КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Й учень. Після смерті Катерини II у 1796 р., її син Павло посилає у відставку всіх ставлеників матері, серед них і ЛеванідоваПісля смерті Катерини II у 1796 р., її син Павло посилає у відставку всіх ставлеників матері, серед них і Леванідова. Тому Ведель знов повертається до Києва, проте тепер він потрапляє у дуже скрутні умови: Павло заборонив виконання духовних концертів у церкві, вбачаючи у цьому небажаний вплив католицизму. Для Веделя це означало кінець його творчої кар'єри. Він не може знайти роботу. Великі професійні хори були лише при монастирях, церквах, і розпоряджались ними духовні владики. Очолити якийсь із цих хорів йому заважав військовий чин. Тому він, можливо, за порадою одного із цих владик поступає послушником у Києво-Печерський монастир, сподіваючись знайти гідне застосування своєму музичному таланту. Але, придивившись до життя лаврських монахів, де його привчали тільки їсти, пити і спати, Ведель відмовляється від послушництва і повертається додому. Той факт, що композитор відкрито відмовляється від чернецтва, а може, ще і критично висловлюється на адресу слуг божих, викликає проти нього сильне озлоблення з боку ревнивих поклонників самодержавства та правовірного православ'я, в тому числі — митрополита та архімандрита Ієрофея Малицького.
4-й учень. Зазначимо, що люди в Києві були незадоволені новими порядками. Панувала атмосфера переслідувань, доносів, підозр, недовір'я. Саме тоді, у травні 1788 р., учень риторики Папський знайшов на столі в чулані книжку про службу святому угодникові, в якій на ненадрукованих сторінках було від руки написано, як сказано в документі, «многия нелепости» політичного змісту. Книжку було негайно віднесено митрополиту Ієрофею, який за характером почерку запідозрив у написанні «нелепостей» Веделя. Митрополит наказав ченцям привести до себе композитора. Ті якимось чином запросили Веделя до Лаври. Не домігшись у композитора покаяння, митрополит запрошує до своєї резиденції губернатора і доповідає йому про крамольну подію. Обидва, порадившись, оголошують Веделя божевільним. Пропонуємо вам уривок із повісті Миколи Литвина «Допоки плине час»: Поліцмейстер вийняв з кишені якогось папірця. Кашлянув у кулак раз, вдруге, почав голосно читати. Поліцмейстер. Артем Ведель, він же Ведельський, він же Ведедєв, міщанського доходження. Прикмети: років тридцяти п'яти, зросту два аршини сім і три чверті вершка, чуб і брови русяві. Повновидий, очі сірі, ніс прямий, біля правого ока — невеличкий шрам. Прикмети збігаються, Конашенко? Солдат. Так точно, ваше благородіє! Поліцмейстер. Ведель — Ведельський — Веделєв! Згідно з височайшим наказом царської величності, тебе заарештовано! Ведель. За які гріхи, Пане поліцмейстер? Я нікому не чинив зла. Ходив по селах, грав на весіллях, записував пісні. Поліцмейстер. Царським наказом тобі велено не давати ні паперу, ні пера, ні чорнила, ні книжки, ні скрипки. Ведель. А дихати велено? Поліцмейстер. Дихай, до... наступного царського наказу. (Сміється.) Конашенко, веди його! Ведучий. Кінець,— заплакала-заридала причинне душа. — Господи, створи чудо, я служив тобі вірою-правдою. Вирватись... Втікати... В бессарабські степи, за Дунай, до запорожців. Ведель. Доля... (Стогне.) Солдат. Авжеж. (Співчутливо.) Від своєї долі ще ніхто не втік. Ну, з Богом, земляче. Ведель. Куди мене? Солдат. В пекло. Однак розглядати справу про політичний злочин ніхто у Києві не мав повноважень, тож справу надіслали до Санкт-Петербурга, генерал-прокурору сенату. Там її було затримано на 23 дні, що не випадково — доказів не було, потрібен був час, щоб їх придумати і виставити Веделя божевільним.
|