КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Альпийская дорогаСтр 1 из 4Следующая ⇒
На горе сияньем утра Деревянный крест облит, И малютка на коленях Перед ним в мольбе стоит… Помолись, душа святая, И о странных, и чужих, О тоскующих, далёких, И о добрых, и о злых.. Помолись, душа святая, И о том, чей путь далёк, Кто с душой, любовью полной В мире всюду одинок… (Аполлон Майков)
Дорогий учителю!
Ти покликаний Богом виконати надзвичайно важливу і відповідальну місію. Саме ти маєш приготувати в чистих серцях маленьких дітей місце для Господа. То ж бажаю тобі щиро і віддано виконати цю місію, бути прикладом і наставником для довірливих, світлих дитячих душ.
Календарне планування уроків християнської етики в українській культурі в 4 класі 0,5 годин на тиждень
Урок 1. Тема: Мудрість несе добро. Мета: Ознайомити учнів з поняттям мудрості як станом розуму і душі людини. Розкрити значення добрих справ, зроблених дитиною. Розвивати мислення . Виховувати почуття відповідальності за свої дії. Обладнання: ікона, свічка. Хід уроку І. Вступна частина. 1. Християнське привітання. 2. Спільна молитва «Отче наш…». 3. Ознайомлення учнів із завданням курсу «Основи християнської етики в українській культурі» в 4 класі. Читання і обговорення «Вступу», с. 3 підручника. ІІ. Основна частина. 1. Актуалізація знань. Дорогі діти, ми з вами прочитали багато казок, оповідань, байок де зустрічалися герої та персонажі, яких ми називали мудрими. Пригадайте, які саме твори з такими героями ми читали. («Мудра дівчина», «Вовк і кіт», «Лисичка і Журавель», «Вовк і семеро козенят»…) - Назвіть, кого з героїв цих творів ми можемо назвати мудрим. (Діти називають). - А чи можете ви дати визначення мудрої людини? Яку людину можна назвати мудрою? (Діти висловлюють свої думки). 2. Засвоєння нового матеріалу. - Мудрими ми уявляємо людей похилого віку, сивих, статечних. А чи можуть бути мудрими діти? - Ми дізнаємось про це на сьогоднішньому уроці. а) читання вчителем оповідання про хлопчика, що бачив у сні, як він прогуляв уроки, с. 4; б) відповіді на запитання після оповідання, с. 7; в) робота з ілюстрацією, с5. 3. Знайомство з цитатою із Святого Письма: «Блаженна людина, яка нажила мудрості, і людина, яка набула розуму, - бо здобуток цей кращий за срібло, і прибутку від нього більше, ніж від золота. Вона (мудрість) – дерево життя для тих, котрі здобувають її, - і блаженні, які зберігають її!». - Діти, поясніть зміст цитати. а) словникова робота. Пояснення слів: мудрість, знамення та вислову «блаженна людина»? б) запис в зошит значення цих слів та вислову з підручника, с.7. 4. Читання і пояснення прислів’їв, с. 7. 5. «Мікрофон». - Поясніть вислів: «Якщо не бачиш, зійди на гору; якщо не розумієш, запитай у старших. Хочеш знати дорогу – спитай тих, хто ходив по ній». - Уявіть собі, що до вас у школу прийшов кореспондент і запитав: «Для чого ви вчитеся? Навіщо вам знання?» Щоб ви відповіли? Діти висловлюють свої міркування. 6. Знайомство з притчею про двох братів, які бажали навчитися науці життя. а) читання дітьми самостійно; б) робота над розумінням змісту притчі: - Чим займався перший брат? - А що робив інший? - Хто з братів пізнав мудрість життя і через що? - Чим наповнюється пустота? ІІІ. Підсумкова частина 1. Узагальнення знань. - На що перетворюються знання, які ми отримуємо? - Для чого дорослі діляться з нами своїм досвідом? - Чому треба ходити до школи? - Кого називають провідником у світ мудрості? 2. Спільна молитва. Урок 2. Тема: Біблія – живоносне джерело мудрості. Мета: Ознайомити учнів з Біблією – живоносним джерелом мудрості, Книгою Книг. Вчити дітей читати Біблію. Виховувати благоговійне ставлення до Святого Письма. Обладнання: ікона, свічка, Біблія. Хід уроку. І. Вступна частина. 1. Християнське привітання. 2. Спільна молитва «Отче наш…». 3. Оголошення теми і мети уроку. ІІ. Основна частина. 1. Актуалізація знань. - Чи любите ви читати книжки? - Які з книг вам найбільше сподобались, запам’ятались? - Які книги є головними в школі? - Назвіть, як називається книга, якою користуються православні християни? (Біблія). - Кому з вас доводилось читати Біблію? - В кого є дитяча Біблія? Демонстрація вчителем звичайної Біблії і дитячої Біблії. - Чим зовні відрізняються ці дві книги? 2. Бесіда вчителя про Біблію. - Ви давно вмієте читати, навчилися розв’язувати задачі, виконувати завдання на розвиток мислення, багато чого знаєте. А чи зверталися ви до такої мудрої книги як Біблія? Чи знаєте, як її читати, як і що в ній розуміти? Запевняю: читати Біблію не тільки корисно, а й надзвичайно цікаво. Упродовж багатьох століть люди переказували іншим те, що самі чули від Бога та сина його Ісуса Христа. Але з часом усні перекази почали забуватися, тому святі вирішили записувати приповістки у книги. Разом усі книги склали одну Священну Книгу – Біблію. Яка стала джерелом мудрості для мільярдів людей усього світу. У Біблії Господь учить, як мудро і за якими законами жити в цьому світі. 3. Знайомство з оповіданням про дівчинку Світланку, яка любить вечори за читанням Біблії, підручник, с. 9-11. 4. Обговорення змісту оповідання за запитаннями, с. 12. 5. Розв’язок проблемної ситуації, с. 12. За поданим початком закінчити оповідання. 6. Завдання: - Поясніть, як ви розумієте вислови з Святого Письма, с. 12. 7. Знайомство з висловами знаменитих людей про Біблію, с. 12. 8. Робота в зошитах. Діти записують пояснення слів: Пророки, Апостоли, Євангеліє, проповідники. ІІІ. Підсумкова частина 1. Узагальнення знань. - Діти відповідають на запитання, попередньо прочитавши висновок на с. 13: В чому творець залишив свою мудрість? (У Слові Божому – Святому письмі, або Біблії). - До чого звертається той, хто шукає мудрості? (До Біблії). - Про що можна дізнатися з Біблії? (Поради про те, як чинити у своєму житті, щоб якомога менше було прикрих помилок і негараздів). - Як треба ставитися до Біблії? (Люди бережуть її, ставляться до неї з благоговінням). 2. Домашнє завдання: а) Дібрати прислів’я про Бога. Б) Виконати завдання, с. 13, записати в зошит його виконання. 3. Спільна молитва. Урок 3. Тема: Навколишній світ – книга Божої Мудрості. Мета: Ознайомити учнів з красою навколишнього світу, побаченого очима дітей. Вчити спостерігати за навколишнім – книгою Божої Мудрості. Розвивати спостережливість, фантазію. Виховувати любов і бережливе ставлення до навколишнього. Обладнання: ікона, свічка, ілюстрації краєвидів. Хід уроку. І. Вступна частина. 1. Християнське привітання. 2. Спільна молитва. 3. Повторення вивченого матеріалу. - Пригадайте, як називається Свята Книга, що допомагає нам пізнавати Бога? (Біблія). - З яких розділів складається вона? (Старий Завіт, Новий Завіт). 4.Перевірка домашнього завдання. - Скільки книжок у Старому Завіті? (50). У Новому Завіті? (27). - Скільки глав у Книзі Буття? (50). - Скільки глав у Євангеліє? (28). - Скільки віршів у першій главі Книги Буття? (31). - А скільки у другій? (25). - Який вислів ви знайшли за «біблійною адресою»: Євангеліє від Матвія, глава 7, вірш 12? ( Так, в усьому, як хочете, щоб з вами поступали люди, так поступайте і ви з ними, бо в цьому закон і пророки). 5. Підсумок перевірки домашнього завдання. 6. Повідомлення теми і мети уроку. - На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про красу навколишнього світу як книгу Божої Мудрості. ІІ. Основна частина. 1. Актуалізація опорних знань учнів. - Діти, де, в яких куточках нашої, чи інших країн вам доводилося побувати? Що цікаве ви там побачили? (Діти розповідають). Вчитель відкриває ілюстрації природи різних ландшафтів (море, гори, ліс, пасіка). Діти розглядають їх. - Діти, як називається найдивовижніша книга, з якої людина дізнається про мудрість Творця? Знайти відповідь на це запитання вам допоможе вірш, с. 15-16 (Підручник). 2. Знайомство з віршем. а) читають вірш, заздалегідь підготовлені 5 учнів (в особах). Вчитель читає слова вчителя; б) Після читання вірша вчитель ставить завдання відшукати потрібну ілюстрацію до кожного опису місця відпочинку дітей в вірші. Діти доповнюють своїми словами, якою вони уявляють природу гір, моря, лісу, рівнин, розповідають, де їм доводилося відпочивати влітку, що цікавого вони запам’ятали. в) читання вірша дітьми самостійно. - Хто створив прекрасний світ, в якому ми живемо? ( Діти зачитують останні 4 рядки вірша). Запис в зошит слова: Всевишній. Пояснити його значення. г) відповіді дітей на запитання до вірша, с. 17. 3. Знайомство дітей з цитатою із Святого Письма (с. 17) та пояснення її змісту. 4.Прислів’я про Бога, с. 18. Діти зачитують ті прислів’я , які вони підготували дома і пояснюють їх. 5. Значення створеної Богом природи для життя і здоров’я людини. а) читання тексту оповідання про відпочинок сім’ї на березі моря, та стан, в якому було залишене місце відпочинку, с. 18; б) обговорення прочитаного оповідання та продовження його змісту (Діти придумують кінцівку); в) висновок про те, як треба ставитись до навколишньої природи. (Діти висловлюють свої думки і побажання). ІІІ. Підсумкова частина. 1. Узагальнення вивченого. 2. Спільна молитва. Урок 4. Тема: Слово Боже до людини. Мета: Ознайомити учнів із законами, які допомагають людям розрізняти добро і зло – із заповідями Божими. Вчити дітей дотримуватись їх і жити по Закону Божому. Розвивати спостережливість. Виховувати любов і повагу до ближнього. Обладнання: ікона, свічка, Заповіді Божі в друкованому вигляді. Хід уроку. І. Вступна частина. 1. Християнське привітання. 2. Спільна молитва. 3. Повторення вивченого матеріалу. - Діти, пригадайте, про яку книгу Божої Мудрості ми говорили з вами на минулому уроці? (Про книгу природи – навколишній світ). - Як треба ставитися до всього, що нас оточує в світі? (Відповіді учнів). - Які люди з любов’ю і бережливістю ставляться до природи – добрі чи злі? (Відповіді учнів). 4. Повідомлення теми і мети уроку. - на сьогоднішньому уроці ми познайомимось з Божими заповідями, які були складені для того, щоб дати людям мудрість і спрямувати їх життя дорогою добра. ІІ. Основна частина. 1. Актуалізація опорних знань. - Діти, скажіть, яких правил поведінки ви повинні дотримуватись в школі? (Діти розповідають). - А чи існують ще якісь правила поведінки в нашому повсякденному житті? (Правила поведінки в гостях, в театрі, в їдальні, в транспорті, в музеї і т.д.). - А чому ми повинні дотримуватись цих правил? (відповіді дітей). - Зараз ми познайомимося з оповіданням, про дітей, які дізналися про найголовніші правила нашого життя. Ви уважно послухаєте оповідання і постарайтесь запам’ятати, які саме це правила і як вони з’явились. 2. Робота над змістом оповідання, с. 19-21. а) читання вчителем. По ходу читання вивішуються закони; - Які закони допомагають людям розрізняти добро та зло? - Як вони називаються? - Де вони записані? - Як з’явилися заповіді Мойсею? - Які Заповіді Божі вам відомі, якщо ви навіть не знали раніше про те, що це Заповіді Божі? - Поясніть значення кожної заповіді. Вчитель зачитує Заповіді, що вже прикріплені на дошці, а діти пояснюють, як вони їх розуміють. 3. Робота в зошитах. а) запис слів: Мойсей та Синай та їх значення. б) знайомство з інформацією в підручнику (с.23) про Мойсея. 4. Бесіда вчителя про те, що немає на світі серед простих людей таких, які не робили б в житті якихось помилок. Всі люди грішні. Але перш ніж людина вчинить гріх, вона спочатку думає, вагається, робити його чи ні. Людина відчуває, як ніби хтось намовляє її на гріх, спонукає зробити щось погане. Такий стан називається спокусою. До гріха нас спонукає в першу чергу злий дух, можуть спонукати і лихі люди. А також причиною гріха є наші злі природні нахили. Інколи ми навіть не думаємо, що вчинила гріх. 5. Робота над оповіданням про двох товаришів Василя і Юрка і про причину розладу їх дружби, с. 22-23. Діти слухають оповідання з уст вчителя і міркують, як можна продовжити його. 6. Обговорення змісту та висловлення варіантів кінцівки оповідання. - Які Заповіді має на увазі дідусь Юрка? - Чи є провина Василя в тому, що між хлопцями зіпсувалися стосунки? - Як би ви вчинила на місці Василя, щоб урятувати дружбу? - Як би ви продовжили оповідання? (Діти висловлюють свої варіанти). ІІІ. Підсумкова частина. 1. Узагальнення вивченого. Підводяться підсумки вивченої теми. Зачитування цитат з Святого Письма: « Блажен муж, що боїться Господа, що Заповіді його любить! Буде благословенний рід безневинних! Світло сходить у темряві для справедливих. Він (Бог) ласкавий, і милостивий, і правдивий!». Мудрість полягає в тому, що, виконуючи Божі Заповіді, ми будемо вірити в Бога, шанувати батьків, будемо чесними, справедливими, щиросердними, незаздрісними. 2. Домашнє завдання. Вивчити напам’ять Божі Заповіді. 3. Спільна молитва. Урок 5. Тема: Мудра людина любить пораду. Мета: Ознайомити учнів з поняттям мудрості. Вчити дітей бути наполегливими у бажанні здобувати знання, не цуратися мудрої поради старших. Розвивати бажання берегти та примножувати свої здібності. Виховувати повагу до розумних і мудрих людей. Обладнання: ікона, свічка, конверт, картки з словами. Хід уроку. І. Вступна частина. 1. Християнське привітання. 2. Спільна молитва. 3. Повторення вивченого матеріалу. Повторення Божих Заповідей. 4. Повідомлення теми і мети уроку. - На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про те, як людина стає мудрою і чи може вона стати мудрою, якщо не радиться з розумними і мудрими людьми. ІІ. Основна частина. 1. Актуалізація опорних знань. Діти, в якій із Божих Заповідей сказано про те, що людина повинна працювати, не лінуватись, а день відпочинку присвячувати не пустим розвагам, а Богові. (Діти зачитують напам’ять: «Пам’ятай день суботній, щоб святити його. Шість днів працюй, а сьомий – суботу – Господові Богу присвячуй». 2. Бесіда вчителя. - Тільки в труді людина набирається певного життєвого досвіду, знань, мудрості, а не в пустих, безтурботних розвагах. Нам з вами неодноразово доводилось чути про ту чи іншу людину, що вона багато знає, розумна, мудра… А чи однакові ці поняття – розум і мудрість? Чи завжди знання робить людину мудрою? Допоможе нам відповісти на ці запитання казка. 3. Робота над казкою «Батькова мудрість» а) читання самостійно; б) відповіді на запитання. - Хто головні герої казки? - Від яких життєвих помилок застеріг батько синів у своєму благословенні? - Чи скористалися сини батьківською настановою? Якщо ні, то чому і за яких обставин? - Якого брата ми можемо назвати мудрим? Чому? 4. Проблемна ситуація, підручник, с. 28. Діти пояснюють, яку людину можна охарактеризувати такими словами: «Розумна голова, та ледареві дісталась». Яка небезпека очікує таку людину в житті? - Які з названих якостей допомагають людині зберегти та примножити свої здібності: наполегливість, хвалькуватість, працелюбність, безтурботність, відповідальність, неуважність, сумлінність, поміркованість, кмітливість.
наполегливість працелюбність
сумлінність поміркованість кмітливість
Одна група дітей вбирає картки з потрібними якостями мудрої людини і кладе до конверта, що прикріплений на дошці. Друга група пояснює, чому інші картки, залишались невикористані, не потрапили до конверта. 5.Робота в зошитах. Запис до словничка слів: поміркованість і кмітливість та їх пояснення. 6. Знайомство з цитатою із Святого Письма та пояснення її змісту, с. 28. 7. Поділ класу на 4 групи. Кожна група отримує одне з прислів’їв, що в підручнику на с. 28 і готує пояснення його змісту. ІІІ. Підсумкова частина. 1. Узагальнення вивченого. - Чи одне й те саме розум і мудріть? - Розум – це властивість людини здобувати знання, накопичувати їх, водночас розум – це те саме, що й мудріть. Людина не тільки здобуває знання, а й уміє їх використовувати у житті. 2. Домашнє завдання. Прочитати і обговорити з батьками казку Антонія Погорєльського «Чорна курка, або Підземні мешканці». 3. Спільна молитва. Урок 6 Тема. Заповідь злагоди та довголіття.
Мета. Вчити дітей бути вдячними своїм батькам, не засмучувати їх, виявляти турботу про них, допомагати їм в усьому, а також розділяти з ними радощі і горе. Виховувати любов і шану до батьків
Наочність. Аудіозапис, таблиці, ілюстрація, ікона І.Х.Свічка
Біблійна основа. Відомості з Біблії.
Ключовий вірш. Божі Заповіді.
Міжпредметні зв’язки. Музика, укр. мова, читання.
Хід уроку. І. Вступна частина. 1. Вітання. - Доброго дня, діти! - Слава Богу. 2. Молитва. Діти перед іконою Ісуса Христа читають молитву: Пошли нам, Боже, Маленьким діткам Щастя, здоров’я На довгі літа. Щоб виростали Розумні й сильні Душею чисті І серцем вільні. 3. Актуалізація опорних знань. - Діти, перш ніж розпочати наше заняття з наступної теми, яка звучить так: «Заповідь злагоди та довголіття», я хотіла б пригадати з вами матеріал, вивчений на минулому уроці. То з чим же ми познайомились минулого разу? - Ми вивчили Божі Заповіді. - Скільки Божих Заповідей ви знаєте? (10). - Тож давайте зараз їх пригадаємо. Діти називають одну за одною Божі Заповіді, а вчитель вивішує їх на дошці в друкованому вигляді. – Я –Господь, Бог твій. Тож нехай не буду в тебе інших богів. – Не створи собі кумира і ніякого зображення з того, що на небі вгорі, що на землі внизу і що у воді нижче від землі, - не вклоняйся їм і не служи. – Не згадуй даремно ім’я Господа, Бога твого. – Пам’ятай день суботній, щоб святити його. Шість днів працюй, а день сьомий – суботу – Господові Богові присвячуй. – Шануй батька твого і матір твою, і благо тобі буде, і продовжені будуть дні твої на землі. – Не вбивай. – Не твори перелюб. – Не кради. – Не говори неправди на ближнього твого. -- Не бажай будинку ближнього твого – нічого, що в ближнього твого. - А як же з’явилися ці 10 Божих Заповідей? (Учень розповідає історію виникнення Божих Заповідей).
ІІ Основна частина 1.Повідомлення теми уроку. З давніх-давен люди мріяли про тривале і щасливе життя. А чи знаєте ви , в чому секрет такого життя? Цей секрет – зовсім не секрет, тому що знають про нього багато людей у всьому світі. Це Божа Заповідь про вшанування батьків: «Шануй батька твого і матір твою, і благо тобі буде, і продовжені будуть дні твої на землі». (Ця Заповідь виділена серед інших). 2.Бесіда вчителя. Ми знаємо, як важливо у житті, коли діти прислуховуються до мудрих настанов своїх батьків. А в чому ще, окрім слухняності, проявляється наша шана до батьків? Важливою ознакою пошани до батьків є те, що діти через усе життя проносять свою вдячність їм за те, що дали життя, за те, що зростили, турбувалися, не жаліючи своїх сил і здоров’я. Дякуємо ми батькам і за те, що подарували нам тепло сердець і любов. 3.Колискова пісня. -Давайте пригадаємо, як мама вам співала колискову, коли ви були ще зовсім маленькі. (Колискова). 4.Робота над оповіданням «Любов Матері». Але, на привеликий жаль, трапляються у житті й прикрі історії, коли діти починають цуратися батьків. Чому? Може, через те, що думають тільки про себе? Ось послухайте оповідання…(Вчитель читає оповідання «Любов матері») Аудіозапис «Аве-Марія». - З чого видно, що мати справді любила свою дитину? -А донька? Вона любила свою матір? - Як ви думаєте, чому дівчина відцуралася від своєї матері? - Прочитайте ще раз п’яту Заповідь і спробуйте уявити й пояснити, як може скластися доля дівчини. - Як на вашу думку, повинна була б учинити донька, щоб не образити рідну матір та не відцуратися від неї? (Діти не висловлюють свої думки). - Діти, можливо в вашому житті були ситуації, коли ви проявляли неповагу до батьків, чи інших дорослих: чимось ненароком образили, лінувалися допомагати, вередували, збрехали, щось робили без дозволу, нехтували порадами… Якщо таке траплялось, то намагайтеся в майбутньому не робити помилок, а якщо й зробили, то знайдіть у собі сили попросити вибачення і виправитися. 5.Робота над віршами з Святого Письма. - А в Святому Письмі (в Біблії) є такі рядки: (запис на дошці). Батькова заповідь – сторож життя твого. Зневажає безумний настанову батькову, а хто береже пересторогу, стає розумніший. Діти, будьте слухняні в усьому батькам, бо це Господові приємне! (діти читають і пояснюють зміст прочитаного) «Ярослав Мудрий» - зачитати заповіт («Читанка», стор.20). 6.Робота над прислів’ями. - А хто з вас приготувавприслів’я про шану до батьків? Шануй батька та Бога, буде тобі скрізь дорога. За науку цілуй батька й матері руку. Батькова і материна молитва і з моря витягає.
|