КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Динамічні показники ефективності проекту
Не зважаючи на простоту, статичні показники ефективності мають вагомий недолік – вони не враховують зміну грошей у часі, вартість яких має тенденцію знецінюватися. Для приведення вартості грошей в порівняння по фактору часу, майбутні грошові надходження слід продисконтувати. Дисконтування здійснюється шляхом множення грошових надходжень на коефіцієнт дисконтування, який розраховується по формулі (18):
, (34)
де r – норма дисконту, яка дорівнює ціні капіталу; t – порядковий номер року здійснення проекту.
До динамічних показників ефективності належать: - чиста сучасна вартість проекту (NPV) – це різниця між дисконтованими вхідними потоками та дисконтованими витратами, необхідними для здійснення проекту; - індекс доходності (РІ) – це відношення різниці між дисконтованими вхідними та вихідними грошовими потоками до дисконтованих інвестицій; - період окупності; - внутрішня норма рентабельності. Розрахунки динамічних показників проводити в таблиці 11. Сучасна вартість річного потоку (колонка 5) розраховується як множення суми інвестицій та чистого прибутку за цей рік на коефіцієнт дисконтування. Накопичена вартість на кінець року – це сума сучасних вартостей за майбутній період часу та за попередні роки. Остання строчка в 6-ому стовпці покаже накопичену сучасну вартість інвестиційного проекту. Якщо це значення поділити на суму дисконтованих інвестицій, то отримаємо індекс доходності.
Таблиця 11– Розрахунок динамічних показників ефективності
Строк окупності можна визначити графічно. Для цього слід в системі координат «NPV – рік здійснення проекту» відкласти всі крапки і з’їднати їх плавною лінією. Крапка перетину отриманої кривої з віссю «рік здійснення проекту» і буде строком окупності інвестицій. Чим раніше окупається проект, тим менше ризик інвестиційних вкладень.
Рисунок 2 – Графічне визначення строку окупності інвестиційного проекту. Внутрішня норма рентабельності показує при якій ціні капіталу сучасна вартість проекту дорівнюватиме нулю. Визначати її слід підбором норми дисконту. Для цього необхідно розрахувати NPV при нормі дисконту, більшою ніж ціна капіталу, і побудувати графік, зображений на рисунку 3. Чим більше різниця між ціною капіталу та внутрішньою нормою рентабельності, тим менш ризикованим є проект.
Рисунок 3– Графічне визначення внутрішньої норми рентабельності
|