КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
I. Місцеві фінанси як система.На початку ХХ ст. набуло поширення визначення місцевих фінансів як місцевого фінансового господарства адміністративних одиниць або як сукупності матеріальних засобів які є в розпорядженні цих одиниць для досягнення їхньої мети. Місцеві фінанси прийнято розглядати як сукупність соціально-економічних відносин які виникають в процесі формування, розподілу і використання фінансових ресурсів для вирішення завдань місцевого значення. Це регульована державним законодавством система що пов’язана з акумулюванням певної частини НД шляхом перерозподілу і використання з урахуванням функцій і повноважень делегованих вищим рівнем бюджетної системи, покладені на муніципальні органи самоврядування. Є інструментом реалізації функцій інститутів організації суспільного життя та місцевого самоврядування. Місцеві фінанси як система включають в себе такі взаємопов’язані структурні елементи: 1. Видатки. 2. Доходи. 3. Способи їх формування. 4. Місцеві фінансові інститути. 5. Об’єкти та суб’єкти. 6. Взаємовідносини між ними та іншими ланками. Залежно від призначення видатків розрізняють такі види: 1. За економічним призначенням: 1) Поточні. 2) Розвитку.
2. За завданням: 1) Власних повноважень (закріплених законодавством). 2) Делегованих повноважень. Доходи поділяються: 1. За економічним змістом: 1) Власні. 2) Закріплені. 3) Регулюючі.
2. За джерелом: 1) Податкові. 2) Неподаткові (платежі, від майна, від депозитів, трансферти).
3. За способом формування: 1) Місцеві. 2) Частки загальнодержавних податків (наприклад комунальні платежі). 3) Доходи від майна що належать місцевій владі. Місцеві фінансові інститути що діють в системі місцевих фінансів – місцеві бюджети, позабюджетні фонди, фінанси підприємств комунальної форми власності. Об’єктом фінансових відносин в сфері місцевих фінансів є фінансові ресурси, що мобілізуються, розподіляються та використовуються місцевими органами влади для виконання покладених на них функцій та завдань. Головними суб’єктами є: 1. = Територіальна громада – сукупність громадян, які спільно проживають сільській чи міській місцевості, мають колективні інтереси і визначений законом правовий статус. 2. Органи місцевого самоврядування, правовий статус яких закріплено в конституції. 3. Держава в особі її органів – місцевих державних адміністрацій та центральних органів державної влади. Європейська хартія була підписана членами ради Європи у 1985 році, Україна вступила – в 1996. Є багатонаціональним правовим актом, який визначає основні принципи організації місцевих органів самоврядування та регламентує місцеве самоврядування. Головна ознака фінансової незалежності органів місцевого самоврядування – володіння ресурсами, розмір яких відповідає функціям і завданням які покладаються на ці органи. У відповідності до Європейської хартії місцеве самоврядування визначає право та здатність місцевих органів влади в межах закону керувати суттєвою часткою громадських справ, на свою відповідальність та в інтересах місцевого населення. Схема визначення потреби у фінансових ресурсах місцевого самоврядування: 1. Визначення сфери діяльності та кола завдань що необхідно визначити (власні або делеговані) (делегований – доручений). 2. Розрахунок мінімальних обсягів фінансових ресурсів необхідних для виконання завдань органів місцевого самоврядування (власні, з інших джерел, передані, загальнодержавні). 3. Визначаються напрямки використання мобілізації фінансових ресурсів – напрямки використання і форми здійснення видатків. Завдання та функції місцевих органів влади місцевої можна поділити на дві групи: 1. Завдання та функції які взагалі передано місцевим органам влади в межах місцевих інтересів і які є їхньою невід’ємною компетенцією: 1) Власні повноваження цих органів: - Утримання органів місцевого самоврядування. - ЖКХ (житлово-комунальне господарство) та благоустрій населених пунктів. - Програми місцевого значення з питань дітей, молоді, сім’ї . - Програми соціального захисту окремих категорій громадян. - Програми з розвитку культури та спорту. - Пам’ятники архітектури. - Шляхове господарство місцевого значення.
2) Завдання та функції доручені місцевим органам влади: - Фінансування органів управління. - Освіта. - Охорона здоров’я. - (усі інші з власних).
2. Делеговані повноваження пов’язані з виконанням зобов’язань які мають загальнодержавне значення.
|