КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Тема 3 КАПІТАЛ, ВИРОБНИЧІ ФОНДИ І НЕМАТЕРІАЛЬНІ РЕСУРСИ.1. Сутність і види капіталу , виробничих фондів. Класифікація капіталу. Поняття основних і оборотних фондів. 2. Класифікація та структура основних фондів. 3. Показники використання ОФ. 4. Нематеріальні ресурси та активи. 5. Поняття “ ноу – хау “. Комерційна таємниця. 1. Капітал у буквальному розумінні означає головну суму коштів, необхідних для започаткування та здійснення виробництва ( діяльності ). Отже, капітал підприємства - це діюче (вкладене у справу) джерело прибутку, що дає суспільно корисний ефект. Капітал є головною економічною базою створення і розвитку підприємства, у процесі свого функціонування він забезпечує інтереси держави, власників і персоналу. Статутний капітал являє собою суму коштів, наданих власниками для забезпечення статутної діяльності підприємства, отже, він відбиває суму зобов'язань підприємства перед інвесторами. При створенні підприємства внесками в його статутний капітал можуть бути кошти, матеріальні і нематеріальні активи. Розмір статутного капіталу оголошується при реєстрації підприємства, а будь-які коригування розміру статутного капіталу допускаються лише у випадку і порядку, передбачених чинним законодавством і установчими документами. Власник капіталу, купуючи на ринку товари – робочу силу та засоби виробництва, - поєднує їх у процесі виготовлення продукції (товарів, послуг ). Після процесу її реалізації власник отримує більшу суму, ніж була ним авансована з метою одержання прибутку. Капітал підприємства можна класифікувати за різними ознаками:
Капітал за об'єктом інвестування поділяється на основний та оборотний залежно від цілей його використання та характеру кругообороту. Основний капітал – це частина капіталу, яка складається з вартості засобів праці ( будівель, споруд, машин, устаткування ) та обертається протягом кількох періодів виробництва. Основний капітал переносить свою вартість на готовий продукт частинами ( у вигляді амортизаційних відрахувань ). Оборотний капітал – це та частина капіталу, яка витрачається на придбання на ринку предметів праці ( сировини, матеріалів, комплектуючих виробів ) та оплату праці робочої сили. За джерелами формування капітал підприємства поділяється на власний і позиковий. Власний капітал створюється переважно за рахунок нерозподіленого прибутку. Він звичайно включає статутний, пайовий та резервний фонди. Позиковий ( залучений ) капітал формується на тимчасовій основі у вигляді довгострокової та короткострокової позики ( банківський кредит ). Засоби виробництва за своїм матеріально–речовим складом становлять виробничі фонди підприємства, усю сукупність яких поділяють на основні та оборотні фонди. Основні засоби ( фонди ) – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання ( експлуатації ) яких більше одного року ( або операційного циклу, якщо він довший за рік )( ПБО № 7 ). Вартість основних фондів переноситься на вартість продукції, що виробляється, частинами у міру спрацювання. Оборотні фонди – частина виробничих фондів у вигляді певної сукупності предметів праці, елементи яких цілком споживаються в кожному виробничому циклі, змінюють або повністю втрачають натуральну форму і переносять свою вартість на вартість продукції, що виробляється, повністю за один виробничий цикл. 2. Необхідною умовою правильного обліку і планування відтворення ОФ підприємства є їхня класифікація. За ПБО № 7 основні засоби класифікуються за такими групами :
1.1 Земельні ділянки. 1.2 Капітальні витрати на поліпшення земель. 1.3 Будинки, споруди та передавальні пристрої. 1.4 Машини та обладнання. 1.5 Транспортні засоби. 1.6 Інструменти, прилади, інвентар ( меблі ). 1.7 Робоча і продуктивна худоба. 1.8 Багаторічні насадження. 1.9 Інші основні засоби.
2.1 Бібліотечні фонди . 2.2 Малоцінні необоротні матеріальні активи. 2.3 Тимчасові споруди. 2.4 Природні ресурси. 2.5 Інвентарна тара 2.6 Предмети прокату. 2.7 Інші необоротні матеріальні активи. За функціональним призначенням основні фонди поділяються на виробничі й невиробничі. Довиробничих належать основні фонди, що беруть безпосередню участь у виробничому процесі або обслуговують його. Доневиробничих належать основні фонди, які не беруть участі у виробничому процесі, але перебувають на балансі промислового підприємства. Наприклад, це відомчі житлові будинки, дитячі садки, лікарні тощо. Оскільки невиробничі фонди не беруть участі у виробничому процесі, то їх вартість не переноситься на вартість готової продукції. Їх зношення відшкодовується за рахунок бюджетних або інших асигнувань. Залежно від участі у процесі виробництва, тобто від ступеня їх впливу на предмет праці, виробничі основні фонди поділяються на активну і пасивну частини. Доактивних основних виробничих фондів належать ті, які безпосередньо беруть участь у виробничому процесі і забезпечують належний обсяг та якість продукції : це - робочі машини й механізми, транспортні засоби, силові машини і устаткування, технологічні лінії, виробничий інструмент, інвентар тощо; допасивних основних виробничих фондів відносять ті, що створюють умови для здійснення процесу виробництва — будівлі, споруди, передавальні пристрої тощо.
|