КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
ТЕМА № 1: ПРИНЦИП ПОБУДОЛВИ ВІЙСЬКОВИХ РАДІОСТАНЦІЙ.
ЗАНЯТТЯ №6 АНТЕНИ І РОЗПОВСЮДЖЕННЯ РАДІОХВИЛЬ.
1.Поняття про р/хвилі. Основні фізичні властивості р/хвиль. Особливості будови атмосфери, поверхневі і іоносферні р/хвилі.
Електромагнітні хвилі представляють собою електромагнітне поле, яке поширюється в просторі. До електромагнітних хвиль відносяться р/хвилі, які використовуються для радіозв'язку, інфрачервоні промені, видиме світло, ультрафіолетове проміння, рентгенівські промені і інші. Всі вони відрізняються один від одного частотою коливань (довжиною хвилі) і способи їх отримання. Р/хвилі виникають при проходженні по проводам змінного електричного струму. Р/хвилі займають частотний діапазон від 10 до 100 Гц. Електромагнітне поле являється сукупністю двох взаємозв’язаних змінних полів : електричного і магнітного.
Рис.1. Структура поля електромагнітної хвилі.
На рис.1. зображена структура поля електромагнітної хвилі. Магнітні і електричні поля зображаються у виді силових ліній, які взаємно перпендикулярні. Напруженість електричного поля Е і напруженість магнітного поля Н –векторні величини, які характеризують величину (амплітуду) і направлення напруженості поля в даний момент часу. Z-вектор направлення поширення електромагнітних хвиль (ЕМХ). Направлення векторів Z і E визначають площину поляризації ЕМХ. Якщо вектор Z паралельний до поверхні землі, а вектор Е перпендикулярний, хвиля вертикально поляризована. При паралельному положенні Z і E відносно поверхні землі, хвиля горизонтально поляризована. Теорія Максвелла дозволила встановити швидкість поширення ЕМХ в будь-якому середовищі : C-швидкість поширення світла в вакуумі ; ε-діелектрична проникливість середовища ; μ-магнітна проникливість середовища ; Для повітря ε = μ =1, так що швидкість поширення ЕМХ (р/хвиль) майже рівна швидкості світла у вакуумі. V=C=300000 км/с; ЕМХ характеризуються слідуючими параметрами : λ-довжина хвилі ; Т –період коливань ; Довжина хвилі— шлях, яке пройде ЕМХ за час рівний одному періоду коливань струму в антені. λ =V*T (2) так як частота коливань струму f=1/T, то довжина хвилі : λ =v/f (3). З формули (3) видно, що довжина хвилі і частота коливань оберненопропорційні величині. Чим більше f тим менше і навпаки, чим менше f тим більше λ Для практичних обчислень зручно користуватись формулами (4),(5). λ =300(м)/f(МГц) (4), f(МГц)=300/ λ (м) (5)
|