КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Й учень. Ще раз звернімося до біографії митцяЩе раз звернімося до біографії митця. Слід зауважити, що досягнення композитора були помічені: вже в 1766 році він отримує почесну посаду придворного камерного музиканта. Крім того, в 1768 (за іншими джерелами — 1769 р.) він отримав стипендію (або, як тоді говорили, «пансіон») для навчання за кордоном, в Італії. Місцем його перебування стала Болонья. Він брав уроки у падре Мартіні, францисканського монаха, одного із кращих музичних теоретиків у Європі. В Італії композитор прожив близько п'яти років — до 1774 р.— і за цей час написав не лише хорові Літургії (Служби Божі), але і світську музику — першу українську оперу «Демофонт» на античний міфологічний сюжет та першу Сонату для скрипки і чембало. Пропоную прослухати уривок із хорового твору М. Березовського «Достойно єсть». (Учні переглядають відеофрагмент із д/ф «Духовна музика» — М. Березовський «Достойно єсть».) Італійський період був найщасливішим у житті Березовського — тут оцінили його талант, виконували інструментальні твори, поставили оперу «Демофонт» у дні карнавалу, перед ним відкривалася блискуча творча перспектива. Тим більшим контрастом стали для нього прикрі обставини життя після повернення до Петербурга. Як доказ цього пропонуємо вам переглянути уривок із роману Миколи Дашкієва «Страчена пісня». Катерина II.Сідайте, граф! Сідайте, пане академіку! (Березовський робить крок уперед, простягує папку з партитурою «Демофонт».) Березовський. Дозвольте, Ваша Величносте, уклінно просити Вас прийняти на знак мого найнижчого схилення оперу, написану мною на честь блискучих перемог флоту Вашої Імператорської Величності. Катерина II. Я ціную ваш подарунок, пане академіку (бере папку, передає Потьомкіну). Катерина II. Мені доповідали про успіх вашого «Демофонта». Ми маємо надію прослухати його ближчим часом у Санкт-Петербурзі. Березовський. Для мене це буде найвища честь, Ваша Величносте. Катерина II. Його сіятельство розповів мені про свій задум заснувати музичну академію. Чи зумієте ви її організувати й очолити? Березовський. Сподіваюсь, Ваша Величносте. Адже я одержав титул академіка славетної Болонської філармонічної академії. Катерина II (посміхнулася). Так, нам це відомо. А яка ваша думка щодо заснування російського оперного театру? Березовський. Його сіятельство цілком слушно зауважує, що про такий театр можна буде говорити трішки згодом, коли в нас з'являться російські солісти та російські опери. Катерина II. А коли ж вони з'являться, пане академіку? Березовський. Співаки, Ваша Величносте, будуть через три-чотири роки. А над першою російською оперою я вже працюю. Катерина II. О, це цікаво! І що ж то за опера? Як зватиметься? Березовський. «Запорожці», Ваша Величносте. Про боротьбу з татаро-турецькою навалою. Катерина II. «Запорожці»? (розлютилася, поглянула на Потьомкіна) Ну, гаразд, пане академіку. Нас чекають державні справи.
7-й учень. Як бачимо, його освіта, талант були тут нікому не потрібні. Російські вельможі і царський двір надавали перевагу іноземним музикантам, а Березовський міг розраховувати лише на ту саму скромну посаду хориста у Придворній півчій капелі, яку він мав перед від'їздом в Італію. Певний час він мав надію на те, що князь Г Потьомкін, фаворит Катерини II, відкриє в Катеринославі консерваторію, а Березовського запросить на посаду її директора. Але виявилось, що це лише пусті обіцянки. Однак композитор і надалі плідно працює, незважаючи на життєві труднощі, пише духовні концерти «Бог ста в сонмі богів», «Хваліте Господа». Автор книги «Неопалима купина», письменник С. Плачинда пише навіть, що ці твори знищила після смерті композитора сама імператриця Катерина II, додавши, що «Березовський — бунтівник, гірший за Пугачова». Невідомо, чи це історична правда, чи художній вимисел, але безперечно те, що творчі плани митця не знаходять підтримки при російському дворі. У розпачі від людської байдужості і зневаги, 24 березня 1777 р. Максим Березовський закінчує життя самогубством. Він помер у таких важких матеріальних нестатках, що не було за що його поховати, і похороном займались друзі — українці, співаки з Придворної півчої капели. Після його смерті хорові концерти і світські композиції перестали виконуватися, майже зовсім зникли з мистецького обрію, і лише в наш час повертаються до слухачів. Тільки один твір залишився в репертуарі капели, незважаючи на всі зміни в духовному і політичному житті Росії,— найвідоміший його духовний концерт «Не отвержи мене во время старости».
|