КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Стратегічні альтернативи діяльності підприємства
Різновиди стратегій: виживання, стабілізації, зростання.
ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ТАКТИЧНИХ ПЛАНІВ, ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ І ПРИЗНАЧЕННЯ. .
Зміст і можливі розділи тактичних (середньо- і короткострокових) планів підприємства. Поточне планування охоплює період до одного року, включаючи піврічне, квартальне, місячне планування. Поточні (тактичні) плани за сферою спрямування є набагато вужчими, ніж стратегічні, вони деталізують їх. Як правило, поточні плани розробляються на рік і регулюють діяльність підприємства по виробництву продукції, її збуту, матеріально-технічному забезпеченню, фінансових питаннях тощо. Такі плани дозволяють швидко реагувати на будь-які відхилення у діяльності підприємства, приймати необхідні рішення. Участь у розробленні такого плану беруть усі виробничі підрозділи, а керівництво здійснює керівник підприємства разом з головним економістом.
Сутність і системи оперативного планування діяльності виробничих підрозділів підприємства.
Основними розділами тактичного планує: - план маркетингу; - виробничий план; - науково-дослідна діяльність і підвищення технічного рівня виробництва; - план щодо праці і заробітної плати; - план щодо інвестицій і капітального будівництва; - план матеріально-технічного забезпечення; - план соціального розвитку колективу; - план з охорони навколишнього середовища; - план щодо собівартості, прибутку і рентабельності; - план зовнішньоекономічної діяльності; - фінансовий план. Етапи розроблення поточного плану такі: 1) аналіз результатів діяльності підприємства; 2) розроблення заходів щодо підвищення ефективності діяльності підприємства та підвищення його конкурентоспроможності; 3) дослідження ринку і формування портфеля замовлень на продукцію підприємства; 4) обгрунтування окремих розділів плану; 5) розгляд проекту плану радою трудового колективу та йогозатвердження; 6) доведення техніко-економічних показників до структурних підрозділів підприємства. Місячні поточні планимістять той самий набір техніко-економічних показників, але з розбивкою за окремими місяцями календарного року. Оперативно-виробниче планування є завершальним етапом в плануванні господарської діяльності підприємства. Основне завдання оперативно-виробничого планування полягає в конкретизації показників тактичного плану з метою організації щоденної планомірної і ритмічної роботи підприємства та його структурних підрозділів, а також контролі за їх діяльністю. Тому оперативно-виробниче планування включає календарно-виробниче планування і диспетчерування. Календарно-виробниче планування передбачає розробку планів-графіків виробництва, відвантаження продукції на зміну, добу, місяць і доведення їх до структурних підрозділів підприємства. Диспетче-рування передбачає оперативний контроль за виконанням поставлених завдань, виявлення відхилень у виробничому процесі, мобілізацію ресурсів на їх усунення, а також запобігання відхиленням.
Оперативно-виробниче планування покликане забезпечити ритмічну роботу підприємства, що особливо важливо для своєчасного виконання договірних зобов'язань. Цим видом планування займаються економісти планово-економічних відділів, відділів збуту, диспетчери цехів, а на великих підприємствах - виробничо-диспетчерський відділ. Окремим видом планування на підприємстві є розроблення планів-програм (або програм), які визначають перспективи і розвиток одного з напрямів діяльності підприємства. Такими програмами можуть бути: програма реструктуризації, програма інноваційного розвитку, програма перекваліфікації кадрів, програма економії матеріальних ресурсів та ін. За змістом планування плани підприємства розробляються залежно від функціонального напряму діяльності підприємства - виробництва, маркетингу, фінансів, інвестиційної діяльності тощо. Щодо кожного з них підприємство формує перспективні і тактичні цілі, розробляє відповідні заходи для їх досягнення.
ВИРОБНИЧА ПРОГРАМА ПІДПРИЄМСТВА (план виробництва і реалізації продукції) - це система адресних завдань з виробництва і доставки продукції споживачам у розгорнутій номенклатурі, асортименті, відповідної якості і у встановлені терміни згідно з договорами поставок.
Виробнича програма підприємства (план виробництва та реалізації продукції) — це система планових завдань з виробництва i доставки продукції споживачам у розгорнутій номенклатурі, асортименті, відповідної якості та у встановлені строки згідно договорів поставок
Номенклатура — це перелік назв окремих видів продукції, а асортимент — це різновид виробів в межах даної номенклатури
Рис. 5.1. Порядок розроблення виробничої програми підприємства
Універсальними показниками в системі оцінки обсягів виробництва та реалізації продукції є вартісні, до яких відносяться: —товарна продукція, — валова продукція, — нормативно-чиста, —реалізована, — валовий оборот. —внутришньозаводський оборот. —чиста, —умовно-чиста
Є ВИЗНАЧАЄ
Micцe виробничої програми у системі планів господарсько-фінансового розвитку підприємства
Проблеми вдосконалення системи планування за умов ринкової системи господарювання.
Бізнес-планування: сутність і призначення. Стадії формування, логіка розробки й поліваріантність структури бізнес-плану.
Типовий зміст і методика розробки окремих розділів бізнес-плану.
|