КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
ЛІТЕРАТУРА ДОДАТКОВА. 1. Розрахунки на міцність при деформації “зсув”
1. Розрахунки на міцність при деформації “зсув” Зсув – це один з простих видів навантаження (деформування) бруса, при якому у поперечному перерізі бруса діє тільки внутрішня поперечна сила ( ). Практичним прикладом такого навантаження є різання ножицями металевих штаб або прутків. Розглянемо брус, перпендикулярно осі якого прикладені дві рівні протилежно направлені сили , лінії дії котрих паралельні і знаходяться на незначній відстані (рисунок 1 а). При цьому елемент бруса довжиною зазнає деформації зсуву.
Для визначення поперечної сили використовуємо метод перерізів (статична сторона задачі). З умови рівноваги лівої частини бруса (рисунок1 б) (1) З геометричної точки зору зсув характеризується величинами: – абсолютний зсув; – відносний зсув, що є мірою перекосу прямих кутів елемента. При деформації елемента в межах пружності значення дуже мале і його можливо виразити через кут зсуву (2) Фізична сторона представлена законом Гука при зсуві: Дотичні напруження прямо пропорційні кутовим деформаціям. , (3) де - модуль пружності другого роду або модуль зсуву. Для сталі . Можна довести теоретично, що пружні константи зв’язані між собою такою залежністю: . (4) Строго кажучи, задача визначення закону розподілу дотичних напружень по перерізу бруса статично невизначувана і потребує сумісного аналізу з статичної, геометричної та фізичної сторін (рівняння (1) – (3)). Але на практиці замість аналізу точної картини розподілу деформацій і напружень в перерізі приймають досить грубий спрощений підхід: приймають умовний рівномірний розподіл . Якщо прийнято, що , то можна цю величину винести за знак інтеграла в рівнянні (1) і отримати розрахункову формулу (5) Якщо в формулу закону Гука (3) підставити і , то ми отримаємо формулу для визначення абсолютного зсуву . (6) В цій формулі добуток називається жорсткістю при зсуві. Незважаючи на те, що формули (5) і (6) з теоретичної точки зору не досить коректні, але практичні розрахунки на міцність дають надійний результат, бо неточності методу враховуються нормативним коефіцієнтом запасу або величиною допустимого напруження . Умова міцності при зсуві має вигляд (7) Допустиме дотичне напруження при зсуві можливо виразити через допустиме напруження при розтягу . Питання для самоконтролю 1. Який напружений стан називається чистим зсувом? Навести приклади. 2. Навести приклади деталей, які працюють на зріз і зминання. 3. Запищіть закон Гука для зсуву. 4. Що таке умовна площа зминання деталі? 5. Запишіть в загальному вигляді умову міцності при зрізі і при зминанні.
|