Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаОпераційна система: призначення та основні функції
Читайте также:
  1. III. Мета, стратегічні напрями та основні завдання Національної стратегії
  2. IV. Основні напрями реалізації Національної стратегії
  3. VI. Основні етапи заняття
  4. Анотація, реферат, тези, наукова стаття, дисертація, монографія, підручник, посібник як основні жанри наукових робіт
  5. Банк, його види, операції та функції
  6. Банки як провідні фінансові посередники, їх призначення і функції.
  7. Банківський маркетинг: суть, функції та об’єкти досліджень
  8. Банковская система: структура, цели и основные функции
  9. Валютні системи: поняття, структура, призначення
  10. Види колізійних норм та основні формули прикріплення.

Операційна система (ОС) - це комплекс програм, що завантажується при включенні комп'ютера ОС робить діалог з користувачем, здійснює керування комп'ютером, його ресурсами (оперативною пам'яттю, місцем на дисках і т.д.), Запускає інші (прикладні) програми на виконання. Операційна система забезпечує користувачу і прикладним програмам зручний спосіб спілкування (інтерфейс) із пристроями комп'ютера.

Елементарні операції для роботи з пристроями комп'ютера і керування ресурсами комп'ютера - це операції дуже низького рівня. Дії, необхідні користувачу і прикладним програмам, складаються з декількох сотень тисяч таких елементарних операцій. Саме їх і виконує ОС.

Операційна система приховує від користувача ці складні і непотрібні йому подробиці і надає йому зручний інтерфейс для роботи. Вона виконуваних також різні допоміжні дії, наприклад, копіювання або друк файлів. Крім того, операційна система здійснює завантаження в оперативну пам'ять всіх програм, передає їм керування на початку їх роботи, виконує різні допоміжні дії за запитом виконуваних програм і звільняє займану програмами оперативну пам'ять при їх завершення.

Операційна система - це комплекс програм,організують управління роботою комп'ютера і його взаємодію з користувачем. Операційні системи для персонального комп'ютера можна розрізняти за кількома параметрами: 1) однозадачні і багатозадачні; 2) однокористувацький і розраховані на багато користувачів.

Однозадачні операційні системи дозволяють запустити одну програму в основному режимі. Багатозадачні дозволяють запустити одночасно кілька програм, які будуть працювати паралельно, не заважаючи одне одному.

Однокористувацький операційні системи дозволяють працювати на комп’ютері тільки одній людині. У розрахованій на багато користувачів роботу можна організувати так, що кожен користувач буде мати доступ до інформації загального доступу, ввівши пароль, до особистої інформації, доступної тільки йому. Наприклад, UNIX дозволяє декільком користувачам одночасно працювати на одному комп'ютері за допомогою так званих терміналів, в ролі яких можуть виступати або спеціалізовані пристрої (відео монітор з клавіатурою), або запущена на ПК спеціальна програма. Термінал може знаходитися в декількох метрах або в декількох тисячах кілометрів від комп'ютера. Термінал може бути пов'язаний з основним комп'ютером і через локальну мережу або Internet.Операційна система MS DOS завантажується в пам'ять ЕОМ при включенні. Вона виконує наступні завдання:

+ доповнює апаратну базову систему вводу-виводу (BIOS);

+ надає прикладним програмам середовище для їх виконання (ядро MS DOS);

+ надає користувачеві середовище, яке забезпечує діалог з комп'ютером за допомогою команд (командний процесор).

MS DOS завантажується з системної дискети у дисководі або з вінчестера.

Базова система вводу-виводу (BIOS) знаходиться в постійній пам'яті (постояла запам'ятовуючому пристрої) (ПЗУ) комп'ютера. Ця частина операційної системи є «вбудованою» в комп'ютер. Її призначення складається у виконанні найбільш простих і універсальних послуг операційної системи, зв'язаних зі здійсненням уведення-виводу. Базова система вводу-висновку містить також тест функціонування комп'ютера, що перевіряє роботу пам'яті і пристроїв комп'ютера при включенні його електроживлення. Базова система вводу-висновку містить програму виклику завантажувача операційної системи.Завантажувач операційної системи - це дуже коротка програма, що знаходиться в першому секторі кожної дискети з операційною системою DOS. Функція цієї програми полягає в зчитуванні в пам'ять ще двох модулів операційної системи, що і завершують процес завантаження DOS.

 

Інші операційні системи

Операційна система Linux

Операційна система Linux була написана як альтернатива Windows, і є насправді «непробивною» - її просто неможливо примусити «зависнути». У країнах Заходу ця ОС вже давно використовується замість Windows - причому, як у домашніх комп'ютерах, так і в серверах. У Росії вона поширена в основному серед завсідників «всесвітньої павутини» (Інтернету).

Linux - єдина ОС в світі, яка розповсюджується безкоштовно. На будь-якому з безлічі сайтів, що поширюють Linux і супутні продукти, можна абсолютно безкоштовно встановити собі на комп'ютер не тільки саму ОС, але й необхідні програми, цілком замінюють аналогічні розробки для Windows.

Крім того, Linux дозволяє просунутим користувачам втручатися в саму систему, покращувати її, виправляти дрібні помилки і т.д. Ще одна перевага Linux: вона компактна. І найголовніше: Linux - одна з самих надійних ОС у світі. Комп'ютери, на яких вона встановлена, працюють без перезавантаження місяцями і роками. Їй не страшні громіздкі бази даних і потужні обчислювальні програми.

Однак в Linux відсутні деякі можливості, звичні для користувачів Win-dows: безпосереднє створення ярликів, автозапуск програм настройки відразу ж після того, як компакт-диск був завантажений в привід, і т.д.

Операційна система JavaOS

Мова програмування Java, запропонований компанією Sun, досить швидко завоював собі безліч шанувальників, особливо серед тих, хто підключений до Інтернету. Цією мовою дуже зручно писати мультимедійні файли, комп'ютерні ігри та ін. Однак робота з Java під ОС Windows була трохи уповільнена, і тоді Sun в терміновому порядку розробила свою ОС, оптимально налаштовану для роботи з Java-додатками.Характерною особливістю операційної системи JavaOS є те, що вона здатна працювати на будь-якому пристрої, в якому є мікропроцесор. Вона займає дуже мало місця, надійна, володіє широкими можливостями.

Проте мережеві комп'ютери на базі JavaOS так і не знайшли свою нішу на ринку.Це пов'язано, можливо з недоліком програмного забезпечення для цієї ОС, а також з дорожнечею вже розроблених програм.

Операційна система MacOS

Операційна система MacOS - специфічна ОС, працює тільки на комп'ютерах Macintosh, причому по надійності і зручностей набагато перевершує Windows. Графічний інтерфейс, початкова дружність до користувача і орієнтація на професійні системи верстки та поліграфії зробили її незамінною для потужних видавничих систем. Один зовнішній вигляд чого вартий, а оскільки всі ці комп'ютери робляться тільки в США, вони мають високу якість і збирання,і компонентів.

Взагалі, Macintosh повинен був зайняти місце IBM PC, але невдала маркетингова політика Apple призвела до того,що комп'ютери Мас складають всього 5-7% світового парку.

Таким чином, MacOS можна рекомендувати для роботи у видавничих системах, для художників, новачків, просто шанувальників Мас.

Операційна система OS / 2

Операційна система OS / 2 розроблена фірмою IBM. З моменту появи на світ завоювала безліч шанувальників серед досвідчених користувачів.Працює стабільно, хоча і не має деяких зручностей, які характерні для Windows 95 & 98. У принципі, ця система дуже надійна, має значну кількість бізнес-додатків, здатна працювати в самих відповідальних серверах і обслуговувати, наприклад, банківські мережі.

Загальні відомості про Norton Commander

Оболонка Norton Commander (NC) розроблена фірмою Symantec. Є англомовна і русифікована (локалізована) версії цього програмного продукту, орієнтовані для роботи в середовищі DOS і Windows. Запуск програми Norton Commander здійснюється набором в командному рядку ім'я файлу NC.EXE. Після виконання зазначеної команди на дисплеї з'являється головний екран оболонки Norton Commander.

 

Інші програми офісного призначення

Серед інших програм офісного призначення відзначимо:

+ програми розпізнавання символів (FineReader фірми Біт, Cunieform фірми Cognitive Technologies і т.д.).

+ програми-перекладачі дозволяють автоматично перекладати тексти на різних мовах з більш-менш прийнятною якістю

+ програми-словники (Мультилекс фірми Медіалінгва, Контекст фірми Информатик, Лінгво фірми Біт і т.д.);

+ програми-планувальники використовуються при необхідності складання плану робіт для багатьох людей, координують використання ресурсів і т.д.

Класифікація програм

Будь-яка програма для роботи зі звуком на персональному комп'ютері використовуються в тій чи іншій формі одну з цих технологій або обидві відразу. Виділимо наступні основні класи програм:

+ звукові процесори (audio processors);

+ системи багатоканального запису і зведення (multi-track recorders);

+ звукові редактори (audio editors);

+ генератори та аналізатори сигналів (audio generators / analysers);

+ віртуальні (програмні) синтезатори (virtual / software synthesizers);

+ музичні редактори (music / MIDI editors):

• секвенсори (sequencers);

• трекери (trackers);

• нотні редактори (score editors);

+ музичні процесори (music / MIDI processors);

+ автокомпозитори (auto composers);

+ автоаккомпаніатори (auto accompaniment generators, jammers);

+ розпізнавачі нот (score recognition software);

+ перетворювачі форматів (format converters);+ Зчитувачі звукових доріжок з компакт-дисків (CD rippers / grabbers);

+ психоакустичні компресори (psychoacoustic compressors);

+ програвачі (players); + системи для радіомовлення і дискотек (deli-very systems);

+ утиліти та керуючі програми (utility / control software).

Багато програм поєднують в собі функції з різних класів: наприклад, звукові редактори і секвенсори нерідко надають також можливості процесорів (обробка в реальному часі), а музичні процесори і автокомпозитори часто мають функції секвенсора.

Контрольні питання.

1. Що таке файли і каталоги ?

2. Створення, структура і методи проектування програми ?

3. Що таке системи кодування російських букв?

4. Яка структура програмного забезпечення?

5. Розповісти про системне й прикладне програмне забезпечення ?

6. Операційна система: призначення та основні функції ?


Лекція 3. Технологiя обробки текстової, графічної та числової iнформацiї.

План лекції.

1. Створення текстового документа

2. Набір тексту

3. Базові функції редагування текстового документа

4. Основні методи форматування текстових документів

5. Оформлення абзаців текстового документа

6. Робота з таблицями текстового документа

7. Текстові редактори

 


Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 21; Нарушение авторских правlektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2021 год. (0.015 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты