Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаВертикальний градієнт температури
Читайте также:
  1. Добовий та річний хід температури грунту
  2. Залежність опору металів від температури. Надпровідність
  3. Залежність температури грунту від рельєфу, рослинності та снігового покриву
  4. Інверсії температури повітря.
  5. Оптимальні величини температури, відносної вологості та швидкості руху повітря в робочої зони виробничих приміщень
  6. Розпреділення температури повітря по вертикалі в тропосфері.
  7. Теплоємність кристалів та її залежність від температури. Теорія Дебая

В вільні атмосфері та тропосфері температура повітря з висотою зменьшується.

Зміна температури повітря на 100 м висоти називається вертикальним градієнтом температури і виражається формулою:

 

 

 

t1 – t2 – різниця температур на нижньому та верхньому рівнях;

h1 – h2 – різниця між висотами, м;

Якщо температура в верхній точці менша за температуру в нижній точці, то температура повітря зменшується із збільшенням висоти, то ВГТ позитивний. Таке розпреділення температури в тропосфері найбільш характерно. Якщо температура в верхній точці більша за температуру в нижній точці, тобто спостерігається температурна інверсія ( збільшення температури з висотою) , то ВГТ має від’ємне значення. Якщо температури в верхній та нижній точках співпадають , то ВГТ = 00С/100 м. Таке розпреділення температури, коли вона в шарі повітря не змінюється з висотою, називають ізотермією.

ВГТ залежить від багатьох факторів:

- пори року (зимою він менший, літом більший);

- частини доби ( вночі менше, вдень більше);

- розташування повітряних мас (якщо над шаром холодного повітря знаходиться маса теплого повітря, то ВГТ змінює знак на протилежний).

Особливо сильно змінюється вертикальний градієнт температури в приземному шарі атмосфери. В цьому шарі ВГТ залежить від частини доби, погоди, від характеру підстилаючої поверхні. Вдень ВГТ майже завжди позитивний, особливо влітку над сушею, але при ясні погоді він в десятки разів більший, ніж при хмарній. В ясний день температура над поверхнею грунту може на 100С і більше перевищувати температуру на висоті 2 м. Внаслідок цього Вгт в цьому шарі може становити 5000С /100 м. Вітер зменшує ВГТ, по скільки при перемішуванні повітря його температура вирівнюється. Зменшують ВГТ хмарність та опади. При вологому грунті різко знижується ВГТ в приземному шарі атмосфери. Над оголеним грунтом ВГТ більше, ніж над поверхнею покритою рослинністю. Взимку ВГТ над сніговим покривом невеликий і нерідко від’ємний. З висотою вплив підстилаючої поверхні і погоди на ВГТ слабішає і ВГТ зменшується. Вище 500 м вплив добового ходу температур зникає і на висоті понад 1,5 км середній ВГТ становить 0,50С/100 м. На висоті від 0,5 до 5-6- км ВГТ находиться в межах 0,5-0,60С/100 м. На висоті 6 – 9 км ВГТ складає 0,65-0,750С/100 м. А в верхніх шарах тропосфери ВГТ зменшується до 0,2-0,50с/100 м.Дані про ВГТ в різних шарах атмосфери використовують для складання прогнозів погоди, при метеорологічному обслуговувані реактивних самольотів і при виводі супутників на орбіту, а також для визначення умов викиду та розповсюдження промислових відходів в атмосфері. Від’ємний ВГТ навесні або восени вказує на можливість приморозків.

 


Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 122; Нарушение авторских правlektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2021 год. (0.014 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты