КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Завдання і види повітряної розвідки погодиЛЕКЦІЯ З навчальної дисципліни
"Авіаційна метеорологія і прогнози погоди"
Т Е М А № 6: Організація і проведення розвідки погоди.
РОЗПОДІЛ ЧАСУ
ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Вступ
Питання підвищення бойової готовності і зміцнення обороноздатності залишаються первинними. Роль і місце авіації у війні відомі. Але не дивлячись на те, що на озброєння поступають сучасні авіаційні ракетні комплекси їх залежність від погоди не зменшується. Забезпечення безпеки польотів залишається одним з головних завдань. У рішенні цієї задачі значна роль належить повітряній розвідці погоди. Від правильної організації і якісного проведення ВРП багато в чому залежить і виконання поставлених завдань, і безпека польотів.
Завдання і види повітряної розвідки погоди
Повітряна розвідка погоди призначена для уточнення інформації про метеорологічну обстановку, отриману за допомогою інструментальних засобів, і визначення можливої її зміни в період польотів (НПП88 ст. 89). Повітряна розвідка погоди є найбільш надійним і оперативним засобом отримання повних і достовірних відомостей про метеорологічні умови польотів Тільки за допомогою повітряної розвідки можна отримати дані про вертикальну структуру хмарності, видимості під хмарами і за хмарами, на посадочному курсі, а також дані про наявність і просторове положення небезпечних явищ погоди (зон обмерзання, бовтанки, грозової діяльності), їх інтенсивності і впливи на політ літака. Основними завданнями повітряної розвідки погоди є: ¨ визначення висоти нижньої і верхньої межі хмар, їх кількості, форми і расслоенности; ¨ визначення видимості на злеті, в хмарах, між хмарами, за хмарами, при заході на посадку; ¨ визначення районів і висот, на яких спостерігаються небезпечні явища погоди (обмерзання, бовтанка, туман, низька хмарність, грозова діяльність, електризація і зрушення вітру); ¨ проведення аеровізуальних орнітологічних спостережень в районі аеродрому і польотів. Повітряна розвідка погоди підрозділяється (мал. 1) : ¨ по техніці виконання (візуально - інструментальна, візуальна); ¨ за часом виконання (попередня, передполітна, доразведка погоди); ¨ по напряму (у районі аеродрому, в районі польотів, по маршруту польотів, у бік зміни, погіршення, поліпшення погоди). При візуальній розвідці екіпаж у польоті веде спостереження за кількістю і формою хмар, видимістю, осіданнями і явищами погоди. Візуально інструментальна розвідка погоди дозволяє отримати повнішу інформацію про метеорологічні умови. При цьому виді розвідки візуальні спостереження виробляються в комплексі з інструментальними вимірами за допомогою бортової апаратури. Інструментальний можна визначити: висоту верхньої і нижньої меж хмар (по барометричному або радіовисотоміру), напрям і швидкість вітру на висоті польоту (за величиною путньої швидкості і кутом зносу), інтенсивність бовтанки літака (по акселерометру), температуру зовнішнього повітря (по термометру), місце розташування і інтенсивність грозових вогнищ (по бортовому радіолокатору), електризацію (по рівню шумів при роботі радіотехнічного устаткування літака), зрушення вітру (по зміні кута зносу і повітряної швидкості). Попередня розвідка погоди організовується в тих випадках, коли необхідно уточнити загальну метеорологічну обстановку в інтересах забезпечення навчань, повітряних парадів, особливо важливих спеціальних перельотів і інших заходів. Передполітна розвідка погоди організовується для визначення фактичних метеорологічних умов і їх можливих змін в період польотів. Доразведка погоди організовується і проводиться в процесі польотів за рішенням командира частини (керівника польотів) для уточнення метеорологічної обстановки в районі аеродрому.
Рис. 1. Видів повітряної розвідки погоди. По напряму розвідка погоди підрозділяється залежно від стану погоди і завдань, які поставлені командиром авіачастини на ці польоти.
|