Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Безспірне списання коштів з рахунків у банках




Слід зазначити, що одним з основних принципів списан­ня коштів з рахунку власника є згода останнього. Але ця агода потрібна при наявності угоди між власником рахунку


і обслуговуючим банком про те, що власник рахунку дає до­ручення про списання коштів, тобто коли розрахунок є за­ключним етапом договірних відносин між двома господа­рюючими суб'єктами. Однак нормативними актами перед­бачено також безспірне стягнення.

Безспірне стягнення коштів стягнення коштів без втручання органів, що розглядають майнові суперечки.

Безспірне стягнення коштів здійснюється через банк шляхом списування з рахунку відповідних організацій за виконавчими документами, які, відповідно до чинного за­конодавства, є підставами для безспірного стягнення кош­тів. Безспірне стягнення коштів здійснюють за розпоря­дженням фінансових органів — щодо податків чи оподат­кованих платежів, не внесених своєчасно до Державного бюджету; за розпорядженням банків — щодо непогашених в строк позичок, нестачі забезпечення позичок та в інших випадках. З громадян безспірне стягнення коштів прово­дять шляхом утримання із заробітної платні тощо. Безспір­не стягнення коштів здійснюється також за платіжними до­кументами, які оплачуються в безакцептному порядку.

Безспірне стягнення коштів з рахунків у банках може здійснюватись у таких випадках:

1) за виконавчими листами, які видав суд;

2)за наказами арбітражних судів та іншими виконавчими
документами, визнаними чинним законодавством України.

До виконавчих документів прирівнюються платіжні ви­моги, які сплачуються у безакцептному, безспірному поряд­ку. Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 р. «Про стягнення не внесених у строк по­датків і неподаткових платежів» у безспірному порядку стя­гуються суми недоїмки:

а) за податками, податковим кредитом та іншими плате­
жами у Державний бюджет України, бюджет Автономної
Республіки Крим, бюджети місцевого самоврядування і
державні цільові фонди з підприємств, установ і організацій
незалежно від форми власності та наслідків фінансово-гос­
подарської діяльності за розпорядженням державних подат­
кових органів за весь час ухилення з сум, які є на поточному
рахунку недоїмника в установі банку і на окремих рахунках
та акредитивах, відкритих за рахунок недоїмника;

б) звернення стягнення на суми, які виділяються підпри-­
ємствам, установам і організаціям у порядку бюджетного фінансування, й на інші суми, які підлягають виплаті недо­їмникові з Державного бюджету України, бюджету Авто­номної Республіки Крим, бюджетів місцевого самовряду­вання та інших місцевих бюджетів.

Порядок видачі розпоряджень про погашення недоїмки за рахунок сум, які виділяються клієнтам банків з бюджетів і позабюджетних фондів, встановлюється Міністерством фі­нансів України.

Суми недоїмки за платежами з державного обов'язкового і державного соціального страхування, що їх належить одер­жати з клієнтів банків, комерційні банки стягують за роз-і юрядженням Української державної страхової комерційної компанії «Оранта», Пенсійного фонду України і Фонду со­ціального страхування України, центральних комітетів проф­спілок працівників агропромислового комплексу та праців­ників рибного господарства.

Згідно із законами України «Про обмеження монополіз­му та недопущення недобросовісної конкуренції у підпри-смницькій діяльності» та «Про Державну контрольно-реві­зійну службу в Україні» установи банків повинні приймати до безспірного стягнення коштів розпорядження Антимо-иопольного комітету та Державної контрольно-ревізійної служби України.

Установи банків зобов'язані відповідно до норм Госпо­дарського процесуального кодексу України приймати до безспірного стягнення коштів розпорядження підприємств щодо доарбітражного врегулювання господарських спорів у тих випадках, коли боржник визнав претензію. Установи банків також зобов'язані приймати розпорядження про без-смірне стягнення коштів у випадках, коли боржник, визна­ючи претензію, просить з різних причин не стягувати з нього визначену суму.

Законодавством визначено, що за необгрунтоване спи­сання в безспірному порядку претензійної суми винна сто­рона сплачує іншій стороні штраф у розмірі 10 відсотків списаної суми.

За наказом арбітражного суду стягнення коштів здійсню­ється через установи банків з поточного рахунку. Невико­нання наказу тягне за собою штраф з винної сторони — юридичної особи або з банку, яким передано наказ про стяг­нення.


Банк повинен списувати кошти з рахунків платників тільки за справжніми документами (оригіналами) або їх дублікатами, а не за копіями.

Кредитні установи не приймають на інкасо документи на списання коштів на користь підприємств будь-якої форми власності, якщо ці документи подані з пропуском строку давності, встановленого Цивільним кодексом України. Без обмеження строком давності банки приймають документи на списання коштів у бюджет на користь державного обов'язкового і державного соціального страхування.

Також підлягають безспірному стягненню (безакцептно-му списанню) суми кредиторської заборгованості за енер­гоносії та погашення кредитів, одержаних на їх оплату, та деякі інші суми у випадках, передбачених чинним законо­давством.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 170; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты