![]() КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Предмет і завдання статистики страхуванняТема 10. Статистика страхування Предметом статистики страхування є вивчення системи економічних відносин, що виникають у процесі формування цільових фондів та коштів і їхнього використання на відшкодування матеріального і фінансового збитку, що зявляється при настанні різних несприятливих подій, а також надання допомоги громадянам при тих чи інших негативних ситуаціях у їхньому житті. Методологічною основою, що визначає суть предмету і методів статистики страхування, є її зв’язок із законом великих чисел, на якому базується теорія ймовірності і математична статистика, яка широко використовується у статистиці страхування. Статистика страхування як галузь статистики фінансів тісно пов’язана і з актуарною математикою. Враховуючи це, важливим завданням статистики страхування виступає економічна інтерпретація результатів стандартних розрахунків за моделями, розробленими актуарною математикою. З їх допомогою вирішуються такі завдання: · організація збору і обробки інформації по страховій справі, страхувальниках і страховиках, класифікація і групування зібраної інформації; · вивчення тенденцій розвитку страхових продуктів і попиту на них; · аналіз ефективності інвестиційної діяльності страхових компаній і розробки інвестиційних програм; · дослідження складу застрахованих об’єктів; · оцінювання диференційованих ризиків і пов’язаних з ними збитків; · розрахунок тарифних ставок в особистому і майновому страхуванні; · оцінка частот страхових випадків; · розрахунок витрат на ведення справи і прогноз тенденцій поступлень і виплат; · аналіз фінансової стійкості страхової організації і т.п. Головні функції статистики страхування — забезпечення страхових органів необхідною статистичною інформацією, а також виявлення тенденцій і закономірностей появи страхових подій. Перша функція полягає в організації статистичного спостереження в страхуванні, обробці та аналізі статистичної інформації, розробці методології розрахунку статистичних показників, обґрунтуванні системи показників для різних видів страхування. Друга функція полягає у виявленні тенденцій і закономірностей появи страхових подій, оцінці їх частоти і рівня важкості. Для розв’язання цих проблем необхідно визначити обґрунтований рівень тарифних ставок. Крім цього, статистика страхування повинна встановлювати взаємозв’язок між страхуванням і рівнем грошових доходів населення, виявляти структуру страхувальників окремих видів страхових ризиків за віком, статтю, видом діяльності та іншими ознаками. Для розв’язання перелічених проблем статистика страхування використовує такі методи і прийоми теорії статистики: метод абсолютних і відносних величин, середніх величин, аналіз динамічних рядів, методи аналізу взаємозв’язків, індексний метод, вибірковий метод та ін.
Важливими джерелами статистичної інформації виступають бухгалтерська, фінансова статистична звітність. В статистичній звітності поряд з реквізитами, які дозволяють аналізувати дані про страхові організації в розрізі територій, галузей, організаційно-правових форм, форм власності, містяться показники, які характеризують діяльність страхової компанії, в тому числі дані про статутний капітал в розрізі частки засновників:; про страховий портфель; кількість укладених договорів страхування в розрізі фізичних і юридичних осіб.
|