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Вказати пряму мову та слова автора. І сова каже Мої діти найкращі! (Нар.творч.). Каже мати про Мартина Та воно ж іще дитина! (П.Опанасенко). Чому це ти подряпаний? - Юрко Тимкапита. Тимко йому відказує Та я ж купав кота! (Г.Бойко). Чванливий соняшник в оточенні рідні розмову вів, хвалив себе без краю Ви можете позаздрити мені! Над сонцем я велику владу маю (П.Ключина). Хлопчик каже приятелеві Приходь до нас. Мені подарували собаку, я хочу перевірити, кусається він чи ні (Нар.творч.). А покажи-но Чорне море! - звернувсь учитель до Юрка. Юрко підвівсь і пильним зором по карті з краю в край блука. Блукав, блукав, а по хвилині невинно очі підніма. А тут моря все тільки сині, а чорних – жодного нема! (Є.Бандуренко).
Прочитати народні усмішки. Скільки осіб бере участь у кожній з наведених розмов? Дати визначення діалогові. Повторно прочитати діалог за особами, правильно інтонуючи речення. Пояснити вживання розділових знаків.
- Ой, як же ми мало вкосили! - Ви старий, а я малий, кому ж було косити? - Ой, як же ми багато з’їли! - Ви чоловік і я чоловік, чи ж не було кому?
- Це квартира директора кінотеатру? - Так, а що трапилось? Хто говорить? - Вибачте, я хотів запитати, о котрій відкривається ваш кінотеатр? - І задля цього ви розбудили мене уночі? Погляньте на годинник! Зараз друга година! - Перепрошую, але це дуже для мене важливо. - Приходьте завтра о десятій ранку. - Мені не треба приходити. Мені треба вийти.
Записати тексти у вигляді діалогів. Прочитати, правильно інтонуючи. Пояснити вживання розділових знаків. · Хто винен? Невістка. Так її вдома нема! Та он її плахта на жердці висить! · Тату, а де ви народились? У Львові. А мама? Мама – в Мукачеві. А я? Ти – в Косові. То як же ми усі троє зійшлися? Народна творчість
|