Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаВміст водяної пари в атмосфері.
Читайте также:
  1. Вміст теми: Термопластичні відтискні матеріали
  2. Збереження й експорт даних XML. Існує кілька способів використання й експортування вмісту аркуша у файл даних XML.
  3. Сортування даних. Команда <Дані-Сортування>.Сортування -використовується для упорядкування рядків у списку відповідно до вмісту окремого стовпця.

 

Водяна пара є важливою складовою частиною земної атмосфери. Вона безперервно поступає в атмосферу внаслідок випаровування води з поверхні водойм, грунту, снігу, рослин. В середньому до 23 % сонячної радіації, яка приходить на земну поверхню витрачається на випаровування. Частина вологи, яка випаровується, над океаном конденсується і утворює хмари, з яких випадають опади. Таким чином проходить малий кругообіг води. Остальна водяна пара переноситься повітряними течіями вглибину материків, де також випадає в вигляді твердих та рідких опадів. Частина цих опадів просачується в грунт, утворюючи грунтові води, а частина через річки вертається в моря та океани, закінчуючи великий кругообіг води.

Вода має виключно важливе значення для фізичних процесів, які відбуваються в атмосфері і грунті. Без води неможливі транспірація, ріст та розвиток рослин, за низької вологості підвищується транспірація, а при сухих вітрах спостерігається деформація органів плодоношення і навіть загибель рослин від висихання. При надмірні вологості затримується цвітіння, недостатньо відбувається запилення, знижується продуктивність рослин.

Вологість повітря впливає на біохімічні процеси, які відбуваються в рослинах: при жаркій сухі погоді у зерні збільшується вміст білку та азоту.

Особливість води в тому, що вона існує в природі в трьох агрегатних станах. Перехід із одного стану в інший супроводжується поглинанням або виділенням теплоти. Крім того, вода взаємодіє з сонячною радіацією, змінюючи її склад та інтенсивність.

Максимальний вміст водяної пари у нижніх шарах атмосфери, найближчих до підстилаючої поверхні. Водяна пара має меншу ніж сухе повітря щільність і тому вона постійно намагається піднятися вгору. Вміст її в вологому повітрі залежить від силу вітру, пори року, тиску, температури тощо, а властивість перетворюватись в рідкий або твердий стан при випаданні опадів характеризує її як найбільш мінливий метеоелемент.

Атмосферне повітря може бути сухим або вологим. Вологість повітря вказує на кількість водяної пари в атмосфері і може виражатися абсолютно або відносно. Водяний пар обумовлює деяку частину загального атмосферного тиску, тому парціальний тиск водяної пари (насиченість водяної пари) вимірюється в тих самих одиницях, що ї атмосферний тиск (1 гПа = 1 мбар = 0,75 мм рт.ст.).Існує певна залежність між насиченістю водяної пари , тиском та температурою (табл. 27).

Таблиця 27.

Насиченість водяної пари залежно від температури.

 

Температура повітря, 0С;   Маса водяної пари, г/м3 Максимальний тиск водяної пари
Па мбар мм рт.ст.
-40 -30 -20 -10 0,1 0,3 1,0 2,1 4,8 9,4 17,3 30,4 51,1 0,2 0,5 1,3 2,9 6,1 12,3 23,4 42,5 73,8 0,1 0,3 0,8 2,0 4,6 9,2 17,6 31,9 55,5

 

З наведених даних можна зробити висновок, що з підвищенням температури повітря на плоскій поверхні кількість водяної пари і її максимальний тиск збільшуються, причому тиск насиченої водяної пари у міліметрах практично дорівнює масі водяної пари.

Кількість водяної пари в атмосфері з підвищенням вгору від підстилаючої поверхні зменшується (табл. 28).

 

Таблиця 28.

Вміст водяної пари в атмосфері залежно від висоти над рівнем моря та пори року, г/м3.

 

Висота над рівнем моря, км Весна Літо Осінь Зима
5,7 3,8 2,2 1,6 1,0 10,2 7,4 4,2 2,8 1,4 7,8 5,0 2,6 1,5 1,0 3,0 2,4 1,2 0,7 0,4

 На висоті до 1 км над рівнем моря кількість водяної пари в атмосфері зменшується в 1,5 раза, а на висоті до 3 км – у 4 рази. На висоті 6 км від земної поверхні абсолютна вологість повітря знижується в 10 – 15 разів. У шарі атмосфери від 6 до 10 км, як правило водяної пари дуже мало.


Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 60; Нарушение авторских правlektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2021 год. (0.011 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты