Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Теорії вартості, капіталу і доходів




Одна з визначальних складових теоретичної системи А. Сміта — теорія вартості та ціни,яка яскраво відобразила супереч­ливість економічних досліджень ученого. Вихідним у теоретичній побудові дослідника було розмежування двох природних власти­востей товару:

"цінності у споживанні" (споживчої вартості);

"цінності в обміні" (мінової вартості).

"Слово вартість, — писав А. Сміт, — має два різні значення: інколи воно означає корисність якогось предмета, а інколи — можливість придбання інших предметів, що її дає володіння да­ним предметом"[25].

Наголошуючи на тому, що ці види цінності не збігаються, А. Сміт показав різницю між ними на прикладі, відомому як пара­докс А. Сміта(парадокс води та діамантів). "Предмети, що ма­ють дуже велику споживчу вартість, — зазначав вчений, — ча­сто мають зовсім невелику мінову вартість або навіть зовсім її не мають; навпаки, предмети, що мають дуже велику мінову вартість, часто мають зовсім невелику споживчу або зовсім її не мають. Немає нічого кориснішого за воду, але на неї майже нічого не можна купити, в обмін на неї майже нічого не можна отримати. Навпаки, діамант майже не має жодної споживчої вартості, але часто в обмін на нього можна отримати дуже велику кількість інших товарів"[26].

Таким чином, визначаючи споживчу вартість як здатність товарів задовольнити не окрему, а загальну потребу споживача, Сміт робив висновок, що споживча вартість не може визначати мінові пропорції та кількісні співвідношення обміну товарів.

Відтак він зосередив свою увагу на дослідженні мінової вар­тості з метою виявлення її кількісної міри, її прояву в мінових пропорціях та цінах. Необхідно зазначити, що у праці А. Сміта можна знайти суперечливі підходи до визначення мінової або природної вартості (рис. 4.3).

 

Рис. 4.3. Концепції вартості А. Сміта

1-й підхід заснований на трудовій теорії вартості, згідно з якою єдиним джерелом та вимірником вартості товару є витрати праці на його виробництво, які в середньому необхідні суспільству за певного рівня розвитку продуктивних сил. "...Одна лише праця, вартість якої ніколи не змінюється, є єдиним і дійсним мірилом, за допомогою якого за всіх часів і в усіх місцях можна було розці­нювати й порівнювати вартість усіх товарів"[27], — писав дослідник.

На відміну від меркантилістів та фізіократів, які шукали дже­рела багатства у специфічних видах занять, А. Сміт підкреслю­вав рівнозначність усіх видів продуктивної праці з погляду створення вартості.Не обмежуючись галузевим визначенням продуктивної праці, учений здійснив спробу розмежувати про­дуктивну та непродуктивну працю за умов підприємницької рин­кової економіки, пов'язавши її з використанням капіталу та отри­манням прибутку (табл. 4.4).

Таблиця 4.4. Концепція продуктивної та непродуктивної праці А. Сміта

Продуктивна праця Непродуктивна праця
"Виробляє певну вартість", "зазвичай збільшує вартість матеріалів, що ...пере­робляє"   "Не виробляє жодної вартості", "нічого не додає до вартості"
"...закріплюється й реалізується у якомусь окремому предметі або товарі, який можна продати і який існує принаймні впродовж деякого часу по закінченні роботи" "...не закріплюється й не реалізується в жодному предметі або товарі, який існує впродовж тривалого часу і який можна продати, який існував би й надалі по при­пиненні праці і за який можна було б отримати потім рівну кількість праці"
Обмінюється на капітал і створює прибуток Обмінюється на дохід, не створює прибутку
Праця ремісників, робітників мануфакту­ри, фермерів, найманих робітників у про­мисловості, сільському господарстві тощо Праця домашніх слуг, чиновників, вій­ськових, священиків, юристів, лікарів, письменників, артистів, музикантів й ін.

Згідно з 2-м підходом, "вартість будь-якого товару для особи, що володіє ним і має намір... обміняти на інші предмети, дорів­нює кількості праці, яку вона може купити на неї або отримати у своє розпорядження"[28].

Вчений виходив з того, що визначення вартості працею, що витрачається, і працею, що купується не є суперечливим за умов простого товарного виробництва. "У суспільстві первісному й малорозвиненому, що передувало нагромадженню капіталів і пе­реведенню землі у приватну власність, — писав дослідник, — співвідношення між кількістю праці, необхідною для придбання різних предметів, було, напевне, єдиною підставою для обміну. Так, наприклад, якщо мисливському народові, аби вбити бобра, зазвичай, доводиться витрачати вдвічі більше праці, ніж для того, аби вбити оленя; одного бобра, зрозуміло, обмінюватимуть на двох оленів, або він матиме вартість двох оленів[29].

Однак перехід до розвиненого ринкового господарства пору­шує, на думку вченого, тотожність між кількістю праці, що ви­трачається, та кількістю праці, що купується, оскільки "робіт­никові не завжди належить увесь продукт його праці. У більшості випадків він мусить ділити його з власником капіталу, який його наймає. У такому разі кількість праці, зазвичай потрібної для придбання або виробництва якогось товару, не є єдиною умовою для визначення кількості праці, що її можна купити або отрима­ти в обмін за нього. Очевидно, що додаткова кількість припадає на частку прибутку з капіталу, який авансований на заробітну платню і надав сировину робітникові"[30].

3-й підхід до аналізу мінової вартості заснований на визна­ченні останньої доходами. За умов капіталістичного суспільства, як стверджував учений, "Заробітна плата, прибуток і рента є трьо­ма первісними джерелами будь-якого доходу, однаково як і будь-якої мінової вартості"[31].

У зв'язку з цим А. Сміт писав про те, що "...у ціні хліба одна її частка йде на оплату ренти землевласника, друга — на заробіт­ну платню або утримання робітників і робочої худоби, зайнятих у його виробництві, і третя частка є прибутком фермера"[32]. Таку ціну вчений вважав природною ціною— своєрідним центром, навколо якого "постійно обертаються ціни на всі товари".

Водночас А. Сміт аналізував ринкову ціну— фактичну ціну, за яку зазвичай продають товар, зазначаючи, що "Ринкова ціна кожного окремого товару визначається відношенням між кількістю його, фактично доставленою на ринок, і попитом на нього з боку тих, хто готовий сплатити його природну ціну або повну вартість ренти, заробітної плати та прибутку, що їх належить сплатити для того, аби товари доставляли на ринок"4. На думку вченого, ринко­ва ціна формується в результаті вільної конкуренції, тому вона є найнижчою із прийнятних, в той час як монопольна ціна є найви­щою серед цін, які можна справити з покупців.

Визначивши природну ціну як своєрідний центр, навколо якого відбувається коливання ринкових цін, А. Сміт започатку­вав дослідження факторів, які впливають на відхилення ціни від вартості. Виходячи з існування природної (середньої) вели­чини заробітної плати, земельної ренти та прибутку на капітал, він показав, що нарощування пропозиції товарів понад платоспро­можний попит неминуче знижує ринкову ціну нижче природної, що зменшує кожен компонент ціни. Результатом цього є скоро­чення залучених до виробництва певного товару праці, землі та капіталу, що зменшує пропозицію товару. Зниження пропозиції піднімає ринкову ціну та доходи до природного рівня і так далі. Відтак за умов вільної конкуренції (природного порядку) середня ринкова ціна збігається з природною ціною, яку визначають при­родні норми прибутку, заробітної плати і ренти, тому товар про­дається "саме за те, що він коштує". Водночас учений зазначав, що всілякі зовнішні втручання у природний хід речей (привілеї, моно­полії., регламенти) порушують ринкові регулятори, перешкоджаю­чи ефективному розподілу ресурсів та економічному зростанню.

Учення А. Сміта про капіталсуперечливе як і інші економічні концепції видатного англійського дослідника. Визначаючи капі­тал як частину запасів, від яких певна особа очікує отримати прибуток, А. Сміт, на відміну від фізіократів, трактував як продуктивний увесь суспільний капітал.Водночас він уважав, що капітал не існував за умов раннього примітивного суспільства і з'явився у результаті первісного нагромадження, яке вчений пов'язував виключно з працелюбністю та бережливістю окремих індивідів. При цьому він підкреслював, що капітал як нагромаджен­ня минулої праці, за допомогою яких жива праця створює нові блага, відіграє лише допоміжну роль.

Аналіз капіталу як запасів, необхідних для продовження ви­робництва, дав ученому підставу викласти своє розуміння його структури (табл. 4.5). Вперше застосувавши терміни основний капітал та оборотний капітал,А. Сміт здійснив поділ капіталу на ці складові незалежно від сфери його галузевого використання. "Весь капітал будь-якого підприємця неодмінно поділяється на ка­пітал основний і капітал оборотний"1, — стверджував дослідник.

Таблиця 4.5. Відмінності між основним та оборотним капіталом за А. Смітом

Основний капітал Оборотний капітал
"Характеризується тим, що приносить дохід або прибуток, не надходячи в обіг або не міняючи власника" "Характеризується тим, що приносить при­буток тільки в процесі обігу або міняючи гос­подарів"
Складається: – із "будь-якого роду корисних машин і знарядь праці, що полегшують і змен­шують працю"; – з усіх "дохідних будівель", таких як "приміщення під крамниці, склади, май­стерні, будинки на фермі з усіма потрібними будівлями: стайнями, комо­рами таін."; – "поліпшень землі — усього того, що з ви­годою витрачене на розчищення, осушен­ня, огородження, удобрювання і приве­дення її достану, найпридатнішого для обробітку та окультурення"; – "набутих і корисних здібностей усіх меш­канців або членів суспільства" Складається: – із "грошей, за посередництва яких оберта­ються й розподіляються серед споживачів інші три частини обігового капіталу"; - "запасів продовольства, якими володіють м'ясник, скотопромисловець, фермер, хлі-боторговець, пивовар та ін. і від продажу яких вони розраховують отримати прибу­ток"; - "матеріалів, цілком сирих або більш-менш оброблених, що призначені для ви­готовлення одягу, предметів обстановки, будинків, але ще остаточно не використані в ділі..."; – "виробів, що вже виготовлені й закінчені, але ще перебувають у руках торговця або фабриканта і не продані чи не розподілені серед відповідних споживачів"

 

 

А. Сміт зазначав, що поповнення оборотного капіталу відбу­вається за рахунок таких джерел, як продукт землі, копальні, риболовство. Водночас він писав про те, що будь-який основний капітал первісно виникає і постійно поповнюється за рахунок оборотного і лише за допомогою та участю останнього приносить прибуток. Заслугою вченого стало розуміння того, що співвід­ношення між: складовими капіталу є неоднаковим у різних га­лузях виробництва. Крім того, він зрозумів значення капіта­лізованої цінності "набутих і корисних здібностей усіх жи­телів або членів суспільства" (людського капіталу в сучасно­му трактуванні), вказуючи на те, що "Більшу вправність і вміння робітника можна розглядати так само, як і машини та знаряддя виробництва, що скорочують або полегшують працю і, хоча й потребують певних витрат, але відшкодовують ці витрати разом із прибутком"[33].

Трактуючи капітал як головну рушійну силу економічного прогресу, А. Сміт стверджував, що будь-яке збільшення або змен­шення капіталу природним чином сприяє зростанню або скоро­ченню мінової вартості річного продукту землі та праці країни, реального багатства та доходу населення.

Позаяк зростання національного багатства неможливе без на­громадження капіталу, А. Сміт вважав бережливість важливим фактором суспільного прогресу."Ощадливість, а не працьо­витість є безпосередньою причиною зростання капіталу, — ствер­джував учений. — Щоправда працьовитість створює те, що нако­пичують заощадження. Але хоч би що створювало працьовитість, капітал усе ж ніколи не міг би зростати, якби ощадливість не заощаджувала й не накопичувала"[34]. Відтак підприємців, які ви­користовують отриманий прибуток для розвитку і вдосконален­ня виробництва, Сміт відносив до продуктивного класу, який ви­конує важливу соціальну функцію — функцію нагромадження.

Аналізуючи перспективи нагромадження капіталу та еконо­мічного зростання, учений виходив з того, що розширене відтво­рення може здійснюватись безмежно і супроводжуватись про­порційним зростанням особистого споживання.Зазначаючи, що "Щедра оплата праці є як неминучим наслідком, так і при­родним симптомом зростання національного багатства"[35], А. Сміт виходив з того, що нагромадження капіталу збільшує попит на робочу силу спричиняючи зростання ціни праці.Однак підвищення останньої, на думку вченого, не перешкоджає наро­щуванню капіталів, оскільки зростає продуктивність праці робіт­ників. Завдяки цьому затрати меншої кількості праці сприяють виробництву більшої кількості продукції, що в свою чергу збіль­шує вартість річного продукту, забезпечуючи подальше зростан­ня реального багатства населення.

Аналіз тенденції норми прибутку до зниження у А. Сміта пронизаний оптимізмом та вірою у гармонію інтересів усіх класів суспільства.У зв'язку з цим учений зазначав, що з про­гресом суспільства неминучим є зменшення прибутку на одиницю вкладеного капіталу, оскільки зростання обсягів накопичення ка­піталу утруднює пошук сфер його прибуткового застосування, призводячи до зростання конкуренції внаслідок того, що капітали багатьох підприємців спрямовуються в одну і ту саму галузь.

Водночас, на думку дослідника, "Великий капітал, хоча й при­носить невеликий прибуток, зазвичай зростає швидше, ніж не­значний капітал, що дає більший прибуток"[36], тому падіння нор­ми прибутку є закономірним наслідком прогресивного розвитку ринкової економіки.

А. Сміт визнавав, що вартість окремого товару включає як скла­дову вартість спожитих засобів виробництва. Водночас він ствер­джував, що "хоча в ціну хліба має входити оплата ціни та утриман­ня коня, у цілому вона все-таки зводиться — безпосередньо чи в кінцевому підсумку — до тих самих трьох складових: до ренти, заробітної плати та прибутку"[37]. Таким чином, вчений не визна­вав затрат капіталу четвертою складовою ціни, виходячи з того, що матеріальні витрати (перенесена вартість) не що інше, як доходи, отримані на попередніх стадіях виробництва.

Продовжуючи свої економічні міркування, А. Сміт писав: "Оскільки ціна, або мінова вартість, будь-якого товару, узятого окремо, зводиться до тієї чи іншої або до всіх трьох зазначених складових частин, то до таких самих трьох складових частин має зводитись ціна, або мінова вартість, усіх товарів, що становлять загальний річний продукт праці кожної країни, узятих разом"[38].

Ігнорування постійного капіталу як складової вартості сукупного суспільного продукту отримало у марксистській літературі назву догми А. Сміта.

При цьому К. Маркс показав, що остання має сенс за умов дослідження процесу формування вартості продукту протягом досить тривалого періоду або ж абстрагування від фактора часу.

Водночас, на думку багатьох дослідників, у самого А. Сміта втрата основного капіталу у вартості "річного продукту праці" ще не стала догмою. Свідченням цього є виокремлення ученим валового та чистого доходу нації.Різницю між ними якраз і стано­вили витрати на відшкодування основного і оборотного капіталу. "Валовий дохід усіх мешканців великої країни, — зазначав дослід­ник, — складається з усього річного продукту їхньої землі та праці; їхній чистий дохід становить те, що залишається в їхньому розпо­рядженні за винятком витрат на відновлення, по-перше, їхнього основного, а по-друге, їхнього обігового капіталу..."[39].

До складу чистого річного продукту нації вчений включав суму усієї заробітної плати, прибутку та ренти, вважаючи до­ходи найманих робітників, підприємців та землевласників пер­винними. Доходи всіх інших верств населення А. Сміт вважав вторинними, заснованими на перерозподілі первинних доходів.

"Увесь річний продукт землі та праці кожної країни, — писав учений, — або, що те саме, вся ціна цьогорічного продукту, при­родно, розпадається ...на три частини — ренту із землі, заробітну платню за працю та прибуток на капітал — і становить дохід трьох різних класів народу: тих, хто живе на ренту; тих, хто живе на заробітну платню; і тих, хто живе на прибуток від капіталу. Це — три головні, основні та первісні класи в кожному цивілізованому суспільстві, із доходу яких береться врешті-решт дохід будь-яко­го іншого класу"[40].

У зв'язку з цим А. Сміт виклав своє розуміння природи та ди­наміки первинних доходів суспільства. Вихідною у його теоре­тичній побудові була думка про те, що "Будь-яка людина, що отри­мує свій дохід із джерела, яке належить особисто їй, має отриму­вати його або від своєї праці, або від свого капіталу, або від своєї землі. Дохід, одержуваний від праці, зветься заробітною платою; дохід, одержуваний з капіталу особою, яка особисто вкладає його в діло, зветься прибутком; дохід, одержуваний з нього особою, яка не вкладає його в діло, або позичає іншому, зветься процен­том, або грошовим зростанням... Дохід, що цілком одержується з землі, називається рентою і дістається землевласникові"[41].

Теорія розподілу доходів А. Сміта є такою ж неоднозначною, як і його теорія вартості:

виходячи з трудової теорії вартості,вчений вважав, що весь продукт праці повинен належати безпосередньому ви­робнику, що і було характерним для нерозвиненого ринко­вого суспільства, в якому власник і виробник поєднувались в одній особі. За умов розвиненого ринкового господарства частина створеної робітниками вартості перерозподіляється на користь землевласників (рента) та підприємців (прибуток), виступаючи, по суті, привласненням їх неоплаченої праці;

виходячи із концепції вартості як суми доходів,вчений стверджував, що капітал і земля як фактори виробництва є повноправними чинниками вартості і претендують на відпо­відну долю у вартості продукту. У такому випадку прибуток і рента не можуть бути вирахуванням із вартості створеного продукту.

Саме тому трактуючи заробітну плату як винагороду за працю,
А. Сміт відрізняв її від доходу простого товаровиробника, зазначаю­
чи, що наймані робітники отримують не повний продукт своєї
праці, а лише частину вартості, яку їх праця додає до вартості
сирого матеріалу. Інша частина вартості становить прибуток власників капіталу. "Вартість, що її робітники додають до вартості матеріалів, — писав вчений, — сама розпадається в цьому разі на дві частини, одна з яких іде на сплату їхньої заробітної платні, а друга — на сплату прибутку їхнього підприємця на весь капітал, що його він авансував у вигляді матеріалів та заробітної платні"[42].

Аналізуючи фактори, які визначають рівень заробітної плати,

А. Сміт підкреслював малопридатність теорії прожиткового мінімуму,аргументуючи це тим, що останній є найнижчою нормою, сумісною з простою людяністю. Вчений відстоював необхідність підвищення заробітної плати як доходу переважної більшості членів суспільства,наголошуючи, що "те, що веде до поліпшення умов існування більшості, але ніяк не можна визнати шкідливим для цілого. Жодне суспільство, поза сумнівом, не може процвітати і бути щасливим, якщо значна частина його членів бідна й нещасна. До того ж проста справедливість вимагає, аби люди, які годують, одягають і будують житло для цілого народу, одержували таку частку продуктів своєї власної праці, щоб самі могли мати пристойну їжу, одяг і житло"[43].

Пов'язуючи зростання заробітної плати з економічним прогресом нації, А. Сміт закликав підприємців не боятись подібної тенденції, наголошуючи на тому, що коливання заробітної плати і підпорядковується стихійному ринковому механізму, здатному утримувати природну заробітну плату на нормальному рівні. Обґрунтовуючи цю тезу, вчений описав механізм коливання заробітної плати під впливом попиту та пропозиції на ринку праці.

Його науковою заслугою стало розмежування номінальної і реальної заробітної плати та аналіз чинників диференціації останньої.

Виходячи із трудової теорії вартості, А. Сміт визначав прибу­ток як вирахування із продукту праці,пов'язуючи виникнен­ня цього виду доходу із появою капіталу та найманої праці. Вод­ночас він трактував прибуток як дохід на капітал, зазначаю­чи, що у підприємця не було б спонукального мотиву замовити працю робітника, якби він не сподівався за рахунок продажу виготовленої ним речі отримати щось окрім повернення свого капіталу, і він не мав би зацікавленості в авансуванні більшого капіталу, якби його прибуток не був пропорційним величині ка­піталу, який застосовується.

Позичковий процентвчений визначав як винагороду, що її позичальник сплачує позичкодавцеві за той прибуток, який він має можливість отримати за допомогою цих грошей. Аналізуючи прибуток як первинний дохід з капіталу, А. Сміт звертав увагу на те, що "Позичковий відсоток завжди є доходом похідним, який, коли його не виплачують із прибутку, отриманого від застосуван­ня цих грошей, має бути сплачений з якого-небудь іншого джере­ла доходу"[44].

Учення А. Сміта про ренту є суперечливим. У його праці можна знайти різні підходи до вирішення питання про сутність та джерела цього виду доходу(рис.4.3). А. Сміт відрізняв земельну ренту від орендної плати,зазна­чаючи, що остання пов'язана з витратами капіталу, які зазвичай здійснює орендар. Водночас вчений звертав увагу на те, що землевласник при відновленні орендного договору, як правило, вимагає збільшення ренти, ніби то всі ці

 
 

 

 


Рис. 4.3. Трактування А. Смітом земельної ренти

покращання були здійс­нені за його рахунок.

Зазначаючи, що рента входить до складу ціни продукту іншим чином, ніж заробітна платня та прибуток, учений писав про те, що "Висока або низька заробітна платня та прибуток на капітал є причиною високої або низької ціни продукту; більший чи мен­ший розмір ренти є результатом останньої"[45].

Хоча А. Сміт не оперував поняттям диференційної ренти,у його творі можна знайти положення про залежність доходу зем­левласника від капіталовкладень у земельну ділянку, а також від родючості та місцерозташування останньої.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-13; просмотров: 135; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты