Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника



Tím udělala straně medvědí službu




 

Šindelová - výsledek komunálních voleb v obci Šindelová na Sokolovsku se snažila ovlivnit pětatřicetiletá zapisovatelka místní volební komise, která po skončení voleb při rozdělování kandidátek a sčítání hlasů přidala k hlaso-vacím lístkům 21 předem označených lístků jedné politické strany. Informoval o tom včera mluvčí západočeské policie Pert Kovář.

“Na padělaných hlasovacích lístcích označila zapisovatelka kandidátku ČSSD a tím udělala straně medvědí službu”,- řekl starosta obce Šindelová Ladislav Chvojka, který za ČSSD v obci rovněž kandidoval. O maření voleb se dozvěděl až včera od místopředsedy komise a byl nemile překvapen.

Podle starosty pracuje zapisovatelka na obecním úřadě v účtárně a na její práci nebyly žádné stížnosti. Celý incident starosta chápe jako pochy-bení jednotlivce.

Důvodem jednání zapisovatelky byly podle policie nechody s mluvčí jiné politické strany, která v den voleb podala protest proti tomu, že ve volební místnosti za hlasovací plentou byly obyčejné tužky místo propiso-vacích per. Zapisovatelka, která předem označené lístky uschovala v rukávu svetru a při sčítání hlasů je přidala k ostatním lístkům, brala protest za útok na vlastní osobu a práci ve volební komisi, upřesnil Kovář.

Vyšetřovatel zapisovatelku obvinil z trestního činu maření přípravy voleb nebo referenda a hlasovací lístky zajistil. Vyšetřování celého případu dále pokračuje.



 

a) Co udělala zapisovatelka ?

b) Co bylo důvodem jednání zapisovatelky?

c) Proti čemu podala protest zapisovatelka ? Byla potrestana?

 

Text 2: V šesti východočeských obcích se vybíralo jen z nezávislých

Východní Čechy - Pouze nezávislí kandidáti zasednou do obecních zastupitelstv po sobotních dodatečných komunálních volbách v šesti východočeských obcích. Jiní než nezávislí totiž na Rychnovsku, v okrese Ústí nad Orlicí, na Havlíčkobrodsku a na Pardubicku nekandidovali.

Nejvyšší počet zastupitelů - devět - lidé zvolili v Ohnišově na Rych-novsku, nejmenší - pět - v Urbanicích na Pardubicku. V ostatních obcích jsou zastupitelstva sedmičlenná.



Okresní i místní volební komise hodnotí průběh voleb jako klidný a bezproblémový. Příjemným překvapením byla vysoká účast voličů.V Koldi-ně v okrese Ústí nad Orlicí přišlo volit více než 87 procent z 257 oprávněných voličů. zatimco do pětičlenného zastupitelstva Urbanic nekandidovala ani jediná žena, v Dubanech to byla téměř polovina.

(Hradecké noviny, 15 března 1999)

 

Text 3. Ve volbách uspěli nezávislí kandidáti

Praha. Politické strany a sdružení, které vyvolaly sobotní komunální volby,

si v nich příliš nepomohly a naopak mandáty ztratily.Tradičně se v těchto komunálních volbách uplatnili nezávislí kandidáti případně ve spojení s tradičními poltickými stranami, kteří získali podle dostupních informací stovku křesel. Z parlamentních stran se nejlépe umístila ODS se 47 mandáty

před KSČM (29 mandátů), ČSSD (24 mandátů), KDU-ČSL (23 mandátů) a Unií svobody (pět mandátů)

(METRO 21 června 1999)

 

Pozor!

ODS- Občanská demokratická strana

KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy



ČSSD - Česká strana sociálně demokratická

KDU-ČSL - Křesťanská demokratická unie - Česka strana lidová

ODA- Občanská demokratická aliance

SPR-RSČ - Republikánská strana Československá

Zemědělská strana

Strana zelených

Liga na ochranu zvířat

Levý blok, pravý blok

 

Cvičení :

 

1. Odpovězte:

a) Proč probíhají volby? Koho volime a kdy?

b) Kam chodíme volit?

c) Co děláme s volební lístinou?

d) Kdy budou prezidentské volby v Bělarusku?

e) Jaká je volební situace v Rusku?

f) Kdo může být voličem?

2. Sestavte věty se slovy:

kandidát, získat křeslo, účast voličů, volební místnost, den voleb, sčítání hlasů, zvalšování výsledků voleb, utrpět porážku ve volbách

 

3. Sestavte věty podle vzoru:

 

kdo volil koho kdo získal místo kde

kdo byl zvolen jako kdo kdo hodnoti co

kdo zůčastnil čeho kde se voli jak

 

4. Opravte chyby:

 

Po dlouhá doba bez hlava státu Slovensko má od včerejšek poprvé zvolený prezident. Prezident se stál Rudolf Schuster, který byl košická primátor, jeden z předák vladní koalice i byvalá komunistický funkcionář. Nový prezident v inaugurační projev před zahraniční hosty v řeči k občané odmítl

“slovenska cesta” reforem.

 

5. Přeložte do češtiny:

Если Центральный избирательный комитет найдёт более 15 процентов фальшивых подписей,кандидат автоматически выбывает из выборной кампании. Центральная избирательная комиссия Грузии отказалась зарегистрировать в качестве кандидата в президенты страны Игоря Георгадзе. Согласно закона, кандидат в президенты должен до выборов жить в Грузии не менее двух лет. Некоторые депутаты получили места в Палате депутатов.

 

6. Kolik politických stran je v Bělarusku?

Kterého kandidáta volil jste na minulých volbách?

Řiká se, že Madlen Albrightová zučastní v prezidentských volbách

v České republice. Jaký je váš názor?

 

 

7. Přečtete v tábulce jaké jsou pravomoci prezidenta republky.

 

O čem rozhoduje samostatně?

O čem rozhoduje spolu s předsedou vlady?

Na kolik let volí prezidenta občané ČR?

Jaká je prezidentská imunita?

 

8. Přečtete článek. Napište plánek a stručný obsáh (6-7 vět)

 


Дата добавления: 2015-09-13; просмотров: 5; Нарушение авторских прав







lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2021 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты