КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Зміст, види національного (суспільного) відтворення.Процес виробництва на окремих підприємствах може припинятись чи продовжуватися (з перервами чи безперевно), у масштабах же національної економіки виробництво має постійно повторюватись і відновлюватись, оскільки виробництво є основою забезпечення існування людини. Оскільки людство не може існувати, не споживаючи продуктів виробництва, воно не може перестати виробляти. Виробництво – це процес суспільного відтворення, якщо його розглядати не як окремий акт, а як процес, що постійно повторюється. Суспільне відтворення – це економічний процес, в якому власне виробництво, розподіл, обмін та споживання постійно повторюються через результат виробництва – продукт, через відновлення ресурсів, з яких виробляється продукт, а також через відновлення та розвиток форм і методів праці. Розрізняють три види суспільного відтворення: v просте, v звужене, v розширене. Просте відтворення – це відтворення виробництва і споживання на кількісно і якісно незмінному рівні. Звужене відтворення – це відтворення виробництва та споживання в менших обсягах. Його спричиняють економічні кризи, політичні потрясіння, значні технологічні аварії, природні катастрофи, війни. Розширене відтворення – це кількісне та якісне зростання обсягів виробництва і споживання. Процес розширеного відтворення в умовах ринкової економіки має свої особливості: по-перше, він відбувається на основі різноманітних форм власності; по-друге, визначається дією всієї системи об’єктивних економічних законів, передусім законів ринкової економіки; по-третє, підпорядкований економічним інтересам товаровиробників; по-четверте, базується на органічному поєднанні ринкових відносин і планомірного розвитку господарства.
Процес розширеного відтворення включає відтворення: v а) сукупного суспільного продукту; v б) робочої сили; v в) виробничих відносин; v г) природних ресурсів. У процесі відтворення сукупного суспільного продукту і робочої сили відбувається відтворення продуктивних сил.
|