Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаЗалежність температури грунту від рельєфу, рослинності та снігового покриву
Читайте также:
  1. Вертикальний градієнт температури
  2. Гранулометричний склад грунту
  3. Д. На рисунку показано залежність проекції швидкості прямолінійного ру­ху тіла від часу. Який із графіків проекції прискорення відповідає даному рухові?
  4. Добовий та річний хід температури грунту
  5. Допосівне прикочування грунту.
  6. Залежність опору металів від температури. Надпровідність
  7. Інверсії температури повітря.
  8. Кислотність грунту. Внесення вапна.
  9. МІКРОФЛОРА ГРУНТУ

Рельєф сильно впливає на температурний режим грунту, Ступень нагрівання та охолодження грунту в значній мірі залежить від форми рельєфу, експозиції та крутизни схилів. В порівняні з горизонтально розташованими ділянками південні схили отримують більше тепла (північна півкуля), а північні менше. На південні півкулі залежність обернена.

Західні схили при інших рівних умовах тепліше ніж східні ( частина тепла ранком витрачається на випаровування роси з підстилаючої поверхні, а на західних схилах, які освітлюються після полудня роси вже немає).

Таблиця 17.

Середня температура грунту на глибині 80 см в залежності від експозиції схилу.

 

Експозиція Зима Літо Рік
Північ Півн.-Сх. Схід Півд.-Сх. Південь Півд.-Зах. Захід Півн.-Сх. Середне 4,2 4,4 4,0 5,1 5,3 6,6 5,5 4,5 5,0 15,3 17,0 18,6 19,7 19,3 18,8 18,5 16,0 17,8 9,5 10,6 11,3 12,6 12,6 12,7 12,2 10,2 11,5

 

Результати трьохрічних спостережень температури грунту на глибині 80 см в Альпах на різних схилах показують велику різницю в їх температурі (табл. 17). В середньому різниця між північним та південним схилом навіть на глибині 80 см становила 3,10С. На менших глибинах ця різниця ще більша. Оголений грунт на схилах прогрівається сильніше, чим покритий рослинністю. Рослинний покрив затіняє поверхню грунту, поглинаючи значну частину сонячної радіації, але разом з тим він зменшує охолодження грунту, яке викликається ефективним випромінюванням. Взагалі грунт під рослинним покривом влітку холодніший, а влітку тепліший. Під паром орний шар грунту влітку на 5-60С тепліше, ніж під польовими культурами. Особливо впливає на температуру грунту ліс (середня річна температура на глибині 1 м в лісі нижча, ніж в полі). Літом грунт в лісі на глибині 20 см холодніше на 5 – 6 0С, ніж в полі. Вплив рослинності на температуру грунту наведений в таблиці 18.

Тепловий режим грунту в значній мірі залежить від стану снігового покриву (щільність, висота, тривалість). Теплопровідність снігу дуже мала, це значно змінює теплообмін між грунтом та повітрям (табл 18).. Таким чином сніговий покрив запобігає глибокому промерзанню грунту та різкому коливанню температур. 

Таблиця 18.

Різниця температур грунту південного та північного схилу на глибині 10 см в липні (крутизна схилу 20-220)

 

Поверхня грунту Години
Оголена Вкрита травою 8,4 3,2 11,8 4,3 16,1 6,2 15,7 7,4

 

Захисна дія снігу особливо важлива для озимих культур, багаторічних трав та плодово-ягідних культур. Температура грунту на глибині 3 см (глибина вузла кущення) в залежності від висоти снігового покриву може змінюватись в великих межах.

Таблиця 19.

Вплив снігового покриву на глибину промерзання грунту. (метеостанція Барнаул)

 

 

Висота снігового покрову, см
Глибина промерзання, см

 

Максимальна глибина промерзання грунту є неоднаковою в різних зонах. На Поліссі України максимальна глибина промерзання спостерігається в кінці зими і на початку весни, на півдні максимальна глибина промерзання спостерігається в січні.


Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 78; Нарушение авторских правlektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2021 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты