КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Основи розрахунків і проектування деталей машин Вступ.Правительство Российской Федерации может устанавливать критерии оценки эффективности деятельности органов государственной власти субъекта Российской Федерации по осуществлению соответствующих полномочий, основания и порядок отмены актов органов исполнительной власти субъекта Российской Федерации, принятых по вопросам осуществления переданных полномочий, а также передавать в пользование и (или) управление либо в собственность субъекта Российской Федерации материальные объекты, необходимые для осуществления соответствующих полномочий.
Основи розрахунків і проектування деталей машин Вступ. Основну частину виробничих процесів сучасної господарської діяльності людини виконують машини. Вони в багато разів підвищують продуктивність фізичної та розумової праці людини. Будь яка машина складається з деталей. Деталлю прийнято називати складову частину машини, виготовлену із однієї марки матеріалу без застосування складальних операцій (болт, вал, зірочка, зубчасте колесо). Сукупність двох або більше деталей, з'єднаних між собою будь-яким способом (зварювання, пресування тощо) і призначених для спільної роботи, називається складальною одиницею або валом. Серед великої кількості деталей і вузлів машини можна такі, що застосовуються майже у всіх машинах (болти, вали, муфти, зубчасті передачі і т. д.). Ці деталі і називаються деталями загального призначення. Методи їх розрахунку і конструювання вивчають у курсі "Деталі машин". Деталі загального призначення широко застосовують у машинобудуванні. Розглянемо класифікацію деталей машин. Для перетворення руху (зміни кутової швидкості або напрямку руху) використовують різноманітні механічні передачі: зубчасті, черв'ячні, пасові, ланцюгові, фрикційні. Для підтримування деталей під час роботи і спрямування переміщення призначені вали та осі. Вони обертаються в підшипниках, які поділяються на підшипники ковзання та кочення. Для сполучення валів і регулювання роботи машини застосовують постійні, керовані і запобіжні муфти. З'єднання двох і більше деталей між собою застосовують у всіх машинах. Вони також вивчаються у курсі "Деталі машин". Також у курсі розглядаються методи розрахунку і проектування корпусних деталей, напрямних пружин і ресор. Проектування - процес творчий. Ніколи сліпе копіювання не приводило до створення прогресивних конструкцій. Тому недостатньо добре володіти теоретичними матеріалом, методами розрахунків, розрахунковими залежностями. Потрібно вміти аналізувати створювану конструкцію в багатьох напрямках (надійність, технологічність, ремонтноздатність та інше), на всіх стадіях її створення.
|