КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Класифікація органічних реакцій за типом взаємодіючих реагентів.Всі реакції, що відбуваються за вільнорадикальним або іонним (нуклеофільним і електрофільним) механізмами можна навести наступними загальними схемами:
Взаємодіючі речовини поділяють на субстрати та реагенти. Такий розподіл є досить умовний, але субстратом, як правило, виступає молекула, яка постачає атом карбону для утворення нового зв’язку. В залежності від природи реагента (атакуючої частинки) всі реакції поділяються на нуклеофільні, електрофільні та радикальні. Нуклеофільні (І) – це реакції, в яких реагентом виступає нулкеофіл (В–), що має негативний заряд та хоча б одну неподілену електронну пару. Ця пара електронів утворює ковалентний зв’язок з атомом, з яким вона вступає в реакцію. Умовно всі нуклеофіли можна розділити на три групи: – аніони: та інші; – сполуки з вільними парами електронів: та інші; – ненасичені сполуки з p-електронами: алкени, алкіни, дієни, арени. Нуклеофльні реакції позначаються символом N. Електрофільні реакції (ІІ) – це реакції, в яких реагентом виступає електрофіл (Е+), що має позитивний заряд і вакантну (вільну) орбіталь або високу спорідненість до електрона. Ця вільна орбіталь бере участь в утворенні ковалентного хімічного зв’язку з атомом, з яким вона вступає в реакцію. Всі електрофільні реагенти умовно можна розділити на три групи: – катіони: та інші; – сполуки з вільними вакантними орбіталями: – кислоти Люїса, та інші; – сполуки з полярними зв’язками, в яких на атомі карбону існують ефективні позитивні заряди: нітрили R–CºN, карбонільні сполуки RCX=O та інші. Електрофільні реакції позначаються символом Е. Радикальні реакції (ІІІ) – це реакції, в яких реагентом виступає радикал (R¢), що не має заряду, але має неспарений електрон на атомній орбіталі. Цей неспарений електрон утворює ковалентний зв’язок з атомом, з яким він вступає в реакцію. Найбільш поширені радикали можна навести наступним рядом: (радикали наведено в послідовності зменшення їх стійкості). Радикальні реакції позначаються символом R.
|