КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
ЕнтактинДерматансульфат a. мол. маса близько 30 кДа, b. до складу димеру входить N-ацетілглюкозамін–4–сульфат та L-ідуронова кислота, c. широкопоширений.
Гепарансульфат a. димери містять N-ацетілглюкозамін та/або D-глюкуронову кислоту, рідше – ідуронову кислоту, b. виявляється на поверхні багатьох клітин, у фібробластах шкіри, входить до складу базальних мембран.
Гепарин (гепаринсульфат) a. виявляється у мастоцитах, b. антикоагулянт, що зв’язується з антитромбіном ІІІ,
Кератинсульфат a. містить N-ацетілглюкозамін–6–сульфат та галактозу, b. може містити галактозамін, c. ступінь сульфатування сильно варіює, d. не містить уронової кислоти, e. виявляється у рогівці, пухкій сполучній тканині. Таблиця 2.1.
Склад та розподіл глікозаміногліканів у сполучній тканині
3. Протеоглікани
Протеоглікан – · білкова волокнистоподібна матриця з ковалентно приєднаними глікозаміногліканами, · всі глікозаміноглікани зв’язані з протеоглікановою білковою серцевиною ковалентно, · гіалуронова кислота зв’язується з протеогіканами нековалентно з формуванням великих комплексів (наприклад, протеоглікани хряща).
Серцевинний білок – секреторний білок з сигнальним пептидом, що направляє його проходження через мембрану ендоплазматичного ретикулума. На відміну від N-зв’язаних глікопротеїнів, у яких серцевинний вуглевод додається одночасно з переносом білку через мембрану, ланцюги глікозаміногліканів приєднуються пізніше, коли білок потрапляє до апарату Гольджі. У всіх протеогліканах першими до залишків серину додаються чотири серцевинних сахари :
ксилоза – галактоза – галактоза – глюкуронова кислота. Так як серин зв’язується через кисень, то такі вуглеводи називають О-зв’язаними. Після приєднання тетрасахаридного ядра специфічні глікозилтрансферази додають один за одним вуглеводні залишки. Цей процес відбувається, ймовірно, у цистернах комплексу Гольджі і транс-сітці Гольджі. До 95% речовини протеогліканів складають бічні вуглеводні ланцюги – в основному нерозгалужені ланцюги глікозаміногліканів. Серцевинний білок також може бути глікопротеїном і мати N-зв’язані вуглеводи. Протеоглікани дуже різноманітні за розміром та складом, бо можливим є різні сполучення дисахаридних одиниць, що повторюються, та різних серцевинних білків.
Рис. 3.1. Схема приєднання глікозаміногліканового ланцюгу з серином серцевинного білку в молекулі протеоглікану. До серину [який часто знаходиться всередині послідовності Asp (або Glu)-Asp-(або Glu)-X-Ser-Gly-X-Giy, де X –будь-яка амінокислота] приєднується специфічний “лінкерний трисахарид”. Остання частина ланцюгу побудована в основному з дисахаридних одиниць.
Рис.3.2. А. Електронна мікрофотографія агрегату протеогліканів з ембріонального хряща корови. Б. Схема будови протеогліканового агрегату, показаного на фото А. Він складається з сотні протеогліканових мономері, нековалентно приєднаних до одної молекули гіалуронової кислоти за допомогою двох зв’язувальних білків, які одночасно з’єднані як з серцевинним білком протеоглікану, так і з ланцюгом гіалуронової кислоти, та стабілізують таким чином агрегат. Функції протеогліканів: 1. Утворюють позаклітинні гелі з різним розміром пор та різною щільністю зарядів, такі гелі можуть регулювати надходження невеликих молекул через позаклітинний матрикс. 2. Приймають участь у міжклітинній сигналізації, зв’язуючись з факторами росту (наприклад, з фактором росту фібробластів) і змінюючи їх активність. 3. Зв’язують інші секреторні білки: деякі секреторні протеази і інгібітори взаємодіють з протеогліканами, що регулюють ферментативну активність у місці секреції. Це має місце при запальних реакціях, репарації поверхні поранення, метастазування пухлин.
Протеоглікани виявлені не лише у позаклітинному матриксі, але й у плазмолемі, де вони виконують роль рецепторних молекул. Прикладом таких молекул є синдекани, які мають трансмембранний домен та функціонують як рецептори фібронектину та колагену. Цитоплазматичні домени цих протеогліканів можуть взаємодіяти з корковим актиновим цитоскелетом (з кадгерином та інтегринами), що забезпечує зв’язок цитоскелету з позаклітинним матриксом.
4. Глікопротеїни Глікопротеїни 1. складаються з поліпептидних ланцюгів, з’єднаних розгалуженими полісахаридами, 2. розрізняють : a. глікопротеїни, що формують фібрилярні структури (фібронектин, фібрилін, еластин), b. неволокнисті глікопротеїни (ламінін, ентактин, тенасцин). 4.1. Фібронектин Фібронектин: 1. один з найпоширеніших нерозчинних глікопротеїнів позаклітинного матриксу, 2. присутній у рідинних середовищах організму, базальній мембрані, навкруги колагенових волокон та клітин, 3. секретується у вигляді димеру, 4. молекулярна маса мономеру 220 000 – 250 000, 5. мономери пов’язані двома дисульфідними зв’язками, розташованими поблизу С-кінця (рис 4.1.1.),
Рис.4.1.1. Фібронектин та ламінін. 6. інтегральний білок, 7. містить домени зв’язування інших компонентів позаклітинного матриксу: колагену, гепарину А та В, хондроітинсульфату, · такі стрижневі домени розділені гнучкими ділянками, · домени складаються з серії амінокислот, що повторюються, вони кодуються окремими екзонами, · найбільш вивченим доменом фібронектину є трипептидна послідовність RGD, яка розпізнається спеціальними поверхневими рецепторами клітини; інтегринами, що зв’язуються з фібронектином. Такий же домен RGD є і у колагену, і у ламініну. · всередині клітини інтегрин взаємодіє з актиновими мікрофіламентами примембранного цитоскелету , а з зовні з’єднується з фібронектином. Останній утвор.є зв’язки з колагеном та глікозаміногліканом (гепарансульфатом) Так встановлюється структурна неперервність. 8. кодується одним геном, який містить більше ніж 50 000 нуклеотидних пар і 50 екзонів, 9. при альтернативному сплайсингу утвоюється приблизно 20 різних ізомерів фібронектину, які вироблюються клітинами в залежності від стадії розвитку і типу тканин, 10. у позаклітинному середовищі фібронектин збирається у нерозчинні філаменти, у яких його димери зшиті дисульфідними зв’язками, 11. зборка відбувається на поверхні клітин і регулюється, ймовірно, специфічними факторами зборки, які виділяються клітиною, 12. функції фібонектину: · забезпечення адгезії між клітинами і позаклітинним матриксом за допомогою зв’язування з інтегриновими рецепторами, · контроль архітектури поверхні клітин, · сприяння міграції клітин (рівень фібонектину у трансформованих клітинах є зниженим, що і сприяє зниженню зв’язування клітин з позаклітинним середовищем та підвищенню їх рухливості, а значить і збільшує ймовірність метастазування).
4.2. Фібрилін
Фібрилін · формує мікрофіламменти, диаметром 8-12 мкм, · посилює зв’язок між позаклітинними елементами (наприклад, у мезангії нирки), · входить до складу еластичних структур, забезпечуючи їх упорядкованість.
4.3. Ламінін Ламінін: 1. один з головних компонентів базальної мембрани, 2. великий довгий глікопротеїн з молекулярною масою близько 850 000, 70 нм у довжину, 3. складається з 3 поліпептидних ланцюгів: А, В1 та В2, розташовані у вигляді витягнутого хреста і скріплених дисульфідними зв’язками (рис.4.3.1). 4. складається з декількох доменів: a. домени зв’язування з колагеном ІV типу (для прикріплення базальної мембрани до клітини) (рис. 4.3.2.),
Рис. 4.3.1. А. Електронні мікрофотографії молекул ламінінуБ, Схема структури ламініну. ЭЦей мультидоменний глікопротеїн складається з трьох поліпептидних ланцюгів (А, В, и В2), з’єднаних дисульфідними зв’язками у формі асиметричного хреста. Рис. 4.3.2. Взаємодія клітини з колагеном, фібронектином, ламініном: А-через a та b субодиниці інтегрину, Б- фіборнектин – опосередкована взаємодія між клітиною та колагеном. b. домени зв’язування з гепарансульфатом, c. домени зв’язування з ентактином (маленьким білком, що зшиває молекулу ламініну з колагеном ІV типу) d. домени зв’язування з інтегринами клітинної поверхні.
Ентактин Ентактин (нідоген): 1. сульфатований глікопротеїн, 2. мол. маса 150 кДа, 3. білковий компонент всіх базальних мембран, 4. виконує функцію прикріплення, 5. містить RGD- ділянку, 6. утворює стабільний нековалентний комплекс з ламініном, 7. утворює зшивки між колагеном ІV типу та ламініном.
|