КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Закони заломлення світла. Абсолютний і відносний показники заломлення. Повне внутрішнє відбиття. Дисперсія світлаДругий головний закон геометричної оптики - закон заломлення світла: якщо середовище за межею з двох середовищ прозоре для світла, то окрім відбиття можна спостерігати заломлення світла (рис.6.11). Закони заломлення були відкриті дослідним шляхом декілька століть назад а принципом Гюйгенса, і формулюються так: 1) падаючий промінь, заломлений промінь і перпендикуляр у точці падіння променя лежать в одній площині. 2) відношення синуса кута падіння і синуса кута заломлення є сталою величиною для розділюваних двох середовищ: , (1) де 1 - швидкість світла в першому середовищі; 2 - швидкість світла в другому середовищі; n21 - відносний показник заломлення світла у другому середовищі відносно першого. Якщо першим середовищем є вакуум, то показник заломлення називають абсолютним. Абсолютні показники заломлення визначено для всіх середовищ і занесено до таблиць. Оскільки i , де с - швидкість світла у вакуумі, то . (2) Фізичний зміст показника заломлення визначили лише після того, як закони заломлення були отримані а принципом Гюйгенса. Відносний показник заломлення показує у скільки разів швидкість світла в одному середовищі є більшою за швидкість в другому. Тепер закон заломлення можна записати таким чином: . Середовище з більшим абсолютним показником заломлення називають оптично більш густішим, а з меншим - оптично менш густим. Якщо світло з оптично менш густого середовища переходить у більш густе, промінь буде "притискатись" до перпендикуляра (a > b). Якщо ж світло переходить із більш оптично густого середовища в менш густе, то промінь світла буде відхилятись від перпендикуляра (a < b) (рис. 6.12).
Закон заломлення світла дозволяє пояснити цікаве і практично важливе явище - повне відбиття світла. Якщо збільшувати кут падіння a, то досягнувши граничного значення кута a (назвемо його кутом повного внутрішнього відбиття), b = 90°. При цьому куті падіння і більших кутах заломлений промінь вже не може проникнути в друге середовище, а відбивається - відбувається повне внутрішнє відбиття світла (рис. 6.13). Якщо a = a0, то b = 90º і , sin 90º = 1 - граничний кут повного внутрішнього відбиття. Явище повного внутрішнього відбиття легко спостерігати на простому досліді. Наллємо в склянку воду і піднімемо її дещо вище рівня очей. Поверхня води, якщо розглядати її знизу крізь склянки, здається блискучою, неначе срібною, це і буде з явищем повного внутрішнього відбивання світла. Повне внутрішнє відбиття використовують у волоконній оптиці. Це явище зумовило революцію в передаванні інформації, широко використовується в медицині. Запитання для самоперевірки 1. Що називають променем ? Чи можна вважати променем дуже вузький пучок світла ? 2. Якому закону підлягає поширення світла в однорідному прозорому середовищі? Якими в такому середовищі є світлові промені (відповідь проілюструйте рисунком) ? Які досліди підтверджують справедливість цього закону ? 3. На яких законах грунтується геометрична оптика ? 4. Побудуйте схему і опишіть експеримент, що виявляє обмеженість застосування закону прямолінійного поширення світла. За яких умов він порушується ? 5. Побудуйте схеми і опишіть методи визначення швидкості світла (Ремера, Фізо, Майкельсона). 6. Яке значення швидкості світла наразі вважається найточнішим ? 7. Що називають відбиття світла? 8. Що називають падаючим променем ? Кутом падіння ? Відбитим променем? кутом відбивання ? Відповіді поясніть за допомогою рисунків. 9. Сформулюйте закони відбивання світла. 10. Яке відбиття називають дзеркальним? дифузіним? Відповіді поясніть рисунками. 11. Виконайте рисунок, поясніть, як будується зображення предмета у плоскому дзеркалі. 12. Що називають уявним зображенням? 13. На якій відстані від дзеркала знаходиться уявне зображення і який його розмір? 14. Визначте, де розміщено зображення точкового джерела світла в плоскому дзеркалі. 15. Що називають заломленням світла ? 16. Покажіть графічно хід променів у разі заломлення світла на межі поділу двох прозорих середовищ. 17. Сформулюйте і запишіть закони заломлення світла.
|