КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Гра „Чарівні перетворення".На основі цієї гри можна провести розумовий експеримент. Ми вивчаємо, як стихія вогню впливає на зміни фізичних властивостей води. Один із дітей виконує роль Вогню, інші - крапельки води, що в холоді замерзають. Коли Вогонь далеко, вони рухаються повільно та перетворюються на крижані кульки. Коли Вогонь близько, вони рухаються швидше, випаровуються, стають невидимими (присідають).
Дослідно-експериментальна діяльність є більш складним видом діяльності, ніж спостереження. Вона передбачає відтворення об'єкта пізнання у спеціально створених умовах із метою дослідження певних ознак. О.Савенков розрізняє практичні та інтелектуальні експерименти. Практичні експерименти передбачають маніпулятивну діяльність з об'єктом із метою встановлення його певних властивостей за допомогою органів відчуття. Інтелектуальні експерименти спрямовані на розв'язання проблемних задач за допомогою логічних розмірковувань. Ознайомтесь із проблемними задачами Д.Фрімена: Що можна зробити з аркуша паперу? Що буде, якщо всі стануть вище за зростом? На якого звіра схоже небо, що темнішає перед грозою? Чому металеву пружину можна порівняти з надією? Якщо б озеро було б столом, чим були б човни? Процес розв'язання таких завдань і є інтелектуальним експериментом, згідно з інтерпретацією О.Савенкова. Дослідно-експериментальну діяльність вже було розглянуто у попередньому розділі. Ознайомтесь з описом експерименту, що пропонує О.Савенков із метою розвитку дослідницької поведінки молодшого школяра. Експеримент "Як вода зникає?" Візьмемо різні предмети: губку, газету, тканину, рушник, поліетилен, металеву пластину, дерев'яний брусок, фарфорове блюдце. Обережно за допомогою ложки наллємо воду на кожен із предметів. Які предмети не всмоктують воду? Які найкраще всмоктують? Наступна частина експерименту пов'язана з випаровуванням води. Ми перевірили, що фарфор не всмоктує воду. Тепер візьмемо блюдце з водою, поставимо на підвіконня. Що відбувається? Вода перетворюється на пару та зникає у повітрі. О.Савенков розробив систему поетапного залучення молодших школярів до дослідної діяльності, враховуючи психологічні особливості цього віку. Так, всі дослідження виконуються за певним алгоритмом.
Алгоритм проведення дослідження (за О.Савенковим )
Особливо цікавою є ігрова методика проведення досліджень із молодшими школярами, яка складається з кількох етапів.
|