Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


ОСНОВНІ РЕКВІЗИТИ




Тема № 1

Поняття «реквізит документу» як складова організації створення документів

План

1. Походження терміну «реквізит».

2. Трактування поняття «реквізит» вченими-документознавцями.

3. Види реквізитів, їх особливості і функції.

 

1-ше питання.

Термін «реквізит» латинського походження,

що перекладається як «потреба». У середньовічній Італії

ним означали необхідні й обов'язкові елементи боргових

зобов'язань цінних паперів, в першу чергу векселів.

Широке розповсюдження векселі мали з середини XII до середини XVII ст., і саме Італію називали їх батьківщиною. При цьому необхідність проставлення тих чи інших елементів при формулюванні векселів визначалась вексельним правом, норми якого різнилися в кожній із країн.

Із другої пол. XIX ст. зміст векселя пов'язувався з наявністю на ньому тих чи інших обов'язкових елементів й повинен був відповідати тим суттєвим ознакам, що зазначені в законі. У 1848 р. пруським урядом був прийнятий загальнонімецький вексельний статут, що закріпив правила користування векселями. На початку XX ст. (в 1930 р.) в Женеві була прийнята конвенція, що уніфікувала елементи векселів й основні норми міжнародного вексельного права, які діють й донині.

 

2-ге питання.

У термінологічному словнику слово «реквізит» подається як обов’язковий елемент офіційного документа. Це означає, що реквізити проставляються лише на офіційних документах. У національному стандарті України ДСТУ 2732-2004 «Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять» під реквізитом розуміється інформація, зафіксована на службовому документі для його ідентифікації, організування обігу, надання йому юридичної сили. У примітці до стандарту зазначено, що реквізит - це елемент, що відбиває процес оформлювання службового документа, тобто фіксування його реквізитів, необхідних для надання йому юридичної сили.

Аналізуючи модель документа, яка уже отримала назву формуляр, засновник документознавства професор К. Г. Мітяєв у 60-х рр. XX ст. відзначав, що документ може складатися з 8-10 елементів або ознак, при цьому одні з цих ознак є обов'язковими для надання документу юридичної сили, а інші — «прикрасами», або ж додатковими.

Сам термін «реквізит» проф. К.Г.Мітяєв перейняв з фінансово-бухгалтерської документації, де на його думку, особливо «ретельно це питання розроблено», й ввів його для означення обов'язкових елементів документа. «Відсутність, або невірне значення реквізита роблять документ недійсним», підкреслював автор.

Дещо пізніше, у працях російського вченого А.М.Корольова під реквізитом розумівся логічно невід'ємний елемент будь-якої складної інформаційної сукупності, що підпадає під певні якості відображеного інформацією об'єкта чи процесу. У тексті, що обробляється, реквізити «подаються мов би атоми», з яких компонуються всі інші, більш складні за структурою сукупності документної інформації, зазначав науковець.

Вітчизняний документознавець проф. Н.М. Кушнаренко, відмічаючи правову природу реквізитів, підкреслює, що це «сукупність обов'язкових даних документа, встановлених стандартом або нормативним актом». Основну функцію реквізитів автор бачить у забезпеченні соціальних комунікацій. Стосовно книг, дослідниця стверджує, що основні реквізити знаходяться, як правило, у вихідних даних документа.

Російський науковець Ю.А. Шрейдер запропонував розглядати документ як носій інформації, що містить два її види: інформацію та метаінформацію.

Інформація — це текст, що має форму повідомлення, яке може мати як статичне, динамічне зображення, звукове повідомлення, так і їх комбінацію.

Метаінформація — це інформація про інформацію, яка міститься в системі реквізитів. Саме завдяки цим інформаційним ознакам, що містять метаінформацію документ може бути включений до конкретно-інформаційної системи й виконувати свої певні функції.

Характерною відмінністю між інформацією та метаінформацією є те, що інформація може існувати окремо від метаінформації у формі повідомлення й виконувати певні соціальні функції без включення в конкретну інформаційну систему, наприклад, у вигляді надпису.

Метаінформація може виникнути лише в системі, оскільки її зміст визначається структурою локального документного масиву, його реквізитами, а також особливостями технології фіксування інформації.

Представник структурно-правового підходу, російський дослідник С.І.Семілєтов у структурі документа виділив змістову інформацію і реквізити, зауважуючи, що природа реквізитів обумовлюється цільовим направленням змістової інформації й характером правовідносин. Реквізитами він називає «елементи про події, факти, дії та обставини, з якими пов'язані певні правовідносини або юридичні наслідки».

Спираючись на теоретичні розробки джерелознавців, дослідник виділяє в документі зовнішню та внутрішню форми. При цьому зовнішня міститься у «формі і форматі подання матеріального носія», а внутрішня — «в організації внутрішньої структури подання змістової інформації та реквізитів». На думку науковця, організація внутрішньої структури обумовлюється можливостями людини сприймати інформацію.

Так, наприклад, різні за змістом документи можуть мати один і той самий склад реквізитів та відповідно ознаки метаінформації і, навпаки, документи з подібним змістом тексту можуть мати різні реквізити, склад яких «визначається технологією фіксації, матеріалом носія й особливостями руху документа». Реквізити ж служать відображенням структури документно-інформаційної системи, в межах якої діє документ.

Виокремлення реквізитів із метаінформації й послідовне закріплення за ними певного місця дозволяє створювати формуляр документа в його сучасному розумінні.

Так, формуляр-зразок службового документа, згідно Державного стандарту «Діловодство та архівна справа. Терміни та визначення понять: ДСТУ 2732-2004», це модель його побудови, що встановлює сферу застосування, формат, розміри берегів, вимоги до побудови конструкційної сітки та реквізити.

3-тє питання.

Реквізити документа - сукупність обов’язкових елементів, даних про документ, встановлених стандартом чи положенням; ідентифікація об’єкту в соціальній комунікації.

Реквізити - основи -- числові дані (вага, кількість, вартість, номер, рік).

Реквізити - ознаки -- нечислові дані (колір, марка, прізвище автора, назва).

ОСНОВНІ РЕКВІЗИТИ

Назва Характеристика
1. Автор видання Творець документа (окрема особа чи колектив). Автори вказуються на титульному аркуші чи його звороті. Якщо авторів більше 3-х, документ видається під назвою, а у передмові чи на звороті титульного аркуша вказується розподіл обов’язків між авторами, назви установ та організацій, які вони представляють. Імена осіб, що брали участь у створенні видання, вказують у сувору визначеному листі. Прізвище та ініціали наукового редактора вказуються на титульному аркуші чи на його звороті. Імена інших редакторів розміщуються на звороті титульного аркуша чи в кінці книги.
2. Заголовок (назва видання) Словесне позначення документа, що виступає у якості пошукового образу документу; має бути коротким, точно передавати зміст документа чи його ідею, правильно орієнтувати споживачів. Заголовок вказують у тому вигляді, в якому він затверджений автором, видавництвом чи організацією, що дає дозвіл на видання. Випуск видань без заголовка недопустимий. Заголовок для всіх томів, випусків, номерів видання має бути оформлений одно типово і вирізнятися від решти даних на титульному аркуші.
3. Надзаголовкові дані Дані, що розміщуються над заголовком видання: найменування організації, від імені якої випускається видання, заголовок серії (підсерії). Можна переносити їх на контртитул й авантитул.
4. Підзаголовкові дані Дані, розміщені під заголовком видання. Містять дані, що характеризують тематику, читацьку адресу (для дітей, учнів, студентів) і цільове призначення видання (підручник, бюлетень), порядковий номер перевидання, нумерацію томів, випусків, частин книг.
5. нумерація  
6. Шифр зберігання видання  
7. Вихідні дані Місце випуску видання, назва видавництва, рік випуску видання. Наведені в установленому стандартному порядку.
8. Індекс УДК (універсальна десяткова класифікація) Чи ББК (бібліотечно-бібліографічна класифікація; авторський знак розташовують перед анотацією чи рефератом.
9. реферат Скорочений виклад змісту документа. Містить короткий, але логічний виклад змісту документа. Анотацію замінюють рефератом і навпаки. Розміщують реферат на звороті титульного аркуша чи 2-й сторінці обкладинки.
10. анотація Коротка характеристика документа з точки зору змісту, призначення, форми та інших особливостей. Анотацію розміщують на звороті титульного аркуша чи на 2-й сторінці обкладинки.
11. Комплексний книготорговий індекс-шифр Наводиться на виданнях з позначеною ціною.
12. Знак охорони авторського права Розміщують у нижньому правому куті звороту титульного аркуша, за його відсутності - у нижній частині 1-ї сторінки з текстом
13. Міжнародні стандартні номери Буквенно-цифровий код реєстраційного характеру, призначений для кодування книг і серіальних видань з метою їх ідентифікації. Присвоюється міжнародним і національним агентством за єдиною методикою. Ставиться у нижньому лівому куті звороту титульного аркуша.
14. Випускні дані Дата здачі оригіналу до набору, дата підписання видання до друку, формат паперу, вид і номер паперу, гарнітура шрифту основного тексту, спосіб друку,об’єм видання в умовних друкованих аркушах, наведених до формату паперового аркуша 60-90 мм, тираж, номер замовлення поліграфічного підприємства, ціна, назва і поштова адреса видавництва, назва поліграфічного підприємства і його поштова адреса.

 

Реквізити книжкових видань: автор видання, заголовок, надзаголовкові дані, підзаголовкові дані, нумерація, вихідні дані, шифр збереження документів, індекс УДК, реферат, анотація, комплексний книготорговий індекс-шифр, знак охорони авторського права, міжнародні стандартні номери, випускні дані, авторський знак, дані про перевидання.

Реквізити нотних видань: автор видання, заголовок, над заголовкові дані, підзаголовкові дані, нумерація, вихідні дані, шифр збереження видання, реферат, анотація, книготорговий індекс-шифр, знак авторського права, випускні дані.

Реквізити періодичних (крім газети) і продовжуваних видань: основні реквізити + приватний заголовок випуску, дані про редакторів, редколектив, художників, коректорів.

 

Реквізити газети: заголовок, підзаголовкові дані, нумерація, дата виходу номера, дані про редакторів (редколектив), випускні дані.

Реквізити аркушевих текстових і зображувальних видань (крім листівок): дані про авторів, художників, фотографів, заголовок видання (витвір мистецтва), підзаголовкові дані, вихідні дані, випускні дані, знак охорони антського права (копірайт).

Реквізити листівок: імена художників чи фотографів, вихідні дані, номер замовлення поліграфічного підприємства, знак охорони авторського права.

Реквізити аудіовізуальних документів: дані про авторів, заголовок, дані, що відносяться до заголовка (дані про відповідальність, повтореність випуску), місце видавництва, рік випуску, кількісна характеристика, міжнародний стандартний номер, фірмовий чи виробничий номер, ціна, тираж, примітки.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 182; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты