КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Оцінка соціальної та соціально-економічної ефективності заходів щодо покращення умов та охорони праціОцінювати економічні аспекти охорони праці треба за допомогою методів оцінки соціальної та економічної ефективності заходів по створенню безпечних умов праці, що відповідають чинним нормативним актам з охорони праці. При цьому, у першу чергу, ефективність заходів оцінюється за показниками соціальної ефективності. Для соціальної ефективності враховуються такі показники: 1. Скорочення кількості робочих місць, що не відповідають вимогам нормативних актів з охорони праці:
, (1.7)
де К1, К2 – кількість робочих місць, що не відповідають санітарно- гігієнічним вимогам до та після проведення заходів; Кз – загальна кількість робочих місць.
2. Скорочення чисельності працівників, які працюють в умовах, що не відповідають санітарним нормам:
, (1.8) де Ч1, Ч2 – чисельність працівників, які працюють в умовах, що не відповідають санітарним нормам до та після проведення заходів, осіб; Чз – річна середньооблікова чисельність працівників, осіб.
3. Скорочення плинності кадрів через несприятливі умови праці
, (1.9) де ЧП1, ЧП2 -кількості працівників, що звільнились за власним бажанням через несприятливі умови праці до та після проведення заходу, осіб;
4. Збільшення кількості машин та виробничих приміщень, що не відповідають вимогам нормативних актів з охорони праці :
, (1.10)
де М1, М2 – кількість машин або механізмів, що не відповідають нормативним вимогам до та після проведення заходів, шт.; МЗ - загальна кількість машин або механізмів, шт. Аналогічним чином можна визначити кількість виробничих приміщень, що не відповідають вимогам нормативних актів з охорони праці.
5. Зменшення виробничого травматизму:
, (1.11)
де N1 , N2 – кількість випадків травматизму до та після проведення заходів; Д1, Д2 – кількість днів непрацездатності через травматизм до та після проведення заходів.
6. Зменшення профзахворювання:
, , (1.12)
де NЗ1, NЗ2 – кількість випадків профзахворювання до та після проведення заходів; ДЗ1, ДЗ2 – кількість днів непрацездатності через профзахворювання до та після проведення заходів.
7. Зменшення кількості випадків виходу на пенсію за інвалідністю внаслідок травматизму (профзахворювань):
, (1.13)
де Чі1, Чі2 – чисельність працівників, що стали інвалідами до та після проведення заходів, осіб.
Економічна оцінка заходів з охорони праці проводиться за результатами річної економії підприємства від поліпшення умов праці, яка складається з наступних показників:
Ер = ЕРТ + ЕРЗ+ ЕПК + ЕРПК, (1.14)
де ЕРТ – річна економія від зменшення рівня травматизму (1.15); ЕРЗ – річна економія від зменшення рівня профзахворюваності (1.15); ЕПК – річна економія від зниження плинності кадрів (1.21); ЕРПК – річна економія від скорочення пільг та компенсацій за роботу в несприятливих умовах (1.22).
1. Річна економія від зменшення рівня травматизму ЕРТ (захворюваності ЕРЗ) розраховується за формулою:
ЕРТ(ЕРЗ) = ЕЗ + ЕС + ЕСС , (1.15)
де ЕЗ – річна економія зарплати за рахунок зростання продуктивності праці при зменшенні рівня травматизму (захворюваності) (1.16); ЕС – річна економія на собівартості продукції за рахунок зменшення умовно-постійних витрат (1.19); ЕСС – економія за рахунок зменшення коштів на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності (1.20). . Річна економія зарплати за рахунок зростання продуктивності праці при зменшенні рівня травматизму (захворюваності) розраховується за формулою:
ЕЗ = ΔW∙ЗР∙Чср / 100, (1.16)
де ΔW – зростання продуктивності праці (1.17); Зр – середньорічна заробітна плата одного працівника з відрахуваннями на соцстрахування; Чср – середньорічна чисельність промислово-виробничого персоналу.
Зростання продуктивності праці розраховується за формулою:
ΔW = ΔД∙ЗВ /РП,, (1.17)
де ΔД – скорочення витрат робочого часу за рахунок зменшення рівня травматизму (захворюваності) за певний час (1.18); Зв – вартість продукції, виробленої за зміну одним працівником; Рп, – вартість річної товарної продукції підприємства.
Скорочення витрат робочого часу за рахунок зменшення рівня травматизму (захворюваності) за певний час розраховується за формулою:
ΔД = (Д1 – Д2)∙ЧЗ / 100 , (1.18)
де Д1, Д2 – кількість днів непрацездатності через травматизм (захворюваність), що припадають на 100 працюючих відповідно до і після проведення заходів; ЧЗ – річна середньооблікова чисельність працівників.
Річна економія на собівартості продукції за рахунок зменшення умовно-постійних витрат розраховується за формулою:
ЕС = У ∙ ΔД ∙ ЗВ / РП , (1.19)
де У – умовно-постійні витрати у виробничій собівартості річного обсягу товарної продукції. Економія за рахунок зменшення коштів на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності
ЕСС = ΔД ∙ ПД , (1.20)
де Пд – середньоденна сума допомоги по тимчасовій непрацездатності.
2. Економія від зменшення плинності кадрів розраховується за формулою:
ЕПК = (ЧЗ1 – ЧЗ2) ∙ ДП ∙ ЗВ , (1.21)
де ЧЗ1 ,ЧЗ2 – кількість працівників, що звільнились за власним бажанням через несприятливі умови праці відповідно до та після запровадження комплексу працеохоронних заходів; ДП – середня тривалість перерви в роботі звільненого при переході з одного підприємства та ін.; ЗВ – середньоденна вартість виробленої продукції на одного працівника промислово-виробничого персоналу.
3. Річна (загальна) економія від скорочення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах враховує: - економію фонду заробітної плати в зв'язку з відміною скороченого робочого дня ЕСД, - економію фонду заробітної плати в зв'язку зі скороченням чи повною відміною додаткової відпустки ЕДВ, - економію фонду заробітної плати в зв'язку зі скороченням чисельності працівників, що мають право на підвищення тарифу за роботу в важких та особливо важких, шкідливих та особливо шкідливих умовах праці ЕТС, - економію витрат за рахунок скорочення чисельності працівників, які мають право на лікувально-профілактичне харчування ЕЛП, - економію витрат у зв'язку зі скороченням кількості працівників, які користуються правом на безкоштовне одержання молока або інших рівноцінних харчових продуктів ЕСХ. Тобто
ЕРПК = ЕСД + ЕДВ + ЕТС + ЕЛП + ЕСХ. (1.22)
|